1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Sloveni Svih Zemalja, Ujedinite Se

Rasprava u 'Prostranstva' pokrenuta od Arsen, 19. Travanj 2009..

1. Arsen

Arsen Novi Član

Evo trenutnih Slovena, mada se nadam da će nam još ljudi pristupiti.

Arsen
    Sin
    stribor(simpatizer )
    Lucius
    Lord
    babaroga
    Edoxil(simpatizer)
    Crispin(simpatizer)

U ovom topicu bi trebalo da svako postuje svoje viđenje i svoja očekivanja od novog Unamys-a u nekim kratkim crtama(neko to treba da čita ljudi :sad:).

-baza settinga je slovenska ili balkanska mitologija
    -sve države će biti na jednom kontinentu sačinjenom iz par delova ( fazon na način kako su spojene Evropa, Azija i Afrika), dok je ostatak sveta neoktriven, a i nepopunjeni delovi našeg kontinenta(kao što je i bilo u srednjem veku)
    -tehnologija na nivou od X do XVII/XVIII veka, zavisi šta većina hoće
    -low magic, znači ništa preterano, kao što i jeste u mitologiji
    -relativno mali uticaj Bogova, znači velik, ali ne utiče direktno na živote bića, mada mi je i tu do većine
    -da se odrede osnovne rase, bića, legenda bla bla, a onda razvijaju. Znači samo fizičke karakteristike i ostale samo osnovne iz mitologije, sve ostalo da bude u rukama učesnika(tehnološki razvoj, good/evil/neutral, stanište, religija......), a naročito je poželjno mešanje rasa ( vila+vukodlak = ? Vilodlak :game: )

Takođe, želeo bih da budem koordinator ako je balkanska mitologija baza, ako ne, onda samo ispomoć :yeah:

2. Arsen

Arsen Novi Član

Don't let me down now :tired:

3. Edoxil

Edoxil Novi Član

Dozvolite mi da se informiram malo više kako bih mogao evoluirati dalje... ^^

4. Arsen

Arsen Novi Član

Ono, ovde nećemo ništa da razrađujemo, nego samo kažeš kako bi ti voleo da to izgleda, low magic/high magic, bogovi, tehnologija itd. Jednostavno postaš ono kakvim bi ti voleo da bude, a i tu je uvek edit.

5. Edoxil

Edoxil Novi Član

Recimo, smjestimo bogove ISTIH imena (zajedno s njihovim karakteristikama) u taj svijet koji se već namjerava raditi.

Magija neka je low (nešto kao iz Witchera).

Tehnologija - srednji vijek (udri bato, ima da te nema!) i steampunk (airship-ovi; neki industrijski strojevi na parni pogon, barem oni za "beskonačnu traku")

6. Brle

Brle Novi Član

Hmm.

Ipak bih radije srednji vijek tehnologija ali bez ikakvog steampunka.

Slažem se sa low magic i malim utjecajem bogova.

Što se tiče rasa, mogli bismo glasat koje želimo u našemu svijetu, jer imo nema potrebe da nabacimo baš svaku zvijer u naš svijet. Možemo ih stavit na druge kontinente i zemlje, ali zasad se fokusirat na naš mali Balkan.

7. Edoxil

Edoxil Novi Član

Samo me zanima, onda, koji bi utjecaj imali bogovi i koliko bi bili prisutni?
    Što bi mogli činiti (sa) smrtnicima?
    Gdje bi prebivala božanstva?

8. Arsen

Arsen Novi Član

Ja sam za to da bogovi budu prisutni, jer religija dosta utiče na čitav razvoj sveta, ali ne da direktno utiču na život. Znači nema direktnog kontakta između bogova i ljudi, sklapanja pogodbi itd. Prebivalište zavisi od staroslovenskog/balkanskog fazona.

Što se tiče bića, tu bi bio spisak raznovrsnih rasa i one koje učesnici izaberu bi se pojavljivale na našem kontinentu.

I na kraju tehnologija. To sam već gore rekao, svejedno mi je da li će biti običan ili pozni srednji vek, ali nisam za parne mašine. Ja bih najradije neki Warhammer, da postoji barut, topovi, muskete, ali da vatreno oružje nije naročito razvijeno i sigurno za upotrebu, tako da i dalje postoje lukovi i samostreli. To bi bilo dobro zato što bi svaka rasa imala priliku da prihvati tehnologiju koju hoće, a da nijedna ne bude superiornija.

9. babaroga

babaroga Novi Član

Ja sam za to da bogovi budu prisutni, jer religija dosta utiče na čitav razvoj sveta, ali ne da direktno utiču na život. Znači nema direktnog kontakta između bogova i ljudi, sklapanja pogodbi itd. Prebivalište zavisi od staroslovenskog/balkanskog fazona.

Što se tiče bića, tu bi bio spisak raznovrsnih rasa i one koje učesnici izaberu bi se pojavljivale na našem kontinentu.

