1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Testiranje Na životinjama

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 29. Listopad 2006..

1. madame_psycho

madame_psycho Persephone

ja sam do prije nekih par godina imao radikalan stav o testiranju na zivotinjama...no stvari su se malcice promijenile u mojoj glavi....jos uvijek ne podrzavam testiranja na zivotinjama npr. kozmetike ili nekih vojnih otrova etc. sto se tice testiranja zbog lijekova, tu se cak i u meni samome odvija bitka, s jedne strane sam protiv toga, no kad razmislim, kad bi netko od mojih najdrazih obolio od neke bolesti za koju je lijek u eksperimantalnoj fazi, vjerujem da bih imao drukciji stav. mozda je ovo malcice licemjerno ali ljudi su cesto akvi, o necemu razmisljaju tek kad se to njih direktno dotice....mogu samo reci da se nadam u pronalazak alternative za testiranje na zivotinjama----
    potpisujem u potpunosti.

- zar ne rade sad testiranja na nekim uzgojenim stanicama? al je dosta skuplje, pa rijetki to prakticiraju. jeftinije je na životinjama. :laugh:

2. lexxl

lexxl Novi Član

to je tacno, ali oni, naucnici ne vole da se muce za neki nebitne i zamorne stvare da pronadze kad moze so zivotne, to je ljudsko bice prostoca
    ok nesta je tacno ama nesta nije, nikad necemo saznati priroda i tajne na priroda cjelosno, svaki put ima nesta sta mislis da je totalno iscrpeno uvjek ima nesta novo u to, ali nije to sto vise nema sta da se pronadze, nego to sto nemamo ideje, i moramo inspiracija da dobejemo od ubistvo na nevine zivotne

zato i nisam govorio Otkrili nego "Izmislili" i cijela vječnost nam nije dovoljna da sve otkrijemo uvjek če bit nekog noviteta

3. josephbt

josephbt Novi Član

Ja bih to rekao ovako pa ako smo toliko pametna ljudska vrsta što nismo mogli naći drukčiji način testiranja ljekova ili nekih ostalih supstanca umjesto na živim bičima a ima načina
    1 odgovor i 1 pitanje: jer nemamo odgovor na sve i nitko ne govori da imamo. kazes da nacina ima? budi ljubazan i podijeli s ostatkom ljudske rase te nacine, bit ce ti zahvalni dovjeka.

sve što znamo ionako smo saznali iz prirode koja nas okružuje i hvalimo se kako smo izmislili nešto a to već postoji od pamtivijeka
    nisam siguran sto tocno ovime zelis reci, poprilicno sam siguran da je zarulju izmislio edison(tesla po nekim pricama), moguce da ju koristimo od pamtivijeka, medjutim za takve slucajeve ne znam.

@madame_psycho
    pokusi in vitro su jedna od prvih stvari koje se rade prilikom dizajniranja novog lijeka. potom slijede in vivo eksperimenti, na kojima se vidi interakcija supstance s cijelim organizmom. koja je korist od antibiotika koji je fenomenalan protiv recimo clostridium tetani, ali pritom ubija tvoje eritrocite? i zbog toga su in vivo testiranja nuzna. osim toga, nije da ih se provodi na takav nacin da se uzrokuje sto vise patnje i boli, jednostavno se pokusa doci do odgovora sto prije, i stakori kostaju nesto.

PS - koliko ljudi, koji sudjeluju u ovoj raspravi, imaju nekakvo iskustvo ili poznavanje procedura i metoda ispitivanja lijekova? ili, koliko je ljudi odavdje barem u nekoj mjeri povezano s nekim fakultetom koji se time bavi, medicina, veterina, farmacija, biotehnoloski, pmf-bio?

4. Dardemore

Dardemore Novi Član

zato i nisam govorio Otkrili nego "Izmislili" i cijela vječnost nam nije dovoljna da sve otkrijemo uvjek če bit nekog noviteta
    to je tacno

5. lexxl

lexxl Novi Član

1 odgovor i 1 pitanje: jer nemamo odgovor na sve i nitko ne govori da imamo. kazes da nacina ima? budi ljubazan i podijeli s ostatkom ljudske rase te nacine, bit ce ti zahvalni dovjeka.
    nisam siguran sto tocno ovime zelis reci, poprilicno sam siguran da je zarulju izmislio edison(tesla po nekim pricama), moguce da ju koristimo od pamtivijeka, medjutim za takve slucajeve ne znam.

