1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Značenje Fantasya?

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Aerendyl, 28. Prosinac 2008..

1. Aerendyl

Aerendyl Novi Član

Eto pošto sam nov u fantasy vodama zanima me točno što se podrazumjeva pod izrazom Fantasy(koje sve stvari...)? Također zanima me otkuda je došao taj izraz itd.... Sve neke općenite stvari možete napisati ovdje.

P.S. Nemojte mi samo dati link na wikipediju :D

2. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

http://en.wikipedia.org/wiki/Fantasy
    dakle, fantasy je žanr koji se može nakeljit na bilo koji oblik umjetnosti, a kao element koristi magiju za promicanje radnje ili atmosferu.

Ova tema ti možda pomogne odabrati knjige za početak.

sad ostali slobodno mogu biti konstruktivni :)

Mislim da je fantasy kao naziv prilično jasan, odakle je došao itd. Fantazija, imaginacija, mašta i slične asocijacije.

3. Nuala

Nuala don't know where I'm going

Sad, cini mi se da je negde bio topic u kome su objasnjene sve podvrste fantasy-ja, i koji bi ti pomogao - ali ne mogu se tacno setiti kako se zove :great:

A mozda cak nije na ovom forumu :laugh:

4. autumn

autumn |-O

Je, evo: Podjele fantasya.
    :think:

Nije da ces nesto nauciti ali eto. :love:
    U nekoj drugoj temi je netko bas lijepo napisao podjelu. Budem potrzila gdje.

5. autumn

autumn |-O

6. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Laički rečeno fantasy ti je kad provedeš noć sa najljepšom i najdražom djevojkom na svijetu, a onda ujutro shvatiš da to nije bila djevojka.

7. autumn

autumn |-O

Nemojte spamati ovdje! Covjek trazi pomoc. :think:

8. Aerendyl

Aerendyl Novi Član

Hvala ti. Dali SF točno spada pod fantasy ili ne?

9. autumn

autumn |-O

Ne, i jedno i drugo bi spadalo pod Speculative fiction.

10. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Neslužbeno sve što ima malo više nerealnih sadržaja je ovakva i onakva fantastika, bilo da je baza izmišljeno (mitovi), dogođeno (prošlost) ili pretpostavka (budućnost). SF se malo ističe jer je bazirano na pretpostavci pa kak god nemoguće zvučao warp9 ne znamo kako će svijet izgledati. Dok za patuljke, divove i vilenjake znamo da su no-no, osim komunjare64.

Al službeno sve je to kategorija dječja literatura.

11. autumn

autumn |-O

A sta ti znas jel u nekoj drugoj dimenziji postoje vilenjaci i patuljci? :think: Ili da li su postojali? :love:
    :love:
    A sad u ozbiljnijem tonu, da je to djecja literatura se nikako ne mogu sloziti. Po cemu? Jer opisuje nepostojece svjetove? Onda je i svaka knjiga o bilo kojem utopijskom drustvu djecja literatura.

12. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Al službeno sve je to kategorija dječja literatura.
    :wtf: :w00t: :omg: . Onda je ovaj čitav ovaj forum od djece za djecu . A komunjara64 ima svugdje :love: :love: .

A sad u ozbiljnijem tonu, da je to djecja literatura se nikako ne mogu sloziti. Po cemu? Jer opisuje nepostojece svjetove? Onda je i svaka knjiga o bilo kojem utopijskom drustvu djecja literatura.
    :w00t: Čak se slažem sa tobom. Tko bi rekao :love: ? Ako ti je ivanhoe Kapital dječija knjiga onda si ti najstarija osoba na planetu s milijunima godina iskustva :think: .

13. autumn

autumn |-O

Cek cek, jesi li ti to priznao da je komunizam utopija ili mi se cini? :laugh:

14. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ajmo se pravit pametni. Ili ne.

Rekao sam da je to službeno, tj. da se tak vodi u knjižnicama i knjižarama barem di sam ja tražio. A ono što ja mislim sam reko u prvom djelu posta.

15. autumn

autumn |-O

Ne znam, u knjiznici u koju idem je Kay zajedno s Kafkom na polici. Nije to vise tako bas, da nije cijenjen zanr je istina ali ne stavljaju ga bas pod djecju literaturu.

16. Aerendyl

Aerendyl Novi Član

Hvala na pojašnjenju. Sada malo više kužim :)

17. Artonys

Artonys Wolves Die Young

LoL, pa mi imamo dječji i opći odjel u knjižnici, a fantasy dio se nalazi u općem odjelu - SF, koji je pokraj klasične književnosti i teen književnosti, te fantasy koji je pokraj misterija i matematičkog dijela. :lol:

18. Psychaki

Psychaki Gost

Fuj fantasy, to kvari decu!

19. Valhalan

Valhalan Triumphator

20. Sammael

Sammael Knjižničar

http://en.wikipedia.org/wiki/Fantasy
    dakle, fantasy je žanr koji se može nakeljit na bilo koji oblik umjetnosti, a kao element koristi magiju za promicanje radnje ili atmosferu.

Ova tema ti možda pomogne odabrati knjige za početak.

sad ostali slobodno mogu biti konstruktivni :)

Mislim da je fantasy kao naziv prilično jasan, odakle je došao itd. Fantazija, imaginacija, mašta i slične asocijacije.

Magija nije nuzna da bi djelo bilo fantasy. Richardo Pintov Stone dance of the Chameleon, nema uopce magije. Samo drugi svjet sa drugacijom povjescu i socijalnim razlikama.

Podijelite ovu stranicu