1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Ursula K. Le Guin - Lijeva Ruka Tame

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Elvenstar, 4. Veljača 2008..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Lijeva ruka tame

Na vrhu skele kralja je dočekao jedan zidar s kantom i zidarskom žlicom, dok su se svi drugi razišli, spuštajući se niz ljestve od konopca poput roja kukaca. Kralj i zidar su klečali na svojoj maloj platformi, visoko gore između rijeke i sunca. Prihvativši zidarsku žlicu, kralj je počeo zazidavati dugačke spojnice vršnog kamena. Nije to učinio tek onako pa vratio žlicu zidaru, nego se sustavno prihvatio posla. Žbuka kojom se služio bila je ružičaste boje i time se razlikovala od dotad korištene pa sam, nakon pet ili deset minuta promatranja kralja kako radi, upitao onu osobu koja mi je stajala slijeva: - Zar vi uvijek polažete vršni kamen u ružičastu žbuku? - Jer takva se žbuka mogla vidjeti uz svaki vršni kamen svakog luka Starog mosta koji se krasno nadvio nad rijekom uzvodno od ovog luka.
    Otirući znoj sa svog tamnog čela, taj mi je muškarac (moram reći ovdje muškarac, kad sam već rekao "on" i "njegov") odgovorio: - U davna vremena vršni su kamen uvijek učvrstili žbukom napravljenom od zdrobljenih kostiju pomiješanih s krvlju. Ljudske kosti, ljudska krv. Znate, bez takve krvave veze vršni kamen bi pao. Danas uzimamo krv životinja.
    On često ovako govori, iskreno ali oprezno, ironično, kao da je uvijek svjestan toga da ja sve vidim i procjenjujem kao stranac; jedinstven stav za pripadnika tako izolirane rase i za nekog tako visokog ranga. On je jedan od najmoćnijih ljudi u toj zemlji, a nisam siguran da bih znao navesti točan povijesni pandan njegovoj tituli...- vezir, ili premijer, ili kancelar... ali karhidski naziv u prijevodu znači Kraljevo Uho. On je gospodar jedne od pokrajina i gospodar kraljevstva, onaj koji potiče velike događaje.

Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin (1929), zasigurno "prva dama" svjetske znanstveno-fantastične i fantastične književnosti. Diplomirala 1951. te magistrirala 1952, francusku renesansnu književnost. Premda je od samoga početka više naginjala epskoj fantastici, počinje 1962. objavljivati SF priče, jer se početkom šezdesetih godina, i po autoričinom priznanju, znanstvena fantastika više tražila, što je mladim autorima omogućilo eksperimentiranje i objavljivanje djela. U djelima Ursule Le Guin, znanstveni element bitno je reduciran na samo nekoliko žanrovskih artefakta, a težište je na antropologiji, mitologiji, ekologiji i vječitoj ljudskoj drami presadenoj u posve neobične okolnosti.

Najvažnija djela su trilogija "Zemljomorje" romani koji spadaju u tzv. "Hainski ciklus", a poveznica im je zamisao o jednoj humanoidnoj prarasi, Haincima, koji su u dalekoj budućnosti zasijali život na više svjetova (uključujući i Zemlju) u jednom području Galaktike. "Lijeva ruka tame", takoder spada u Hainski ciklus, kao i njen roman "Čovjek praznih ruku", kapitalno djelo svjetske znanstveno-fantastične i utopijske književnosti.

Jedva čekam da se dočepam knjige, baš me zanima :smile: .

2. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Pročitah sve od Hainskog ciklusa čega sam se mogao dočepati...

Muss literatura!!!

3. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

Ursula je zakon, definitivno jedan od žanrovskih autora koji se može kvalitetom uspoređivati s najboljim mainstream piscima.

4. Alis Wronsky

Alis Wronsky Kič-magičar, Lažni prorok, Čuvar Oltara tajni

Ja sam čitala Zemljomorje i Tehanu, te par SF stvari tipa Svijet se kaže šuma.(doduše, sve na srpskom prijevodu)...definitivno mi se sviđa, a ovaj izvadak mi zvuči jako dobro.

5. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Većina Ursulinih stvari je dostupna samo na srpskom.....

6. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

Većina Ursulinih stvari je dostupna samo na srpskom.....

Zar je to problem? Još sve djeluje više fantasy :think:

7. Elvenstar

Elvenstar missing

Ja baš volim čitati knjige na srpskom :love: . Isto sam čitala Zemljomorje i Tehanu, ali jako davno. Tehanu imam doma a Zemljomorje već godinama neuspješno pokušavam nabaviti (to staro izdanje) pa ako netko prodaje nek se javi :nice: .

