1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Wicca

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Succubus, 30. Lipanj 2008..

1. Succubus

Succubus Novi Član

Ne znam jeli ova tema već postojala,a ako je,izbrišite je.

Wicca je religija koja se ne bavi prvenstveno magijom nego duhovnim razvojom ljudskog bića, njegovom interakcijom s okolicom i svemirom oko sebe, učenjem i razumijevanjem Božanstva i svemira. Bazirana je na štovanju Prirode i Božanstva koje ima aspekt kako Boginje, tako i Boga.

Najčešće se Majku štuje kao Trostruku Boginju (Djevu, Majku i Staricu) A Boga kao Boga Šume i Boga Sunca. Wicca štuje sve oko sebe i glavni moto joj je ne čini zlo nikome.

Sama riječ Witch označava osobu koja se bavi magijom i koja je pripadnica stare religije. Prema toj religiji, vjerovalo se u Prirodu, magiju te Boginju i Boga. Svijet je bio jednostavniji, sve se shvaćalo jednostavnije i u dvije suprotnosti: muško-žensko, dobro-zlo, gore-dolje, itd.

Među ljudima su postojale osobe koji su se posvetile duševnom razvoju kako bi pomogle svojoj okolici. Naučile su shvaćati cikluse Prirode, njene moći i energiju koja se nalazi svuda oko nas, te su koristili bilje prilikom liječenja i drugih životno potrebnih stvari. Vještica je bila mudra žena, iskusna u liječenju, te sposobna i samostalna osoba. Vjerovala je u moć Prirode i u njene cikluse i slavila je promjene godišnjih doba. Bili su to statusno priznate i poštovane osobe, žene i muškarci koji su radili za dobrobit svoga naroda. Tijekom vremena, kako je civilizacija rasla i religija se razvijala. Postojali su posebni obredi i rituali koji su se redovno održavali koji su i danas medu nama i svi ih prakticiramo a da nismo toga ni svjesni. Kićenje bora na Božić, Svijećnica u veljači, Valentinovo, maškare, obredi na selu koji se odvijaju prilikom sadnje ili košnje... Wicca nema veze sa sotonizmom. Vještice ne vjeruju u biča, koja su zadužena sa sve zlo sto se događa, jer vjeruju, da sve ima svoj smisao i da se ništa ne događa bez razloga. Vještice jednostavno prihvaćaju dobro i zlo koje se događa u svjetu.

2. Laucien

Laucien The Merchant

Yay, wicca! Ja sam wiccan, iako sam religiju malo prilagodio sebi :unsure: ali većinom sam wiccan. =)

3. Succubus

Succubus Novi Član

Stvarno?
    Wicce su mi uvijek bile zanimljive,premda nisam wiccan.
    Daj mi malo više ispričaj o tome.

4. Laucien

Laucien The Merchant

Što se mitologije tiče, o tom ne želim pričat jer ne znam dovoljno, pa da ti ne rečem krivo. Wicca meni osobno najbolje odgovara jer doslovno kaže "An ye harm none, do what thou wilt". Suživot s prirodom, ljubav prema drugima, ništa puno drugačije od drugih religija, jednostavno mi najjviše odgovara. Od mitologije - Velika Boginja i njen sin/muž Rogati Bog, stalno ponavljanje rađanja/smrti... Prouči malo, isplati se...

5. Succubus

Succubus Novi Član

A e,najviše mi se sviđa zbog njihovog odnosa sa prirodom.
    A jeli možda znaš neku knjigu sa takvim temama?

6. Laucien

Laucien The Merchant

Starhawk - Spiralni ples
    To je po meni najbolja i dobro te informira. Sve u svemu oooodlična knjiga, čak je imaš za skinut na hrvatskom ja mislim

7. Terranea

Terranea evil turtle

jedno vrijeme sam se bavila proučavanjem toga svega, i smatrala sam sebe vješticom, sad se više ne smatram pošto nikad nisšta u praksi nisam sprovela... ali većina toga se slaže s nekim mojim uvjerenjima, pa bih mogla reć da sam 75% wiccan. :think:

8. BlackSnake

BlackSnake DragónA

Wicca je pokret koju je u javnost iznio Gerald Gardner, a uvelike pronio Ray Buckland. Ne bih baš rekla da je paganizam jer osim dijelova anglosaxonske tradicije uvelike koristi i raznorazne bučkuriše kojima su htjeli popuniti rupe u znanju i saznanju. Tako npr.peti element zovu ni manje ni više Akashom (indija), a uveli su i gomilu drugih simbola iz babilonske, egipatske, pa čak i majanske kulture.

Starhawk - Spiralni ples je dobra knjiga, čisti neopaganizam tzv.Goddess spirituality.