@madame_psycho
    pokusi in vitro su jedna od prvih stvari koje se rade prilikom dizajniranja novog lijeka. potom slijede in vivo eksperimenti, na kojima se vidi interakcija supstance s cijelim organizmom. koja je korist od antibiotika koji je fenomenalan protiv recimo clostridium tetani, ali pritom ubija tvoje eritrocite? i zbog toga su in vivo testiranja nuzna. osim toga, nije da ih se provodi na takav nacin da se uzrokuje sto vise patnje i boli, jednostavno se pokusa doci do odgovora sto prije, i stakori kostaju nesto.

PS - koliko ljudi, koji sudjeluju u ovoj raspravi, imaju nekakvo iskustvo ili poznavanje procedura i metoda ispitivanja lijekova? ili, koliko je ljudi odavdje barem u nekoj mjeri povezano s nekim fakultetom koji se time bavi, medicina, veterina, farmacija, biotehnoloski, pmf-bio?

ovako ovdje žarulja nije životinja nego predmet sasvim drukčija stvar i pristup do otkrića možda su trebali testirat na životinji dali svijetli:)

osim tog načini uvjek postoje ali su neistraženi kao npr zašto ljudi nisu otišli u pravcu eko energije nego koriste naftne derivate tako i tu stvar profita i lakšeg načina ali se ne gleda na posljedice

i briga me za ispravke u pravu sam i .

osim tog kužim zašto se netko ne slaže samnom , čista stvar drukčijeg gledišta
    no da rade pokus recimo na tvojoj mami ili tebi bili se slagao s tim jer i tog ima pokusi na ljudima.
    pa je to nekome prihvatljivo ko dobar dan a ti bi se sigurno naljutio

eto zaš bi onda životinje patile ako sigurno postoje alternativna rješenja samo što se neda tim cvikerašima
    tako neš na taj način radit

grrrrrrrrrrrrrr

6. josephbt

josephbt Novi Član

ovako ovdje žarulja nije životinja nego predmet sasvim drukčija stvar i pristup do otkrića možda su trebali testirat na životinji dali svijetli:)

nazovi me idiotom, al ja nemam pojma sto mi zelis reci i kako se to tice moje tvrdnje. jel moze koja tocka ili zarez(5-6 zareza, cini mi se) u recenici, snaci cu se bolje. ne j♥♥em te, stvarno ne kuzim.

eko energije
    okay, "eko energija"? da ponovim, mozda nisu svi skuzili. "EKO ENERGIJA"?????????? koji je to kua? di to raste? nemam pojma o cemu govoris, mene nisu ucili nista o tome na fizici, samo one stare, termalna, kineticka, itd... pretpostavljam da govoris o "eko"-prihvatljiivijim nacinima tvorbe energije, koji su zak♥♥♥c?

a glede naftnih derivata, cini se da masa ljudi ovdje NE razumije sto tocno nafta pruza. ajmo ovako. ukoliko mi netko objasni na koji ce se isplativ nacin pogoniti strojevi ljudske rase, ja tu osobu vodim na rucak.

pretpostavljam da nitko od vas ne radi u tvornici u nekakvom strojarskom tj. energetskom sektoru. na koji nacin bi tvornica za proizvodnju lijekova ili hrane trebala dobijati paru za sterilizaciju? elektricni grijaci??!!? cak i ako to koristimo, otkud dovoljno elektricne energije? solarni kolektori, koji imaju ucinkovitost manju od 5%?!!? mozda hidroelektrane, koje mijenjaju krajolik i mikroklimu u radijusu od 50km(vrlo eko :tired:) valovi mora?

ljudi, prihvatite cinjenice. nafta je trenutacno JEDINO sredstvo pomocu kojeg covjecanstvo moze generirati dovoljno energije i resursa za prezivljavanje. moze i nuklearnom energijom, medjutim iz nekog cudnog razloga, to se ne potice. ja krivim zelene i neznanje. i dalje je nafta potrebna za proizvodnju nekih plasticnih masa, pa os nes moras ju rabiti.

