1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Warhammer Fantasy Roleplay

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od Exxar, 13. Veljača 2010..

1. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Cudi me da vec nemamo topic za ovu igru, a Svijet Warhammera je izgleda fokusiran na minijature i lore pa da ne zagađujem tamo.

Uglavnom, FFG su za WFRP upravo izdali dice pack koji sadrži dovoljno kockica za jednog igrača. Čemu dice set koji k tome košta šezdesetak kn? Zato jer nova edicija ne koristi standardne već custom made kocke . A dolazi u boxed setu koji sadrži samo jedan set kockica, kojeg bi trebali koristiti i GM i igrači istovremeno. Osim toga, izdali su i Player's Toolkit te najavili GM's Toolkit koji pored dodatnih informacija sadrže i dodatne materijale za igru u vidu monster tokena, raznih karata za igru u stilu Power Cardsa iz D&D-a i slično. Nova edicija WFRP-a ide dalje od Power Cardsa, jer dosta mehanika potpomaže raznim boardgame-like elementima (razni counteri, scoring trackovi itd).

WFRP je možda najznačajniji primjer ovoga trenda koji izgleda postaje sve popularniji. Osobno, ne vidim razlog za prebacivanje u novu ediciju jer izgleda kao da je na silu izdana samo zato da bi se FFG mogli šepuriti sa "inovacijama" samo radi inovacija i svojim umijećem u izradi boardgameova. Je li imate slično mišljenje, ili vam se ova promjena sviđa?

2. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

ma ja sam svoje mišljenje već rekao na ovu temu u najavi koja je bila objavljena na portalu (ne da mi se tražiti link). kao veliki fan, sad već stare, druge edicije wfrp - ovo novo izdavanje sam primio jako loše. u potPunosti se slažem da je riječ o 'rpg' larpurlartizmu (zanimljivo kako prva 4 slova daju larp skraćenicu) pod koji se zapravo podmeće boardgame koncept.

još me više boli što su prestali sa drugom edicijom taman kada su na red trebali doci interesantni sourcebookvi poput onih za orkove, vilenjake, te južne zemlje. naravno da će sada ponovno izdavati isti lore (samo u novoj mehanici) koji je već objavljen a od kojeg stari igrači neće imati nikave koristi. lo-še.

al dobro, warhammer rpg je poznat po tome da ima jaku i predanu fan bazu. upravo se očekuju neki fan materijali koji, sudeći po previewima, imaju zavidnu razinu produkcije. tako da ono, ne bojim se za njega. novo izdanje će i tako kupiti klinci koji će popušit šarenilo i oni hard core warhammer fanovi s viškom love.

ja nemam nikakve namjere upuštat se u novu ediciju, štoviše planiram skoro pokrenuti kampanju pod wfrp 2ed pravilima.

imam samo jednu poruku za ffg, a to je: WAAAAAAAAAAAAAAAAAGH!!!!!!

3. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ako se dobro sjecam u najavi na portalu si prilicno konzervativno hintao da se ne slazes sa ovom odlukom, a sada si to ipak malo pojasnio :dry:

Meni je ovo baš onako, bahato na silu. Dobiju prava na igru, i u trenutku kada je aktualna edicija potpuno zdrava i puna potencijala i već u pipelineu i izvan njega, izdaju novu napola boardgame ediciju. Koliko znam uopce nije postojala nekakva znatna potreba za unaprijeđenjem pravila, tako da se ovo ne moze protumaciti nikako drukcije nego pohlepan marketinski potez. Cak potpuno nevezano uz to sto mi se ovaj boardgamey pristup nimalo ne svidja.

Ono sto mi je zanimljivo je da u komentarima na FFG siteu nisam naletio niti na jednu pokudu ovog pristupa, svi su onako fino fanaticno odusevljeni. Tak da ili cenzuriraju komentare, ili samo zadrti company fanboyevi postaju.

4. Úlf

Úlf Novi Član

Eh, na moju veliku žalost i sramotu wfrp nisam nikad igrao, al čisto na prvi pogled mi je nova edicija pfuj. Jednostavno mi je preshiny za warhammer. A i čini mi se ko nepotrebna komplikacija, čemu dodavat tokene i karte i hrpu drugih gluposti (koje se između ostalog i lako izgube) kad imaš sistem u kojem se sve da riješit s 2 d10?

Čisto usput, kak sad slažem skavene za warhammer fantasy pa fanatično istražujem njihov background... Čitao sam na netu da ima neki sourcebook ''book of the rat'' za wfrp, al ga nisam nigdje našao za dl (tj. jesam na warhammer archives, al mi se neće stranica otvorit). Ima netko ideju di to nać, il još bolje, file / knjigu? :D

5. stribor

Ono sto mi je zanimljivo je da u komentarima na FFG siteu nisam naletio niti na jednu pokudu ovog pristupa, svi su onako fino fanaticno odusevljeni. Tak da ili cenzuriraju komentare, ili samo zadrti company fanboyevi postaju.

stari fanovi i igrači prošle edicije se u osnovi osjećaju izdanim. nakon 25 objavljenih knjiga, ovi su digli sidro i krenuli ispočetka. dok je izdanje nove idicije bilo aktualno dosta njih je rogoborilo protiv toga, sada ih očito ili centuriraju ili ekipa dobrovoljno više ne posta. većina njih se prebacila na druge forume, recimo Strike to Stun.

