1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Voditelji Iliti Koordinatori

Rasprava u 'Prostranstva' pokrenuta od Belmorn, 16. Travanj 2009..

1. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

Kao što ime kaže, u ovom se topicu prijavljuju oni koji žele voditi projekt/e.
    Ako se ne mislite prijaviti kao voditelj, ne spamajte u topicu, koristite ideje i prijedloge za sve što imate reći.
    Kao što stribor reče, neka potencijalni voditelji predstave svoje ideje vođenja (što bi se radilo i kako), a kad se zaključe prijave, sastavit ćemo anketu i moći ćete ih komentirati. Ako bude potrebno, imat ćemo više voditelja i više projekata.

2. Arsen

Arsen Novi Član

Evo ja se prijavljujem kao koordinator slovenskog sveta, ali verujem da bi stribor i Sin želeli da mi se priključe u tome pa ću editovati ovaj post kad rešim to s njima.

3. Sin

Sin Paladin of Eydis

Volio biti koordinator slavenic svijeta, ali ne zelim drzavu (mogu pomagati u stvaranju), ali se zapravo zelim brinuti za placenike, trgovce, guilde, cehove i sve sto ne spada u doslovno vodjenje drzave.

4. Veles

Veles ljuta zvijer

Verujem da i Lucius želi da ti se priključi. :ok:

Od svih bre predloga, ovaj ima najviše potencijala da nešto i bude od njega :belj:

5. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

ja sam zasad simpatizer :) kad se iskristalizira slavenska ekipa te kad se bace na papir prve ideje donit ću odluku da li i na koji način ću vam se pridružiti...

6. Edoxil

Edoxil Novi Član

Priključujem se Striboru, također ću isto napraviti - kad se ljudi koji prihvaćaju slavenizam u ovome malo formiraju, odlučit ću hoću li i kako uopće mogu pomoći.

Ali još jednom ću naglasiti svijet koji bih iskreno preporučio, a mislim da bi se kao takav svidio i onima što preferiraju fantasy i steampunk - Final Fantasy VI (ili njemu slični) je takav (ako izbacite Espere, ali i oni njihovo prebivalište bi moglo biti nešto kao Panteon), jer u njemu se koristi magija (samo se magija reducira) a airship-ovi su jedno od glavnih prijevoznih sredstava, a tehnologija je općenito nešto na razini početka 19. stoljeća, ilitiga sve na paru.

7. stribor

ajd da skratimo ovo namudavanje: arsen daj izloži par osnovnih crta kako si zamislio svoju slavensku briju.

znam ovo:

1. imaš gomilu materijala o mitološkim i folklornim bićima, i to uglavnom jugoslavenska/srpska. to je odlično za početak. hrvatske specifičnosti neće biti problem istražit. ima internet a i nedavno je izašlo par dobrih domaćih knjiga na tu tema. ja sam prilično zainteresiran da to istražim kroz skorije vrijeme

2. čini mi se da naginješ na neki standardni materijalistički pristup fantazijskom svijetu. napravio bi nekakve rase/narode/plemena/etc koji bi naseljavali nekakav prostor. taj prostor bi razradio standardno: geografija, naselja, utvrde etc. dakle ono, sve je opipljivo: kamen, drvo, meso, krv i to...postoje li demoni? i da li su oni materijalni ili spiritualni? ili su oni samo čudovišta?

4. magija je niska. kakva? ona u high epic smilu, pretpostavljam. što je sa druidskom i ritualnom magijom kakva je postojala u ovim krajevim, barem mislim tako. religija isto tako. što s njom?

neću sada govoriti o svojim preferencijama, ali otvaram diskusiju.

8. Arsen

Arsen Novi Član

Svet koji ja imam zamišljen je sledeći. Sačinjava ga pet komponenta, zasnovanih na mitologiji, ali većim delom plod moje mašte.

Prvi svet je Zemlja. On je to kamen, drvo, meso... Znači zemlja gde žive razne rase.

Drugi svet je Duh. U njemu žive Ale, ali ne one retardirane iz narodnih priča, već Gospodari vremenskih prilika, kao što jesu u mitologiji. Duh naleže na Zemlju, oni su kao dve nijanse boja jedna preko druge. Duh je ustvari isto što i Zemlja, samo što su iz njega vidljive i zemaljske aktivnosti, dok sa Zemlje nisu vidljive duhovne. U Duh mogu da kroče još samo zduhači, ljudi koji u sebi imaju zarobljenu Srebrnu Zver/Srebrnog demona, nekad pomoćnika ala, ali preraspoređenog od strane Usuda radi ravnoteže. Oni oslobađaju Zver/Demona dok spavaju.

