1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Značenje Fantasya?

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Aerendyl, 28. Prosinac 2008..

1. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Cek cek, jesi li ti to priznao da je komunizam utopija ili mi se cini? :nice:
    Čini ti se, čini xD :smile: .

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  2. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Jel se meni samo čini ili je fantasy izgubio ono svoje prvotno značenje? :think:

3. Lord

Lord Aesir Illuminati

Fantasy nikad nije ni imao nekakvo super definirano značenje. Ako ćeš tako gledat recimo Robert E. Howard, Tolkien i Lewis su pisali mnogo mračniji i uzemljeniji fantasy i kad se dogodila eksplozija 70-ih i 80-ih nekako su ta djela izgledala poput superšarenih superidealnih svjetova.

Što se mene tiče Fantasy neminovno inkorporira horror.

4. autumn

autumn |-O

elaboriraj :D

5. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Pogubio se. Meni je osobno fantasy prije predstavljao nešto magično i čisto. Puno razne magije, raznolikih bića kao što su vile, orci, divovi, patuljci.

I onda je sve ono s vampirima ekplodiralo, fantazijem od got serije vlada seks, sve novo što se radi žanru slijedi te trenove, i nema više te magije i čistoće. :dry: Ne znam to bolje pojasniti, ali imam osjećaj da je prije 10 - 7 godina fantasy bio više kao Adele, danas je više kao Miley Cirus. :tired:

Lord se sviđa ovo.
  6. Lord

Lord Aesir Illuminati

haahhahaha kakav opis :D

Ne znam, recimo zašto sam naveo Howarda, Tolkiena i Lewisa.

Howard ima takav stil gdje je sve biblijski pisano, ima i razvrata i demona, magičnih bića, nevjerojatne ljepote, nevjerojatnog užasa.
    Tolkien je bio puno više uzemljen. On je pucao na tu mitološku strukturu i magičnih priča o skupini koja proživljava avanture.
    Lewis je bio ono, idealizirana Biblija. Sve je dobro i čisto i jeeej.

Znači imamo dark fantasy, epic fantasy, light fantasy. Kasnije su nadodane saturacije u obliku žanriranja tipa sword and sandal, high/low fantasy i slično.

7. autumn

autumn |-O

to je samo dio fantasya, s time da bi ovo s vampirima usporedila s npr martama koje su prije 25 g nosili samo alternativci a danas ih nosi svaka susa i ima bezbroj vrsta i varijanti ali ovo s got-om je po meni zacetak novog podzanra. "realni fantasy" ili tako nesto.
    nista od toga nece naskoditi ovome o cemu pricas, i dalje ce ljudi pisati i citati takav fantasy

8. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

a kad pomislim da sam ovamo došao zbog SF-a...

9. Lord

Lord Aesir Illuminati

Vidiš kako smo te zanemarili :sad:

aj sad otvori topic o sf-u :D

Podijelite ovu stranicu