no da rade pokus recimo na tvojoj mami ili tebi bili se slagao s tim jer i tog ima pokusi na ljudima.
    bi, dobijao sam 250kn po danu, 4 dana u bolnici, mozes se i ti javiti, vazno je da si zdrav i da si mlada jedinka ljudske rase, testovi bioekvivalencije su u pitanju.

eto zaš bi onda životinje patile ako sigurno postoje alternativna rješenja samo što se neda tim cvikerašima tako neš na taj način radit
    sigurno? podijeli ih s nama cvikerasima. ne da? govorimo li mi o istim znanstvenicima koji sve to rade upravo iz suprotnog razloga, jer im se da i zele napraviti nesto bolje? fail

7. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

na koji nacin bi tvornica za proizvodnju lijekova ili hrane trebala dobijati paru za sterilizaciju? elektricni grijaci??!!? cak i ako to koristimo, otkud dovoljno elektricne energije?
    primarno, iz nuklearne elektrane koju mi možemo smjestit u hrvatskoj i to na 2 (ili 3) lokacije gdje bi utjecaj na okoliš bio minimalan... također, još jedna opcija je termoelektrana sa pogonom na ukapljeni naftni plin koja se može smjestit na nekoliko lokacija u dalamtinskom priobalju (znači da ima vlastitu luku i pretakalište UNPa) gdje neće smetati nikome (ljudi nema u blizini, sve je tipični dalmatinski krš pa nema ni puno živine, a nusprodukti izgaranja plina se rasprše u atmosferi prije ngo dođu do najbližeg naselja)... nije čista ko nuklearana elektrana, ali...
    a solarni paneli se mogu koristit kao backup sistem, čisto ako bude nekih pizdarija sa napajanjem...
    there you go...

8. iilija64

iilija64 Aktivan Član

primarno, iz nuklearne elektrane koju mi možemo smjestit u hrvatskoj i to na 2 (ili 3) lokacije gdje bi utjecaj na okoliš bio minimalan... također, još jedna opcija je termoelektrana sa pogonom na ukapljeni naftni plin koja se može smjestit na nekoliko lokacija u dalamtinskom priobalju (znači da ima vlastitu luku i pretakalište UNPa) gdje neće smetati nikome (ljudi nema u blizini, sve je tipični dalmatinski krš pa nema ni puno živine, a nusprodukti izgaranja plina se rasprše u atmosferi prije ngo dođu do najbližeg naselja)... nije čista ko nuklearana elektrana, ali...
    a solarni paneli se mogu koristit kao backup sistem, čisto ako bude nekih pizdarija sa napajanjem...
    there you go...
    To je financijsko samoubojstvo. Trošak ugradnje jedne solarne ploče isplati se tek nakon 5 godina konstantnog rada. Jedna nuklearna elektrana košta malo više nego si je hrvatski budžet može priuštiti danas. Ukapljeni naftni plin se više ne isplati jer je postao preskup zbog omjera uloženog i dobivenog koji nije nikome isplativ posebno sada nakon povećanja cijena i neredovitosti isporuke. Prema tome malo se informiraj kada budeš pričao ovakve gluposti. Osim toga da ne spominjemo da Hrvatska nema razvijenu dovoljno mrežu kojom bi mogla raspodijeliti tu novu energiju u količinama koje ti spominješ :tired: .

9. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

informiran sam ja sinko, iz prve ruke... mi smo radili studije za Vladu RH koje ukazuju na sve to šta sam rekao... jedini problem sa plinom je šta je sanader odj♥♥ao arape i ekipu iz sjeverne afrike i to nakon šta je mesić već postavio temelje za sklapanje ugovora o distribuciji plina... a da je projekt za nuklearnu elektranu onomad bio odobren ona bi danas već radila i mi bi izvozili struju van hrvatske bez da ju istodobno uvozimo... u trenutnoj recesiji takav projekt je otpisan...

i pravi se našo komentirat ti koji nit ne živiš u hrvatskoj te shodno tome ne vidim da s tobom imam raspravljat o ičemu... čuo si za ignore opciju jelda? e pa stavi me na listu...