Treći svet su Nebesa. Tamo žive isključivo zmajevi, jer jedini oni mogu da prežive bez kiseonika. Zmajevi nisu klasični, već im čitavo telo gori plamenom različitih boja. Oni nisu tu tek tako radi šarenolikosti, već imaju svoju ulogu u ukupnoj ravnoteži planete.

Četvrti svet su Prostranstva. On je druga nijansa Nebesa(isto što i Duh za Zemlju). U Prostranstvima žive Usud i suđenice, koji su neutral bića i prave Tapiseriju sudbine, sa mnogobrojnim čvorovima koji se mogu rasplesti na stotine načina. Svako biće ima svoju nit u toj tapiseriji, ali pravac svake niti zavisi od raspletanja čvorova. U Prostranstvima žive i Dobra i Zla božanstva(junaci iz narodnih priča) koji su uglavnom podstrekači, ali nemaju baš neke moći.

Peti svet je Podzemlje. Svet gde idu mrtve duše. Zatvoren, neistražen, van domašaja svih. On nema svog parnjaka.

To je moja osnovna ideja znači za sad, ali ona uključuje samo srpsku mitologiju. Moraćemo to nekako da uskladimo sa hrvatskom, ali meni ne smeta da krenem ispočetka. Magija ne postoji u smislu ''ćiri bu ćiri ba'' i iskoči vatrena kugla, nego dobar deo bića ima specifične, ali tu su naravno veštice i vešci, koji raznim ritualima sprovode solidne magije u delo.

9. stribor

zanimljivo...neke stvari su svakako iskoristive i zgodne za brijanje. komentirat ću naknadno, idem spavat i oslobodit srebrenog demona (ovo zvuči pomalo kinky a?:)

šta ostali kažu na ovaj intro?

10. Veles

Veles ljuta zvijer

Da bi dobili mitološki štih svijeta, svi ti svijetovi koje je Arsen nabrojao moraju biti integrirani, ali ne na način kao planeovi u DnDu ili preko nekakvih portala ili šta već. Starim Slavenima svijet nije bio "fizički" ili "normalan", a onda da u njega dolazi nešto nadnaravno negdje izvana. Sam svijet je po svojoj prirodi bio nadnaravan, čaroban, to je bila njegova temelja priroda. Drugim riječima, do nebesa se može doći, tipa ono, ako se popneš na vrlo, vrlo visoku planinu, u podzemlje se dođe preko špilja i gudura, neka čarobna zemlja ti se nalazi s drugu stranu mora, ili iza sedam brda i sedam gora, itd. Trebalo bi to razraditi da ne ispadne naivno, ali u tom smislu bi, mislim, trebalo ići.

Magiju bi ja stavio da funkcionira preko rituala. Ja sam za to da postoji mogućnost moćne magije (tipa da se može upravljati vremenom, prizivati oluje, itd.), ali da bi tako nešto izveo, treba ti recimo covenant od 12 vještica koje onda tri dana i tri noći plešu i čaraju na vrhu planine, a prije toga još mjesec dana se pripremaju za to, poste, sakupljaju sastojke i suzdržavaju se od seksa.

11. Arsen

Arsen Novi Član

Ma naravno, kakvi portali, nije ovo crtać. Ja sam ovo sve izneo u kratkim crtama, svetovi i navedena bića su mnogo, mnogo složenija sa dubljom istorijom postanja. Takođe, ovo je stvoreno za srpsko/jugoslovenska mitologija svet, za čije prihvatanje se još nismo u potpunosti dogovorili. Ako bih bio čisto slovenski, ovaj se ne bi uklopio, već bismo morali da sastavimo novi, ali upravo zbog tog dobijanja u vremenu ja podržavam ovaj prvi predlog. Ja lično vrlo slabo poznajem staroslovenski svet, a dok se informišem u pravoj meri da bih bio koristan, stićiće nas prokletstvo zavidnih.

12. Sherpa

Sherpa Legenda

šta ostali kažu na ovaj intro?
    Jako zanimljivo, začinjeno sa ostalim "fantasy rasama" ili ne?

13. babaroga

babaroga Novi Član

cool prijedlog, ali je meni sve cool, pa nisam mjerodavna...