(ima topica na kojima se piše :laugh: )

9. Laucien

Laucien The Merchant

Wicca je izravan potomak witchcrafta koji je jaaako jaaako star, i vjerojatno je najpagan religija koja danas zauzima ikakvo mjesto na svjetskoj religijskoj sceni

10. Portico

Portico Novi Član

Wicca je izravan potomak witchcrafta koji je jaaako jaaako star, i vjerojatno je najpagan religija koja danas zauzima ikakvo mjesto na svjetskoj religijskoj sceni

Gle nije.

Wicca mi je super i ima mi jako fora atmosferu ali nemogu poreć da je moderni mix mnogih tradicija od kojih su neke nespojive. Dio wicce proizlazi iz drevnih tradicija i vjerovanja, ali to je samo manji dio. Sve se to prenosilo uglavnom usmenom predajom i moderna wicca je morala puno krpati i pogađati...

Svega je par linija vještičarstva koje su opstale do danas u nekom obliku

11. Laucien

Laucien The Merchant

Gle je. Potomak witchcrafta, sa utjecajem ostalih religija, ali ništa tu nije nespojivo. Dapače, svaki dio se savršeno uklapa u cjelinu

12. Portico

Portico Novi Član

Gle je. Potomak witchcrafta, sa utjecajem ostalih religija, ali ništa tu nije nespojivo. Dapače, svaki dio se savršeno uklapa u cjelinu

Savjetujem ti da malo detaljnije proučiš povijest wicce i da izbjegavaš divlje fantazije mnogih amerikanaca
    Draže bi mi bilo da je wicca neprekinuta i ispravna linija

Praksa mješanja i kombiniranja panteona u podosta novih tradicija po meni udaljava wiccu (ako generaliziramo) kao sposobnu religiju

Pošto je wicca uglavnom individualna, od nje dobiješ ono što od nje napraviš ...i sam si si kriv

Smatram da sposobni paganizam predvode odinizam i dragi nam druidi (za istok nisam siguran)

13. Laucien

Laucien The Merchant

14. Rusalka

Rusalka Aktivan Član

Što više i više čitam o wicci to mi se sve više čini kao neka newagerska izmišljotina.
    Sve se svodi na to da srednjoškolci kupuju knjige u Algoritmu da bi znali kad im je koji blagdan, crtkaraju pentagrame po tlu i ne znam što sve ne.

Možda i je nastala iz witchcrafta, ali mislim da je od te stare tradicije ostalo jedva 50%.

15. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Pošto je wicca uglavnom individualna, od nje dobiješ ono što od nje napraviš ...i sam si si kriv
    Točno. I zbog toga treba sa nekoliko doza soli uzimat sve sto kazu oni koji izjavama o wicci ne pristupaju vrlo oprezno, a poglavito sa nekakvim apsolutnim tvrdnjama.

16. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Što više i više čitam o wicci to mi se sve više čini kao neka newagerska izmišljotina.
    Sve se svodi na to da srednjoškolci kupuju knjige u Algoritmu da bi znali kad im je koji blagdan, crtkaraju pentagrame po tlu i ne znam što sve ne.

Možda i je nastala iz witchcrafta, ali mislim da je od te stare tradicije ostalo jedva 50%.

Slažem se s tobom, no tak je većinom, ne bi rekao da se sve svodi na to.
    E da, i zar nije bilo dovoljno reći "izmišljotina"? Ovako ispada da sve što je newagersko
    je izmišljeno :smile:

17. Laucien

Laucien The Merchant

Pa wicca je pokupila utjecaje iz drugih religija, ali to su samo pozitivni utjecaji, ne vidim ništa loše u tome...

18. abominacije

abominacije (/:=D

da, nema što, čupanje fragmenata iz šire, u većini slučajeva potpuno nepoznate cjeline kako bi ih se koristilo u sasvim drugačijem kontekstu nikako ne može a da ne bude pozitivno.

19. Portico

Portico Novi Član

da, nema što, čupanje fragmenata iz šire, u većini slučajeva potpuno nepoznate cjeline kako bi ih se koristilo u sasvim drugačijem kontekstu nikako ne može a da ne bude pozitivno.

To bi usporedio sa hranom
    Recimo da voliš sladoled i tražiš mu prilog, takođe voliš majonezu kao prilog te kombiniraš to dvoje
    Odvojeno možda funkcioniraju ali kad su kombinirani malo tko ih može podnijeti i tko zna kakve želudčane smetnje bi to uzrokovalo :evil2:

Složiti funkcionalan i dobar sistem je iznimno teško pogotovo jer su okultisti jako podložni fantazijama, deluzijama i ego tripovima

20. Laucien

Laucien The Merchant

Dijelovi koji su uvedeni u wiccu su se savršeno uklopili - samo neki principi, načini razmišljanja. Sladoled sa majonezom bi imao odvratan okus... Wicca je super sklopljena. Neznam što je loše u religiji koja je pokupila najbolje dijelove ostalih...

Podijelite ovu stranicu