1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Tradicija

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od autumn, 12. Svibanj 2008..

1. autumn

autumn |-O

Sto mislite o tradiciji?
    Prvenstveno me zanima sto mislite o mijenjanu prezimena pri udaji, bijelim vjencanicama i ogromnim svadbama. :laugh:
    Cure, ako se mislite udavati da li cete ostaviti svoje prezime, uzet njegovo ili kombinacija?
    Decki, jel bi vas smetalo da cura ostavi svoje prezime i da li bi bili spremni uzet njeno ili ga dodati?

Osobno, mislim da je promjena prezimena zastarjeli koncept koji bi trebalo mijenjati, bijelu vjencanicu ni ne razumijem a kamoli da bi ju stavila na sebe a da mi neko organizira svadbu s vise od 10 ljudi zavrsila bi u Vrapcu. :belj:
    Moja je ideja da bi par trebao uzeti neko trece prezime. :lol:
    Kasnije mozemo nastaviti opcenito o raznim tradicijama. :nice:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  2. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Drzim do tradicija ako mi odgovaraju, ne drzim ako mi ne odgovaraju :laugh:

3. ixidor

ixidor ponavljač

vjeruj mi...
    sto vece vjencanje...
    to bolje..

da samo vidis saldo na kraju dana.. :nice:
    :belj:

ja bi svoje vjencanje najradie vidia u narodnoj nosnji. :lol:

klasicna odjela i vjencanice me nimalo ne impresioniraju..
    :laugh:

za prezime..
    pa volia bi kad bi uzela moje.
    imam upecatljivo prezime. :belj:
    ako zeli zadrzati svoje ili imati oba, ja opet zadovoljan.
    ne pridodajem tome neku veeeliku vaznost.

doduse, koncept dva prezimena sam uvijek povezivao sa "starim" obiteljima koje su preponosne da izgube svoje prezime..

4. Ascharnduil

Ascharnduil Novi Član

Zanimljiva tema. Smatram da ženino preuzimanje muževa prezimena nije nužno, samim time ni opravdano pozivanjem na tradiciju. Ideja velike svadbe mi se čini sasvim u redu, i to prvenstveno zbog događaja kao takvog - ne zbog neke opće prihvaćene šablone nastale u društvu (ako tako svi rade...) Ne znam, meni to nekako zvuči lijepo - iako ne bi volio na vlastitoj svadbi imati goste koje ne poznajem ili sam ih u životu samo jednom vidio. Činjenica je da je ovakav "sistem" kao takav opće prihvaćen i naravno da tu tradicija igra veliku ulogu. Bijela vjenčanica? Zašto ne? :laugh: Iako ju, naravno, ne smatram nužnom - nitko se ne bi smio ograničavati na određenu stvar samo zato što je ona u društvu opće prihvaćena i, samim time, postala svojevrsnim objektom običaja kojeg se uvijek treba pridržavati. Drugim riječima, neka mladenka nosi što želi. Ne znam baš bi li preuzeo ženino prezime, čisto zato jer bi volio da moje zaživi još par naraštaja. Ženino zadržavanje prezimena mi ne bi smetalo (tipa njeno prezime pa crtica pa moje). Još mi je rano o tome razmišljat pa.... Sve su opcije otvorene. Ne znam, tako barem ja gledam na stvari... Sigurno je samo to da je nikad ne bi silio da preuzme moje.

5. Držim do tradicije ako mi je lijepa i ako mi se sviđa.a ako ne onda ne držim :laugh:
    Hm....Uzela bi muževo prezime,nije mi to bed...

6. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

Sto mislite o tradiciji?
    a sad... ovisi kako po kom pitanju... ima par tradicijskih stvari koje su takoreći svevremenske... a ima i onih koje je vrijeme pregazilo... neke opravdano, neke neopravdano i nepravedno... al budemo to po redu...

