1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Zašto Volite Fantasy?

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Velena, 12. Studeni 2007..

1. Ur-Quan

Ur-Quan Moderator svoga Inboxa Illuminati

Ja čitam knjigu do kraja, dosta puta prebrodim neke dosadnije djelove, ali nemogu da napola ostavim knjigu, osjećam se kao da sam uzalud potratio sve sate čitanja.

2. Nekud se mora pobjeći. Neki bježe na dno čaše, neki sklapaju makete, neki čitaju fikciju.
    A sad, zašto baš u zemlju bajki?
    Premalo se čovjek poznaje da bi dao posve točan odgovor na to. Zašto mi nije (je zapravo, ali u usporedbi s fantastikom tek razmjerno nedavno) palo na pamet pisati detektivske ili ljubavne ili erotske priče? I to je isto fikcija.
    Djetinjstvo, ne do kraja iživljeno, rekao bih. Ali to je samo djelomičan odgovor, glavnina je ispod površine jako uzburkanoga mora.

3. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Poetičan si jako.

4. :) tu i tamo. Kad te muza zgrabi zguza.
    Ne da ti se uvijek elaborirati u detalje, pogotovo kad ti je to 15. post tog dana(; a poezija je dobra za brz prijenos značenja, šteta što žiivmo u društvu koje, masovno, prezire intelektualnost pa ju se ne može slobodnije koristiti.

5. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Poezija je posljednje mjesto u kojem se još otkriva istina.

Čisti eskapizam se prije nalazi u ljubićima i dektektivskim romanima nego li sf-u, horroru ili fantasyu. Većina je te literature utemeljena na spekulaciji ćorsokaka realne praktike i teoretike s kojom se nosimo na dnevnoj bazi. Djela 'alternativnih žanrova' u tom su smislu bliže realnosti nego li ono što se naziva realnim žanrovima. Realni žanrovi temelji su na gotovo tehničkom znanju i njegovoj produkciji, čime malo kad naprave korak dalje u rješenju problema. Alternativni žanrovi uzimaju povijesno znanje. Dovoljno je pogledati detektivski/triler roman; tek je Larssonov Milenij uveo ponešto socijalne problematike u njega, ponio kakvu kritiku sa svojom radnjom [i pitanje koliko je ljudi, od milijuna prodanih (inače prosječno prema veoma lošim romanima) primjeraka, pohvatalo podtekst), ostatak je zabavljanje ljudi na temelju bitno malicioznih stvari. Metode pranja love uzbuđuju i fasciniraju, iako u praksi to košta tisuće ljudi vrijednosti njihovih života. Alternativni žanrovi nisu utemelji na tome da zabavljaju ljude stvarnom malicioznošću, da bi tako i imunizirali sam osjećaj za malicioznost, već zato jer su malicioznosti premještene u nemoguće, obijajući se o nemoguće otkriva se bitna malicioznost. To naravno nije i ne može primijetiti svaki čitatelj, ali to se procesuira bilo svjesno ili podsvjesno. Alternativni žanrovi, naročito čitajući bolje autore, produktivno su sudaranje s problemom.

Stream of Consciousness se sviđa ovo.
  6. MarkaN

MarkaN I'm Batman

Točno to, plus isti razlog zašto volim SF, upravo zato jer je uvijek (ili bi barem trebao biti) svijež, inovativan i zanimljiv.

Recimo nikad neću doći na istu granu sa ljudima oko sebe što gledaju obrnuto, što im je Fantasy/SF "bezvezna izmišljotina" a klišejzirani i predvidljivi akcijski uradak pojam dobrog filma. Neki su toliko ovisni o današnjim trendovima i društvu da bojim se to nebi ni Einstein opametio više... :facepalm:

7. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

volim SF zbog pogleda u budućnost, zbog nade, zbog mozga
    volim fantasy...u malim dozama

8. El Viejo Dragon

El Viejo Dragon Enciklopedija beskorisnog znanja

You don't do dystopian SF much?

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

to spada u budućnost :laugh:

10. Samoth

Samoth Blood is thicker than water, and much tastier...

Jer je prekrasan bijeg od stvarnosti te budi maštu! There

11. OunknownO

OunknownO Novi Član

Ah oko ukusa se ne može raspravljati, možete se dovijeka raspravljati nikada se nećete složiti...

PS. Di si MarkaNe nisam te vidio od LnL dana...

12. MarkaN

MarkaN I'm Batman

Pa di si ti nepoznati, ja sam uvijek tu negdje :)

13. Aka

Aka Baby steps

Previše mi je puna kapa svakodnevnog života da još čitam knjige smještene u svakodnevni svijet. Čisto to.

MarkaN i Samoth se ovo sviđa.
  14. MarkaN

MarkaN I'm Batman

Totalno!! :viking:

15. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Ne znam, ja am se u fantasy zaljubila u osnovnoj školi, no nikad nisam mogla pročitati Prstenovu družinu do kraja. Harry Potter je bio prvi fantasy koji sam pročitala, no ja sad, kada gledam film, ne mogu prepoznati što je bilo u knjizi a što ne.

Teško je reći zašto volim fantasy, no, moj život je oduvijek dosta jadan i prazan, pa se može reći da bježim u neku drugu stvarnost, no ja zadnjih pet-šest godina slabo čitam, a život mi nije nimalo bolji. Moja mama, s druge strane, čita ljubavne romane, a brak joj je katastrofa.

Svatko tko traži bjeg u neku drugu "stvarnost", sam bira koja "stvarnost" će to biti , no ja ne mogu reći da miljuni ljudi koji su čitali Martina ili Abercombieja ili Tolkiena imaju tolike probleme da bježe od stvarnog svijeta.

Posljednje uređivanje: 4. Siječanj 2015.
  16. Aka

Aka Baby steps

S obzirom da ne poznajem ni tvoju mamu a ni njen brak, ovo je prva stvar što mi pada na pamet ->

Možda je razlog zašto joj je brak katastrofa zaot jer previše čita ljubavne romane.

Mislim, možda sam (a i vjerojatno) totalno, ali TOTALNO u krivu, ali sam primjetila da dosta ljudi koji čitaju Sandre Brown i ine imaju dosta bovaristički pogled na ljubav, što, naravno, vodi do razočarenja u određenoj količini.

17. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

To i njene sestre govore.

18. Virty

Virty Blizanci

Fantasy i SF svijet me privlače od djetinjstva.
    Godine se skupile, djeca došla, a ljubav prema fantasy i SF-u je i dalje ostala.
    Mačevi, magije, planete, svemirski brodovi.....me privlače kao djecu slatkiši :)
    Ima nešto u tome šta me veseli i uljepšava dan/život.

Lord i Lady Charlotte se ovo sviđa.
  19. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Tako je nekako svima nama. Nema niceg ljepseg nego vidjwti 30godisnjaka koji veselo skakuce jer dolaze novi star warsi :love:

20. Lord

Lord Aesir Illuminati

Kakav je to čovjek koji je prestao bit dijete? :D mrtav čovjek

Podijelite ovu stranicu