1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Vijesti I Zanimljivosti

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 25. Studeni 2007..

1. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

U jednom trenutku se pojavljuje neadertalac, a koliko zna, on anam nije predak, nego samo rođak.

2. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Kak kome, zagorcima su preci.

3. Lord

Lord Aesir Illuminati

Čujem da su bili popularni seksualni odnosi neandertalaca i cro-magnona.

Falak se sviđa ovo.
  4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

da, pokazalo se da imamo koliko ono, 4% gena neandertalca. dakle, predak je :D

Lord se sviđa ovo.
  5. Lord

Lord Aesir Illuminati

Pa 4% je puno u odnosu na vremenski razmak od tih događaja :D

6. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

7. Lord

Lord Aesir Illuminati

8. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

bio bi još korisniji da 5 od 6 stabala ne raste u americi.

MarkaN se sviđa ovo.
  9. Lord

Lord Aesir Illuminati

10. Strahozec

Strahozec Douchebag

Moždas e lord planira izgubit u americi

11. Lord

Lord Aesir Illuminati

Bože sačuvaj ne. To bi bilo gore nego da se slučajno nađem u Imotskom.

dorca vorbarra i Strahozec se ovo sviđa.
  12. Strahozec

Strahozec Douchebag

al ne voliš hercegovce

13. Strahozec

Strahozec Douchebag

14. Gogi

Gogi Aktivan Član

Nadam se samo kako ovi iz turističe zajednice moga malog grada neće vidjeti članak kako ne bi dobili slične ideje, jer sam u protivnom pošteno naj♥♥o.

dorca vorbarra se sviđa ovo.
  15. Gogi

Gogi Aktivan Član

Inače za one koji ne znaju radim u lokalnom komunalnom kao majstor od struje. Zadnjih mjesec dana ukrasi, ukrasi i samo ukrasi, 80% toga sam sam postavio.

autumn se sviđa ovo.
  16. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

odmah sam pretpostavio da si u nekom komunalnom :)

17. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

onako iz prsta:
    naša domaća breza (Betula pendula) ima gotovo sve osobine američke bijele breze (Betula papiracea), osim što joj se kora ne ljušti u tako velikiom komadioma, pa nije upotrebljiva za posude i kanue. čak i ta gljiva raste na njoj, samo nije česta. Proljetni sok brezovog stabla sadrži šećer i može se koristiti kao javorov sok, mada ima manje šećera. S druge strane, ima diskretnu aromu vanilije.

Američka bjelolisna lipa raste i kod nas, no uglavnom po parkovima.
    domaće vrste lipe (Tillia cordata i Tillia platyphillos) mogu se koristiti na sličan način,a prednost im je što su im cvjetovi aromatični pa se od njih može kuhati čaj.

u Hrvatskoj raste 6 vrsta borova koji se većinom mogu koristit na isti način kao ovaj američki bijeli. Ali su im sjemenke uglavnom jako sitne, osim kod pinije, (Pinus pinaster) dakako. ono što je vrijedno zapamtiti je da svi pravi borovi (rod Pinus) imaju jestiv unutarnji sloj kore. ovo NE VRIJEDI za rodove Picea i Abies (smerka, jela omorika) koji se često miješaju s borovima.

U Hrvatskoj raste 6 vrsta hrasta, što autohtonih što davno uvezenih pa već čine šume (kao npr hrast cer iz Makedonije). Svi su njihovi žirevi jestivi nakon što se iz njih izluči tanin. Žirevi česvine (crinika, Quercus ilex) i hrasta medunca (Quercus pubescens) imaju znatno manje tresloviona nego ostali, pa se mogu jesti čak i neprerađeni, recimo pečeni u pepelu. Ove vrste rastu na mediteranu.

šećerni javor ne raste u Hrvatskoj, ali autohtone vraste javora također sadrže 1-3% saharoze u soku koji se može skupljati u vrijeme pupanja (II-III mjesec). Pupovi i mladi listovi grmolikog javora , klena (Acer campestre) mogu se dodavati juhama i varivima, jer su mekši i blažeg okusa nego u drugih javora.

bijela i crvena vrba sadrže salicilnu kiselinu i mogu se koristiti kako je navedeno.

Posljednje uređivanje: 11. Prosinac 2015.
  18. Strahozec

Strahozec Douchebag

Kako naš rakijaš zna sve biljčice

19. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

35 godina iskustva

20. Strahozec

Strahozec Douchebag

To s benificijom 35 ili cugaš od desete

Podijelite ovu stranicu