14. Arsen

Arsen Novi Član

@Šerpa: Pa znaš kako, ostale fantasy rase se ne mogu uklopiti, jer ne mogu da postoje klasični vilenjaci, patuljci, vampiri i vukodlaci, kad ih ja već imam u sasvim drugačijim oblicima, više nalik nekim prirodnim silama, nego organizovanim rasama. Moji patuljci su visoki 30 cm, vilinski narod na leđima ima opnasta krila, vukodlaci su samo jedna vrsta undeadova, a vampiri sve samo ne drakuloliki :tired: Tako da bi ubacivanje nekih high tech/grčko-egipatsko-nordijskih mitoloških bića uništilo percepciju sveta, jer Usud i suđenice nisu naša nedokazana religija, već stvarno postoje u tom svetu, i onda je ne logično da ih ovi sa druge strane okeana ne poznaju.

15. Sherpa

Sherpa Legenda

I onda ti svijet postaje monoton. Iako u večini P&P RPGova volim igrati pripadnike ljudske rase ono što daje štih su pripadnici ostalih rasa (meni osobno na zivce idu sve rae nize od jednog metra te ih smatram samo smetnjom, daj mi par primjera svojih "rasa" te me demantiraj). Raditi setting čisto kao mitologiju nema smisla, no raditi ga sa bazom u mitologiji je ok start. Reći da se nešto ne može uklopiti je zapravo velika glupost, sve se može uklopiti ako si daš truda. Druga je priča da li ti nešto želiš uklopiti

16. Arsen

Arsen Novi Član

Logično da se sve može uklopiti, ali kako bi to ispalo?

''-Dobar dan, ja sam vilenjak.
    -Eee, pa i ja sam!
    -Uh, dobro je, možeš li da mi kažeš gde je najbliža taverna?
    -Hm, nisam čuo za tu šumu. Što ne poletiš pa je pronađeš iz vazduha?''

To je opet taj unitarizam koji ja želim da izbegnem. Ja garantujem da svet neće biti monoton, zbog velikog broja rasa i potencijala da se one razvijaju na razne načine. I slovenski vilenjaci možda jednog dana prihvate civilizaciju, pa nastane to što vi želite itd.

Psoglav-Demon s telom čoveka, a glavom psa. Na čelu imaju jednu oko, a zubi su im gvozdeni. Boje se vode. Psoglavi jedu ljude, ali iskopavaju i mrtvace da ih pojedu. Oni žive u pećinama ili u zemlji gde Sunce ne sviće.(Visine i preko 3 metra)

Todorci su demoni u obliku jahača sraslog sa konjem. Oni ubijaju ljude kopitima, ako prekrše neke zabrane. Za vreme njihove nedelje treba ostajati u kućama(noću gaze i obične putnike), ne sme se napolju paliti vatra(ne podnose dim) niti prosipati voda(da se ne okliznu). Najmoćniji su noću, kada ih privlači svetlost. Nose bele ogrtače. Todorci su crne boje, naročito svirepi. Kažnjavaju svoje žrtve i zabavljaju se rasporivši ih, a onda im zaplitavši creva oko nekog drveta.(takođe visine preko 3 metra)

Biserko-Biće začeto od zrna bisera, koje vrlo brzo poraste i ima natprirodnu snagu.(preko 2,5 metra)

Većina rasa su ljudske visine, ali priznajem da ima i malih. Videćeš da i ovom svetu rase daju posebnost, naročito zato što su dosad ne viđene i zato što one postoje samo fizički. Njihovi ostale karakteristike su tu da se mogu menjati do mile volje.

17. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Ok, slaveni su tu.

Imali tko da je zainteresiran za obicni fantasy..(ALI BEZ HIGH TECH ILI HIGH MAGIC :loving: )?
    Ili da Ange vracam u ladicu. Jer koliko vidim, u slavenski svijet bas se i ne uklapljaju :laugh:

18. Nessa

Nessa Novi Član

Mislim da ima, gore u Restartiranju je ekipa htjela i fantasy vulgaris, pa stoga ajmo napravit popis i za to :nice:

19. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

ae, može fantasy vulgaris, low magic, 'high' tehnologija praktički na poetku svog razvoja, mariginlan utjecaj bogova...

20. Sammael

Sammael Knjižničar

Ja, ali ne za slavenski svjet. bar ne ovakav. Ovo je samo forsiranje jedne vizije i ocigledno nespremno za bilo kakav "shared world".

Low magic, mid tech, fantasy. moj glas.

Podijelite ovu stranicu