I na kraju tehnologija. To sam već gore rekao, svejedno mi je da li će biti običan ili pozni srednji vek, ali nisam za parne mašine. Ja bih najradije neki Warhammer, da postoji barut, topovi, muskete, ali da vatreno oružje nije naročito razvijeno i sigurno za upotrebu, tako da i dalje postoje lukovi i samostreli. To bi bilo dobro zato što bi svaka rasa imala priliku da prihvati tehnologiju koju hoće, a da nijedna ne bude superiornija.
    me agrees

10. Arsen

Arsen Novi Član

me agrees

Drago mi je da je tako :think:

11. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

ajd da prokomentiram malo dosad napisano:

1.baza settinga je slovenska ili balkanska mitologija
    2.sve države će biti na jednom kontinentu sačinjenom iz par delova ( fazon na način kako su spojene Evropa, Azija i Afrika), dok je ostatak sveta neoktriven, a i nepopunjeni delovi našeg kontinenta(kao što je i bilo u srednjem veku)
    3.tehnologija na nivou od X do XVII/XVIII veka, zavisi šta većina hoće
    4.low magic, znači ništa preterano, kao što i jeste u mitologiji
    5.relativno mali uticaj Bogova, znači velik, ali ne utiče direktno na živote bića, mada mi je i tu do većine
    6.da se odrede osnovne rase, bića, legenda bla bla, a onda razvijaju. Znači samo fizičke karakteristike i ostale samo osnovne iz mitologije, sve ostalo da bude u rukama učesnika(tehnološki razvoj, good/evil/neutral, stanište, religija......), a naročito je poželjno mešanje rasa ( vila+vukodlak = ? Vilodlak :roll: )

Takođe, želeo bih da budem koordinator ako je balkanska mitologija baza, ako ne, onda samo ispomoć :roll:

1. ok, no ja se ne bi zaustavio samo na mitologiji, proširimo to na folklor, vjerovanja, običaje i sl.

2. ne bih kontinente jer je to preveliki zalogaj. kao što sam već rekao, skoncentrirao bih se na područje veličine balkana koji je dio jedne veće kopnene površine. no u opisivanju tog područja bih sugerirao kroz priče i glasine putnika, hodočasnika i osvajača, postojanje i vanjskog svijeta odnosno civilizacija i kultura (no ne bih ih detaljnije razrađivao, barem ne u početku).

3. može biti i rano 15. i 16. stoljeće. osobno sam za setting u kojem bi suprostavili primitivna vjerovanja u politeističku prirodu nasuprot modernom, prosvjećenom monoteizmu. dakle postoje narodi čija kulutra je bazirana na mitologiji i folkloru slavena, no s istoka/zapada pristiže utjecaj (vojni i kulutrni) neke druge jače civilizacije koja postiskuje stara vjerovanja. time bi se dala jedna dinamika između starog i novog (kao tuđeg i stranog). a vezano uz tehnologiju, ovi osvajači došljaci bi bili napredniji, tipa rana vatrena oružja, stajaće vojske, protoznanost i te fore...

4. niska magija ali postoje druidi, žrecovi, vještice, derviši s jedne strane i klerici, monasi, templari s druge. magija je više ritualna i simbolička, no u osnovi postoje slučajevi prave magične moći ali koja je na niskom stadiju: znači nema meteor showera i teleporta, ali ima uroka, bijele magije lječenja, kontrole zvjeri i slično. također, ovi prvi s napredovanjem osvajače monoteista i polaganim nestankom štovanja u drevne sile, gube svoju snagu...

5. bogovi ne hodaju zemljom ali se njima prinose žrtve i zaziva se njihovo ime (posebice kad palite selo nevjernika :tired:) također ne bih se uopće zamarao gdje su, jer to podrazumjeva stvaranje nekakve kozmologije drugih ravni postojanja (planes of egzistence) što nas odvodi u high epic fantasy...

6. u osnovi sam po pitanju rasa radikal. ljudi su dominanta rasa, ostali mogu biti monsteri ili neke male izolirane rasne skupine koje su manjina i ugrožena vrsta. no zato ljude treba masu izdiferencirati po pitanju kulture i vjere. ipak neću inzistirat na tome pogotovo ako je netko u stanju napraviti pametnu i uvjerljivu mitsku rasu. no imam visoke kriterije po tom pitanju...

Tehnologija - srednji vijek (udri bato, ima da te nema!) i steampunk (airship-ovi; neki industrijski strojevi na parni pogon, barem oni za "beskonačnu traku")

osobno ne bih steampunk, barem ne očiti, možda neki detalji kao male eksperimentalne naprave ala da vinci.

eto, moje viđenje...

12. Sin

Sin Paladin of Eydis

Potpisujem Stribora, i samo bi dao da bi volio biti ispomoc vise nego sto bi radio vlastitu zemlju... Ono mogu pomoci sa ilustracijama, nekim idejama, osimsljavanja nekih religija, kultova, trgovackih cehova i radnickih gildi i tako te fore, zasto ne bih nista u potpunosti, jer nemam vlastiti internet nego idem u igraonice i ono sto uhvatim u informatickoj ucionici na faksu, tako da ne bi volio zaj♥♥at ekipu, ako tko zeli kakvu ilustraciju neka mi posalje opis na pm i karakteristike monstera, heroja ili cega vec, a onda cu se ja potrudit kolko mi obaveze na faksu dozvole da to napravim... Ja vam mogu napraviti samo olovkom jer mi je tablet ostao kod kuce, a ako netko zna bojat ja mu mog dat radove pa neka ih boja...