Decki, jel bi vas smetalo da cura ostavi svoje prezime i da li bi bili spremni uzet njeno ili ga dodati?
    hmm... iskreno, ko klinac sam mislio da je da žena uzima muževo prezime čim je brak sklopljen i da je to tak negdje valjda propisano... i nisam se zamaro razmišljajući o tome...
    onda sam došao do otkrića da nigdje nije navedeno da žena baš mora uzet muževo prezime... e, onda sam se zapitao - čemu to? jer, onda mora mijenjati 90% dokumenata koje ima, vježbanje novog popisa, i tak razne pizdarije... mislim, ok ak ona to želi... ima svoje razloge... koje, naravno nikako ne uspijevam dokučiti... jer ih ima fakat puno... neki su mi razumljiviji (ako javna osoba i njegovo prezime neš znači kad ga ljudi čuju negdje) do onih koji ne totalno ostave :belj: (pa kad je to običaj)...
    anyway, došao sam do zaključka da me zaboli falus za taj zastarjeli običaj... ja imam svoje prezime na koje sam ponosan... ako moja buduća isto osjeća za svoje prezime i ne želi ga mijenjati - ok, nema problema... svojeg se ne bih odrekao jer meni ima posebno značenje, no ne bih imao ništa protiv da ga modificiram dodavši njeno prezime... ako je njoj drago dotićno prezime, drago je i meni... :laugh:
    doduše, tu se opet vraćamo na one zavrzlame sa promjenom skoro svih dokumenata, al kgj...

bijela vjenčanica... nek nosi šta god joj paše, ja tak i tak planiram nosit kilt... :nice:

a za svadbu mi je dovoljna ona i kumovi (treba imat svjedoke, jelte... :lol: ) svi ostali su irelevantni, te mi je samim time skroz svejedno jesu prisutni il ne...

da, tu računam i familiju...

7. barbara

barbara MIŠO KOVAČ

tradicije su super stvari (meni), to nije nesto sto bih tek tako odbacila. a to s prezimenima - glupo bi mi bilo uzimat novo prezime kad se udam, kao da zaboravljam na proslost svoje i njegove obitelji i umjesto da okrenem novu stranicu u knjizi obitelji, ja radim novu knjigu. po prezimenu se puno toga ocita. a sto se mene tice, ja bih uzela muzevo prezime, a ako nije dugo, mozda bih cak ostavila i svoje (al to je malo vjerovatno).

8. SonneLeonardus

SonneLeonardus Novi Član

glupo bi mi bilo uzimat novo prezime kad se udam, kao da zaboravljam na proslost svoje i njegove obitelji i umjesto da okrenem novu stranicu u knjizi obitelji, ja radim novu knjigu. po prezimenu se puno toga ocita.
    Ne vidim to tako. Uzimanjem tuđeg prezimena u braku ne bi izbrisala svoju obitelj, k vragu, ja sam bliži obitelji s majčine strane, nego s očeve(i to dosta), a s očevim dijelom obitelji dijelim isto prezime.
    Ne smatram da bi se žena trebala odreći prezimena, ali kao jedini muški potomak u ovom ogranku obitelji(sestre...argh) ne bi volio uzeti ženino prezime. Pristao bih bez razmišljanja na kombinaciju, osim ako ona ne želi ostaviti svoje prezime.
    Mislim da se obitelji zbog različitih prezimena(imam hrpu rođaka s majčine strane, svaki s drugim prezimenom :laugh: ) ne razdvaja, to ne ovisi o prezimenu nego o ljudima.

9. Elvenstar

Elvenstar missing

Tradicija mi je drugo ime :belj: .

Nisam se udala, da se udajem jedino vjenčanje koje bi dolazilo u obzir je tajno vjenčanje samo sa kumovima, za koje nitko nikada ne bi doznao :laugh: . Ne bih imala nikakvu vjenčanicu a kamoli bijelu, bijele inace ne volim, ljepše su mi boje šampanjca. Ne bih uzela njegovo prezime, mada mi je puno ljepše od mojeg, moje mi je dio mog identiteta i mene cijeli život pa želim da tako bude i dalje.

Druga opcija je da imam puno para, onda bih to obavila u nekom škotskom dvorcu, na gusarskom brodu ili tako negdje u prikladnim kostimima :laugh: . U biti, to bih napravila i bez da se vjenčam da imam love :think: .

Poznam dečka koji je uzeo ženino prezime zato što mu se više sviđalo :w00t: .

10. Sherpa

Sherpa Legenda

Drzim do tradicija ako mi odgovaraju, ne drzim ako mi ne odgovaraju :laugh:
    Upravo ovo gore navederno...

