1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Resetiranje Unamysa

Rasprava u 'Prostranstva' pokrenuta od Belmorn, 8. Travanj 2009..

1. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

Pošto se voditelj projekta nije javio ili pojavio duže vremena, sa sigurnošću možemo zaključiti da je napustio projekt. To nas vodi do pitanja "kud dalje"?
    Unamys kao world-building svijeta treba rebootati. Znači, sve napisano ide pod lock i planski krenuti od početka. Naravno, ako ima dovoljno zainteresiranih. Tko želi sudjelovati u projektu, a da ima dovoljno vremena može se izjasniti u ovom topicu.
    Naravno, traži se i voditelj koji je spreman posvetiti se projektu u dovoljnoj mjeri da ne propadne. Ta osoba bi moderirala sekciju i donosila konačne odluke gdje su potrebne.

Prijedloge o načinu vođenja i izvedbe također prihvaćamo, ali je jasno da za razliku od ovog trenutnog settinga treba krenuti planirano i organizirano. To znači da se svi sudionici na početku trebaju izjasniti koji dio teritorija žele obraditi i kako. Znači: moja zemlja je uz more - u njoj žive patuljci ili tako nešto. Svrha toga je da sudionicima world-building radionice bude jasno što ostali rade i prilagode se tome (međusobna interakcija).
    Tako je odlučeno da se ne ponove slučajevi "nevjerojatnih susjeda" gdje (karikirano) u jednoj zemlji žive zli čarobnjaci a odmah do njih narod gnomova koji vole glazbu i dobro vino. Naravno, overpowered rase također nisu opcija.

Da, ako imate već nešto napisano u Unamysu možete to prenjeti, ali tako da se poklapa s novim načinom izgradnje settinga. Bez brige, ništa se neće brisati - samo radimo novo.

Sva pitanja i komentare ovdje molim.

2. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Kada krećemo? Za voditelja sam da bude Moontaylor ako želi.

3. Nea

Nea curica

Stavite gore obavijest na ovaj tvoj psot Bel jer ljudi mogu misliti da je nešto staro, a neki niti ne primjećuju pojedine sekcije ako im ih ne gurneš pod nos :belj:

4. Sammael

Sammael Knjižničar

Ja sam zainteresiran. S tim da bi htio predloziti neke stvari.

Prvo se napravi mapa sa nekakvim terenom. I onda se čapamo za teren koji nam pase, a ne da imamo pustinjsku naciju koja se nalazi usred tri sumske.
    Tocno odrediti stupanj Min/Max stupanj magije i tehnologije. Da se nebi dogodilo da jedan susjed ima magove koji mogu dici u zrak pola kontinenta, drugi vojsku sa minigunovima a treci se drzi Faerun level tehnologije i magije. Radi konzistentnosti a ne da svako radi svoje bez ikakvih granica.
    Definirane rase, po principu, ako neko prvi napise da su npr. Dwarfovi niski, jaki i izdrzljivi nemoze sljedeci dan netko drugi postati da su dwarfovi niski, slabasni i anemicni. (karikiram ali kuzis sto hocu reci) ako su dwarfovi bas u tom podrucju bas takvi, mora postojati objasnjenje zasto.

Treba malo vise kohezije i ovo bi moglo dobro ispasti.

5. Belmorn

Naravno, o tome sam pričao kad sam govorio o "nevjerojatnim susjedima".
    Prvo ćemo vidjeti koliko je ljudi zainteresirano, nakon toga prelazimo na te pregovore o konzistentnosti rasa, teritorijima i drugim bitnim stvarima poput razine tehnologije i moći pojedinih naroda kao i obavezne magije.
    Osim tipičnih fantasy rasa (elfovi, kentauri), prihvaćale bi se i one "homebrew", dakle domaće izrade dok spadaju u granice prirodne ravnoteže. U unamysu je bilo svega, od zemlje vukodlaka, vampira i gargoyla do fire elementala. Ljudi često žele naglasiti posebnost zemlje koju stvaraju pa se koriste ljude ljubičaste kose s tri oka ili pak nešto općenito overpowered.

6. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

neznam... mene j♥♥e nedostatak vremena da se u ovo bacim u kreativnom smislu... za komentare sam uvijek tu, to nije toliko zahtjevno... čak i ako bi tempo rada bio prilično spor, ne vjerujem da bh mogao to uklopiti... neznam, vidjet ću još kad ovo krene, tj. kad se postave osnove...

