1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Satovi

Rasprava u 'Taverna' pokrenuta od aasgardium, 30. Kolovoz 2016..

?

Nosite li ručni sat

1. Ne

45.5%
  2. Da, kvarcni.

36.4%
  3. Da, mehanički

45.5%
  4. Da, džepni.

18.2%
Dozvoljeno je odabrati više odgovora.
  1. aasgardium

aasgardium Eydishan

Evo jedan kratki video o tome kako mehaniči satovi rade.

Onaj poznati "tik-tak" zvuk je zapravo zvuk "sidra", čuje se svaki put kad se sidro pomakne odnosno udari o graničnik.
    automatik satovi rade na istom principu samo što uz ručno navijanje imaju i rotor koji se pomiče pri svakom pokretu ruke i tako navija oprugu. Postoje automatici sa jednosmjernim navijanjem i dvosmjernim navijanjem.

Još da spomenem rubine, rubise, jewels ili dragulje...

Rubini su ovo ljubičasto, a koriste se za ležaje osovina zupčanika jer se puno manje troše nego metal.
    Nemojte sad odmah krenut vadit rubine iz satova jer su umjetni pa se nećete baš obogatit. :laugh:
    Inače se smatra da je sat sa više rubina bolji, ali ima slučajeva kad je broj rubina samo pretjerivanje.
    Obično satovi imaju 17 rubina dok neki imaju i preko 30.

I samo da dodam za kraj, NE POSTOJE satovi koji rade na otkucaje srca. :smile:

2. aasgardium

aasgardium Eydishan

Evo i principi rada kvarcnog sata

Analogni

Digitalni

U kvarcne satove još spadaju i Sloar-powered (Casio), Eco-drive (Citizen) gdje se baterija puni preko sunčevog svjetla, tzv. polumehanički Kinetic (Seiko) gdje rotor pretvara kinetičku energiju u električnu i time puni bateriju i Radio controlled satovi koji se automatski podešavaju prema radijskom signalu.

Još valja spomenuti da su kvarcni satovi precizniji od mehaničkih. Odstupanje kvarcnog sata je ~5s mjesečno, odstupanje mehaničkog sata je u najboljem slučaju +/- 2s dnevno ali to obično posebno košta jer su takvi satovi certificirani kao Kronometri. A sve je započelo kvarcnom revolucijom 70-ih (Japanci) kad su proizvođači mehaničkih satova skoro izgubili bitku.
    Naravno postoje i kvarcni satovi sa "kliznom" sekundarom kao kod mehaničkih. A postoje i satovi koji koriste glazbenu viljušku, Elektronički satovi (Bulova), za mjerenje vremena.

3. aasgardium

aasgardium Eydishan

Budući da nema interesa, nisam htio ostavit temu "nedovršenom".

4. Ogard

Ogard Aktivan Član

5. aasgardium

aasgardium Eydishan

Ako misliš kupit, ne kupuj skuplji od 10$. :laugh:

Iako neki modeli izgledaju fora.

6. Ogard

Ogard Aktivan Član

možda nekom klincu od frendova za poklon, sebi mislim istetovirati sat, da ga uvijek nosim

7. aasgardium

aasgardium Eydishan

8. Ogard

Ogard Aktivan Član

9. aasgardium

aasgardium Eydishan

Za te pare ne treba ni razmišljat, odlično. Samo naruči najmanje 2 jer neki znaju kasnit pa par minuta u dva dana. Naštimaš i ono opet. :laugh:
    Imaš takvih i Casia (ovo su Hommage modeli) ali oni su oko 35$.

10. aasgardium

aasgardium Eydishan

Zaboravio sam najbitnije... računaj da će boja spast kroz koji mjesec. Možda neće ali je jedno 80% da hoće. :laugh::laugh:

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  11. Ogard

Ogard Aktivan Član

i ako se okupaš s njim riskiraš strujni udar

12. aasgardium

aasgardium Eydishan

Zapravo bit ćeš sretan ako ti ga ne zapljene na carini i traže da platiš postupak uništavanja fejk artikla. :laugh:

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  13. Ogard

Ogard Aktivan Član

asse
    jel valjaju edifice vure?
    gledam si jednu a povoljnije je ipak od seika ili citizena

14. aasgardium

aasgardium Eydishan

Valjaju. Casio uvijek valja.

15. Ogard

Ogard Aktivan Član

okej
    a jel znaš kao o zeppelin satovima?

16. aasgardium

aasgardium Eydishan

Baš i ne znam.
    Ma drži se casia i citizena.
    Imaš i lorus, vlasnik je seiko.

17. Ogard

Ogard Aktivan Član

ma zakon mi je dizajn kod Zeppelina, retro, a made in Njemačka, dok mnogi imaju made in Kina
    e viš za lorus nisam znao da je os Seika

ma gledal sam Bulova ili Seiko ali su cijene dosta više, ovak si mogu zet Casio kao sportska špreha i neki retro kad moram bit ozbiljan i nosit odijelo

18. aasgardium

aasgardium Eydishan

A da, bulova i seiko su skuplji.
    Ne znam za zeppelin, nisam čuo za njih.
    Al ako je njemačka trebalo bi bit ok.

19. Ogard

Ogard Aktivan Član

20. aasgardium

aasgardium Eydishan

Mehanizam je Miyota, dakle kupi. :D

Podijelite ovu stranicu