10. iilija64

iilija64 Aktivan Član

informiran sam ja sinko, iz prve ruke... mi smo radili studije za Vladu RH koje ukazuju na sve to šta sam rekao... jedini problem sa plinom je šta je sanader odj♥♥ao arape i ekipu iz sjeverne afrike i to nakon šta je mesić već postavio temelje za sklapanje ugovora o distribuciji plina...
    Isti ti su ga poskupili 20%. Informacije su ti poprilično zastarile :tired: . Prema predviđanjima stručnjaka cijenu plina će koordinirati Rusija, pa bi povećanje cijene plina dovelo do povećanje struje(koje bi bilo direktno proporcialno povećanju cijene plina). Prevelik rizik i velika je šansa da naljutiš Ruse.

a da je projekt za nuklearnu elektranu onomad bio odobren ona bi danas već radila i mi bi izvozili struju van hrvatske bez da ju istodobno uvozimo... u trenutnoj recesiji takav projekt je otpisan...
    Da je odobren kada ti govoriš elektrana bi bila dovršena 2012e ili 2013e. Znači kriza bi je pogodila i najvjerovatnije gradnja bi došla do mrtve točke. A ne bi izvozili jer je u tome istome planu bilo ukidanje termoelektrana da bi se minimizirali troškovi i zagađenje. Ako nisi znao ljudi koju bi je trebali raditi predaju mi na faksu.
    i pravi se našo komentirat ti koji nit ne živiš u hrvatskoj te shodno tome ne vidim da s tobom imam raspravljat o ičemu... čuo si za ignore opciju jelda? e pa stavi me na listu...
    Hrvatska vlada se ne bi složila sa time. Na papiru znaš šta predstavljam. Ja osim toga ništa ne raspravljam već samo dokazivam da pišeš gluposti.

11. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

ne vidim da s tobom imam raspravljat o ičemu... čuo si za ignore opciju jelda? e pa stavi me na listu...

12. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Lijepo je znati da je Kloš shvatio kolike gluposti piše :tired: .

13. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

ne vidim da s tobom imam raspravljat o ičemu... čuo si za ignore opciju jelda? e pa stavi me na listu...

14. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Lijepo je znati da je Kloš shvatio kolike gluposti piše :tired: .

15. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

potpisujem u potpunosti.

- zar ne rade sad testiranja na nekim uzgojenim stanicama? al je dosta skuplje, pa rijetki to prakticiraju. jeftinije je na životinjama. :w00t:
    nisu stanice dovoljne da bi se ispitala funkcija organa.

16. fikusindigo

fikusindigo J'onn J'onzz

isao sam u medicinsku skolu, laboratorijski smjer, sad sam na pmf-u (bioloski odsjek)...
    vecina ako ne i svi lijekovi, otrovi i slicne supstance imaju isti tijek patentiranja. prvo se kemijski ispituje njihova inetrakcija, pa se prelazi na stanicni nivo, zatim ako nije skupo i na histoloski, pa zatim na zivotinje.na kraju ako zadaovoljava sve dosad navedene (ili sto je cesce, negativne posljedice su donekle zanemarive ili se minorno pojavljuju na testnim subjektima) prelazi se na eksperimentalne grupe ljudi koji su dobrovoljci (uglavnom oni kojima trebaju pare).jer da bi se dobilo odobrenje za pustanje u javnost, potrebna je studija koja ce pokazati koje su nuspjave i interakcije sa drugim lijekovima, a za to treba veliki broj ljudi...

17. aasgardium

aasgardium Eydishan

Meni je zanimljivo što nitko nije rekao da neće koristit kozmetiku i lijekove koji se testiraju na životinjama. Možda čak i ne znaju koji brendovi ne testiraju na životinjama.
    Ovi što kažu da treba testirat na ljudima ne bi se sigurno javili na takvo testiranje, pogotovo u prvoj fazi testiranja.

Nisam ni ja za testiranje na životinjama ali i ja koristim i dezodoranse i kozmetiku za brijanje i lijekove i sve.

Kako vi stojite po tom pitanju? Jesu li vam se mišljenja promijenila od 2009.?

18. Ogard

Ogard Aktivan Član

ja volim na životinjama (mrtvim) testirati začine :)

19. Neph

Neph Aktivan Član

Svi lijekovi se prvo testiraju na životinjama.

20. aasgardium

aasgardium Eydishan

Ok, i dalje nam ostaje kozmetika koju svi trošimo.

Podijelite ovu stranicu