13. Arsen

Arsen Novi Član

@Stribor:

1. Balkanska mitologija i jesu folklor, verovanja i običaji :tired:

3.Ja sam za to da budemo podeljeni međusobno, da neke rase budu napredne, neke druge zaostale, ali u celini izjednačene, zato da bi svako mogao da bira nivo svog tehnološkog razvoja, a ne da bude ograničen na low tech.

14. Arsen

Arsen Novi Član

Hej, pa ostao nam je još samo Lord i Lucius/Veles da se izjasne pa da ispunimo uslov za otvaranje podforuma :tired:

15. Lord

Lord Aesir Illuminati

1.baza settinga je slovenska ili balkanska mitologija
    2.sve države će biti na jednom kontinentu sačinjenom iz par delova ( fazon na način kako su spojene Evropa, Azija i Afrika), dok je ostatak sveta neoktriven, a i nepopunjeni delovi našeg kontinenta(kao što je i bilo u srednjem veku)
    3.tehnologija na nivou od X do XVII/XVIII veka, zavisi šta većina hoće
    4.low magic, znači ništa preterano, kao što i jeste u mitologiji
    5.relativno mali uticaj Bogova, znači velik, ali ne utiče direktno na živote bića, mada mi je i tu do većine
    6.da se odrede osnovne rase, bića, legenda bla bla, a onda razvijaju. Znači samo fizičke karakteristike i ostale samo osnovne iz mitologije, sve ostalo da bude u rukama učesnika(tehnološki razvoj, good/evil/neutral, stanište, religija......), a naročito je poželjno mešanje rasa ( vila+vukodlak = ? Vilodlak :unsure: )

1. meni je sasvim svejedno, ali sam više za slavene makar ni balkanci nisu predaleko (a da to iskombiniramo?)

2. to mi se sviđa i slažem se sa striborom

3. same here, i topovi su po meni maksimalna tehnologija koja bi se trebala imati

4. low magic, ali više kao ovaj svijet u kojemu živimo, npr liječenje dodirom, treće oko, čakre, meditacije, telepatija i telekineza i sl.

5. ipak mi se više sviđa da su bogovi pasivni i da se zaj♥♥avaju tamo gdje oni jesu te budu prilično bahati prema živim bićima koji zatraže njihovu pomoć

6. da osnovne rase treba npr jedna normalna rasa-ljudi, nadrasa-elfovi, minorna rasa-dwarfovi, polunadrasa-elf-human itd. i onda iskombinirati sve da bude uz mitologiju i sve ostalo

16. Sherpa

Sherpa Legenda

1. meni je sasvim svejedno, ali sam više za slavene makar ni balkanci nisu predaleko (a da to iskombiniramo?)
    Ja sam rekao da se u moj prijedlog slavenska mitologija može komotno ukomponirati. Samo smatram da sam za razliku od Arsenovog prijedloga rekao što želim od settinga i kako bi on trebao izgledati po mom mišljenju.

17. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ja sam rekao da se u moj prijedlog slavenska mitologija može komotno ukomponirati. Samo smatram da sam za razliku od Arsenovog prijedloga rekao što želim od settinga i kako bi on trebao izgledati po mom mišljenju.

ja sam za tu ideju slažem se s time potpuno

18. Arsen

Arsen Novi Član

Može se ukomponirati kad bi moji Sloveni hteli da se mešaju sa dwarfovima i elfovima, ali da ne bude da ja pričam u svačije ime, 'ajde izjasnite se na Šerpin predlog. Meni je poprilično svejedno, mada bih više voleo čistoslovenski svet.

Samo smatram da sam za razliku od Arsenovog prijedloga rekao što želim od settinga i kako bi on trebao izgledati po mom mišljenju.

Da, znamo da si najpametniji, ali nemoj pričati stvari koje nemaju veze sa životom. Ja sam ostavio dosta slobode u settingu zato da bi mi svi mogli da se dogovorimo, a ne da ja ispadnem neki apsolutistički koordinator koji gura svoju ideju.

19. Veles

Veles ljuta zvijer

Sve što stribor kaže, to i ja mislim.

U osnovi dobar setting se može napraviti od prave povijesne situacije na Balkanu u 15. i 16. stoljeću: ima se tako neke slavenske kneževine/kraljevstva i gradove, u kojima recimo krštena elita i plemstvo brije na neku svoju spiku i politiku, a među rajom još uvijek naveliko živi staro poganstvo. Tu su i neki gradovi uz obalu koji su recimo na nekom "višem" civilizacijskom nivou, budući vuku korijenje iz neke drevnije, antičke kulture. A sa istoka nadire moćno, napredno i nezaustavljivo Otomansko carstvo.

20. Arsen

Arsen Novi Član

Hoćemo li mi razvijati ovo ili da Bel ne otvara dva podforuma?

Podijelite ovu stranicu