11. Danci

Danci Aktivan Član

Prvenstveno me zanima sto mislite o mijenjanu prezimena pri udaji, bijelim vjencanicama i ogromnim svadbama. :nice:

Cure, ako se mislite udavati da li cete ostaviti svoje prezime, uzet njegovo ili kombinacija?

dragi i ja smo jednom baš raspravljali o tome i došli do zaključka da ja nedam svoje prezime makar ga toljagom pokušali izbit iz mene :lol:
    on prvo bio za dvojno a na kraju je došlo do onog "kako god ti oćeš ljubavi".
    damn I'm good :laugh:

što se svadbe tiće taj dio još nismo detaljizirali (niti nam se žuri detaljizirat ga) ali moje mišljenje je samo NAJbliži prijatelji (od kojih su 2. ujedno i rezervirani kumovi. naći, spali smo na jedno 5 osoba sa moje strane :laugh: + NAJbliža familja)
    a ona tradicionalna svadbena obleka...straaaaaašno....
    meni je odvratno vidjet odjelo na muškarcu :onoz:
    rađe bi da dođe u kiltu il nekoj sl. suknjastoj tvorbi :love:
    u najgorem slučaju hlače :lol:
    a bijela vjenčanica nejde na mene pod nipokoju cijenu...
    neka lijepa haljina plavičaste boje, taman.
    ili jednostavno marte koje će prekrit suknja i neka košulja

12. SonneLeonardus

SonneLeonardus Novi Član

rađe bi da dođe u kiltu il nekoj sl. suknjastoj tvorbi :laugh:
    Kao i hrvatski škotski pretci :nice: :laugh: :love: :onoz: :lol: :lol:

13. Danci

Danci Aktivan Član

ooo daaaaaaa :lol: :laugh:

14. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

bijelu vjencanicu ni ne razumijem a kamoli da bi ju stavila na sebe
    Dakle niti ovakvu? :lol:

Nego. Ne dolazi u obzir da moja zena uzima moje prezime, nitko nije lud da uzima dva prezimena, a pogotovo da dodaje dva nova vec postojecem :laugh:

A za klinca bi mogli bacit kocku čije će dobit :laugh: :lol:

15. autumn

autumn |-O

Dakle niti ovakvu? :lol:
    Malo ju pofarbati . . . . :lol:
    Ali ova je jako lijepa za vjencanicu!

A za klinca bi mogli bacit kocku čije će dobit :laugh: :lol:
    :lol:
    To je i moj dragi rekao. Ili to ili nek ima oba prezimena i da zakaj da se mi zamaramo s tim kako ce njemu biti. :laugh:

16. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

ah...ja sam zadrta romantičarka....nije da baš patim od održavanja neke tradicije već sam si još u najranijem dobu stvorila sliku o svadbi.
    vjenčanica ne mora biti bijela, ali mora biti prekrasna...imam fetiš na vjenčanice (jednu imam u ormaru :laugh: )
    što se tiće svadbe, brijem da će biti hrpetina ljudi. romantiku ću ostaviti za medeni mjesec, a na svadbi će se tulumariti....moj problem je što imam jako veliku rodbinu (a ne poznajem ni oca ni njegovu stranu, a ipak nas je previše) a sve ih se mora pozvati, pa tako bit će nas previše (i molim lijepo na repertoaru pjesama mora biti Sviiiiiiiiiiiii pjevajuuuuuu, jaaaaaaaaa ne čujeeeeem. Nikome se ne radujem, samo tebe očekujeeeeem :lol: )
    a što se tiće prezimena...svoje ne dam, ne mičem, nema teorije. Mogu dodati njegovo, pored mog ali dalje od toga ne idem...strašno sam vezana za taj dio obitelji i osječala bi se odsječenom od njih kada bi maknula prezime...

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ili to ili nek ima oba prezimena
    Ma dva su ok, dapace preporucam, no vise od toga postaje komplicirano :laugh:

18. autumn

autumn |-O

Ma, sve je to glupo. Ja ozbiljno kazem, jedino pravedno i jednostavno rjesenje je da se uzme trece prezime.
    Ipak osnivas novu obitelj. :lol:
    Tako i oboje mijenjate prezime i dijete ima jedno prezime i isto kao starci i sve. Samo moj dragi nazalost nije odusevljen s tom idejom. :laugh:
    On je za to da oboje imamo oba prezimena a meni se nekakao neda 500 puta dnevno potpisivati s dva duga prezimena. :laugh:

19. Danci

Danci Aktivan Član

Dakle niti ovakvu? :laugh:

ahm, da profolmuliram svoj odgovor... :laugh:
    OSIM takve :lol:

j♥♥ate, ovu sliku spremam :think:

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Zahvali Niniane :think:

Podijelite ovu stranicu