Čisto usput, kak sad slažem skavene za warhammer fantasy pa fanatično istražujem njihov background... Ima netko ideju di to nać, il još bolje, file / knjigu? :D

imaš dvije knjige: jedan je sourcebook za wfrp 'Children of the Horned rat' koja sve fino opisuje, čak su napravili karijere za igrati skaven-kampanju. knjiga je koliko sam upoznat rasprodana i sad na ebayu hvata cijene od 100-tinjak dolara. ne mogu si oprostiti što je nisam nabavio kada sam imao priliku.
    druga knjiga je kraća i isključivo fluffy (bez ikakve mehanike) 'The Loathsome Ratmen and all their Vile Kin'.

inače, imam ti obje u pdf-u pa ti ih mogu doniti sljedeći put kad se vidimo na nekom gejmu, samo me podsjeti na to.

6. kalthir

kalthir woof woof

Čisto usput, kak sad slažem skavene za warhammer fantasy pa fanatično istražujem njihov background... Čitao sam na netu da ima neki sourcebook ''book of the rat'' za wfrp, al ga nisam nigdje našao za dl (tj. jesam na warhammer archives, al mi se neće stranica otvorit). Ima netko ideju di to nać, il još bolje, file / knjigu? :D

ASK AND YE SHALL RECIEVE.

http://chomikuj.pl/Eisenhorn?fid=6032538

(tamo negdje oko sredine stranice je)

7. Úlf

Úlf Novi Član

Thanks-thanks, manthings :D

8. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Imam ja 50ak wfrp knjiga u pdf-u, pa ako nekome treba lako se isfura, izmedju ostalog imam i te 2 o skavenima.

9. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Čitam WFRP (2nd ed), i ono, opalio bi neki maali adventure. Da vidim kako to ide. Tako da imam balans između vođenja SF settinga i Fantasy. Ono, lokalnu farmu siluju nekakvi zli beastmeni iz šume ili nekaj slično. No brainer avantura s nekim manjim twistom. Jako mi se sviđa struktura karijera i sama knjiga, a o settingu ne moram niti pričati da je odličan. Nemam toliko ekstenzivno poznavanje fantasy svijeta, ali znam prilično da mogu odvest mini-avanturu. Da li bi bilo interesenata?

10. abominacije

abominacije (/:=D

naravno da ima zainteresiranih ali daj prije održi par sešna za rogue trader i onaj oneshot dark heresy kojeg spominješ već mjesecima. kad se ufuraš onda počni ovo inače će opet doći do overloada i sve će propasti.

11. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

RT je ovaj vikend nadam se. A DH ne znam kad. Pošto mi je to dvoje praktički isto u terminima vođenja i settinga.

12. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

jab igro, tak da ak bi se to odvodilo što prije onda bi se ufurao i mogo sam vodit vanšot

13. stribor

prebacio sam ovdje postove koji se tiču wh rpg-a.

@drem - ako misliš vodit one-shot s imalo akcije predlažem ti da likove radiš bar na 1000-1500 xp. rekao bih da su wfrp 2ed početni likovi još više kriplani od dark heresy likova, a to se posebno osjeti u fajtu.

14. stribor

*sic*
    Jako mi se sviđa struktura karijera i sama knjiga, a o settingu ne moram niti pričati da je odličan.
    *sic*
    Da li bi bilo interesenata?

karijere su zakon. evo baš listam rulebook i gledam kako bi za promjenu u one-shotu bilo jako opuštajuće igrati troll-slayera. :lol: no brainer!
    ma zapravo mi ne bilo mrsko probati ni nekog standardnog viteza. i to nikakvog faking paladina, već metalni kutiju na oklopljenom warhorsu.

inače, ima dobrih fanmade wfrp avantura po netu. kada sam prvi put vodio wfrp uzeo sam 'Two knights from Carcassone' avanturu i bila je mrak! završili u jednom sešnu kako i treba.

15. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Ovako. Ozbiljno s ovim krećem. Zainteresirani, javite se. Ukoliko vas se previše javi, nažalost ću birati po tome tko mi je više drag.
    Uvjeti oko vanšota:
    Svi MORATE biti ista rasa. Svi MORATE biti iz istog sela/okruga/grada/kotara itd.

Jedina dva uvjeta. Kada se definira tko igra, na igračima je da se dogovore. Kampanja će biti prilično low on power. Medieval seljački adventuring s twistom da ne bude pregenerično ili predosadno. Više detalja ubrzo.

16. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

hunamz? omnomnomnom

17. Úlf

Úlf Novi Član

Evo ja se javljam, primarno jer wfrp nisam nikad probal, pa se osjećam uskraćeno :D

18. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

hmm ja sam se vec javio, al da me se ne zaboravi :D

Igrao sam jednu kratku avanturicu, prekratko da se ufuram, tako da zelim jos vidjeti, posto se spominje low power ovak napamet mi dobro zvuci ratcatcher, njabolje za seoski turizam.,

19. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Bazirano odakle ste, ne možete biti neke stvari. Npr., ukoliko ste iz nekog planinskog sela, karijeta ne može biti pirat. Inače restrkcija na karijere nema. Samo da nije tako nešto zdravorazumski nategnuto/nemoguće.
    Inače, možda bi bilo dobro da rasa nije halfling, ali tko sam ja da prigovaram ako to svi vole.

20. abominacije

abominacije (/:=D

ideja za onešot: 2 halflinške sobarice i 2 halfling kuhara moraju pobjeći iz grada kojeg pljačkaju beastmeni.

Podijelite ovu stranicu