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  8. CountZero

CountZero Novi Član

Ovo je malo odstupanje od teme, ali meni ovde nešto nije jasno. Ja imam 4 knjige Zemljomorja:
    1. Čarobnjak Zemljomorja
    2. Grobnice Atuana
    3. Najdalja obala
    4.Tehanu
    Negdje sam pročitao da je to trilogija (pretpostavljam prve 3 knjige), ali meni je logično da se to gleda kao jedna cjelina. Zašto bi se razdvajala prva 3 djela od 4-og? Da li se oni stvarno razdvajaju ili se to samo meni čini?

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

tehanu je napisana znatno kasnije nego prva tri dijela, te je Zemljomorje dugo vremena bilo trilogija.

10. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Tehanu je također izpripovjedana iz perspektive one male što ju Jastreb spasi iz grobnica Atuana.

Po meni upropasti savren kraj Zemljomorja kao trilogije.

11. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Ovo je malo odstupanje od teme, ali meni ovde nešto nije jasno. Ja imam 4 knjige Zemljomorja:
    1. Čarobnjak Zemljomorja
    2. Grobnice Atuana
    3. Najdalja obala
    4.Tehanu

A ja od cijele kvartologije imam samo Tehanu :lol:

12. Velena

Velena vintage queen

Lijevu ruku sam pročitala prije par godina i ne da mi se sad opet čitat, ali se sjećam da sam očekivala nešto u stilu EarthSea trilogije, a ono, sami početak je nešto sasvim drugačije.
    Moram nać Tehanu pa i to pročitat.

13. autumn

autumn |-O

Ja sam probala citati ali mi je jako dosadna. :belj:
    Bila sam u knjiznici i fino posudila da pridonesem book clubu, cak sam i odlozila citanje knjige koja me ceka na polici.
    Ali bas ne ide. Dosla sam do 119 strane i nije postalo nista zanimljivije. Odustajem. :smile:

14. Elvenstar

Elvenstar missing

Ja pročitala :laugh: Levu ruku tame :lol: . I meni bilo pomalo dosadnjikavo, stalno živjeh u nadi da će negdje iskočiti pokoji trol ili barem neki mali gobiln :lol: , nisam baš ljubitelj SF-a :belj: . No krajnji dojam nije loš :cool: ,
    bilo mi je jako žao Estravena na kraju (čitah srpski prijevod, ne znam kako se u našem piše njegovo ime) :sad:
    .

15. autumn

autumn |-O

Ja sam cekala da se nesto dogodi! :lol: Zbilja mi se nije dalo vise. Inace, nemam nista protiv sf knjiga mada u principu preferiram filmove. Za razliku od fantasya. :belj:
    Jel jos netko procitao? Ili probao? :nice:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  16. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ja :tired:

priznajem, nije mi najdraža ursulina knjiga, i malo jest sporijeg tempa, ali ja sam stari SFičar, i mene fasciniraju i same ideje u njoj primijenjene, analize društava, biologija i sociologija dvospolnog čovjeka.
    A prelazak preko leda je pravi ep, stvarno dobro napisan, i mislim da se takva saga o prijateljstvu ne naalzi baš često.

17. autumn

autumn |-O

OK, i meni se svidjela ideja dvospolaca, tj. neopterecenost spolom ali je bilo doooosadnooo. :great:
    Moram probat druge njene knjige citati, nisam nista njeno citala. :viking:

18. Sherpa

Sherpa Legenda

Nisam je procitao kada je bila u book clubu, no nakon citanja jednostavno moram ostaviti komentar te napraviti nekrofiliju ovog topica

Knjiga ima finu poantu, no brate mili, dosadnooooooo... Redovito bih zaspao kada bih poceo citati, previse nicega. Mozda ima sve sto je Dorca napisao, no meni jednostavno nije sjela, nikako...

19. Aka

Aka Baby steps

Trebam pomoć.

Radi se o kratkoj priči. Čovjek dolazi na planet gdje žive ljudi koji su kolonizirali planet i imaju problem sa lokalnim stanovništvom. Kod njih dolazi jedan stranac (inače se tih dvoje kolju, kao indijanci i bijelci) a kćer jednog od lokalaca ima problema, i samo joj taj stranac može pomoći.
    Mislim da naslov ima u sebi "orla" i "narod" al nisam sigurna skroz.

20. Montheus

Montheus Novi Član

Tužan dan danas. Jedna od najvećih više nije među nama... :cry:

Podijelite ovu stranicu