7. Laucien

Laucien The Merchant

Ja sam za ukoliko mogu imat high-tech elfove. Ili bar neke steam-punk. Kuiš ono, s nekakvom tehnologijom a ne samo veranje po drveću i te šeme.
    :ninja:

8. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

zašt geylfovi? :ninja:

9. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa i u steampanku su elfovi oni koji prkose tehnologiji i skaču sa grane na granu.

10. Venator

Venator Runesmith

Treba tu i Dwarfova. Negdje onako na sjeveru tipa kao Skandinavija il nešto. :w00t:

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Mogli bi za promjenu južnjake dwarfove, plantaže umjesto rudnika i strongholda etc. :w00t:

12. Venator

Venator Runesmith

Not a bad idea..... :think:

13. Veles

Veles ljuta zvijer

Eh... ovako. Ne znam da li mi se s ovime zaj♥♥avati, ali da ipak dam svoje mišljenje za svaki slučaj.

Mislim da vam je metodologija rada u startu pogrešna i da trčite pred rudo da bi na kraju dobili, u najboljem slučaju, neuptrebljivi čušpajz.

Prvo i prvo, ovo nemre funkcionirati po sistemu free-for-all. Mora postojati kordinator ili kordinatori koji znaju što hoće i imati neku ideju svega u glavi, te usklađuju ideje pojedinih kotributora, a po potrebi ih i cenzuriraju ili odbacuju ili vraćaju natrag na doradu. Ne kažem, naravno, da se treba zavesti oligarhija, ali zbilja se nikud neće doći ako u projekt dođe bilo tko i kaže onda "E a ja bi ovo!" i onda mu se veli "E super, zemi si onu frclu tamo, tam još nitko nije ništ napravil, pa ti ubaci to kaj već imaš!"

Drugo, otkud početi? Daleko prije zemljovida i rasa, kordinatori projekta trebaju sjesti i dogovoriti KONCEPT svijeta. Feeling, da tako kažem. Ne znam, ono... warhammer fantasy je mračan, ciničan i pesismitičan setting. Eberon je magic steam-punk. Ravenloft je bio gothic horror. Tolkien je epska mitologija. Konan - barbarizam i pretpotopne civilizacije. Svi dobri setinzi, u principu, imaju neki svoj feel, da se odprve kuži otprilike u čemu je štos u njima. Onda se dublje ulazi i otkrivaju detalji. Koji će biti koncept, feel Unamysa? Još jedan nezaboravan free-for-all sword'n'sorcery medieval homebrew setting s random generiranim imenima? Ilićemo imati ono NEŠTO u njemu? Ali onda to nešto treba prvo osmisliti.

Treće, jednom kada imamo koncept, dakle znamo otprilike što želimo od svijeta, treba definirati neke osnovne parametre. Npr., popis osnovnih rasa koje postoje u njemu i njihove osnovne karkateristike i koje se potom dalje mogu razrađivati. Magična stvorenja koja imamo, želimo i dopuštamo. Zacrtati neke osnove bogova, panteona i religija kakve hoćemo i dopuštamo. Napraviti osnovni pregled povijesti i kozmogoniju svijeta. Definirati nivoe tehnologije i magije koje imamo i dopuštamo, kako funkcioniraju. Dakle, ukratko, definirati neke osnovne parametre i pravila pri izradi svijeta kojih se svi moraju pridržavati.

Četvrto, jednom kad sve to imamo, napraviti osnovne skice svega. Rase, koje su im priče, podvrste, narodi, kraljevstva koje se dalje može razrađivati. Povijest, osnovni periodi, prevlasti pojedinih rasa, naroda i kraljevstva, bitni pojedinci. Osnove geografija i njezin utjecaj na povijest i rase. Interakcija između svega toga, npr, da definiramo koje su velike sile svijeta, koje su religije prisutne, kako su došle do toga, koje su glavne organizacije, koji su bili definirajući ratovi. Sve i dalje raditi čisto na nivou skice. Da dobijemo osnovni timeline i osnovnu mapu svijeta.

I peto, kad napokon sve to imamo, e onda se može podijeliti pojedinim kontributorima po sistemu; e ti ćeš sad razrađivati kraljevstvo Amfilohije na sjeveru kontinenta Ersanona, onkraj Zmajoleđnih planina, u periodu od Velikog Plamenog Rata pa do Druge Restauracije Bijele Kule.

S time da: nije samo fora u tome da se razrađuju pojedini segmenti setinga kao osoba A dobiva kraljevstvo B, osoba C zemlju D. Nego! Pojedini kotributori mogu razrađivati npr., pojedine škole magije, razvoje svjetskih religija, umjetničke pravce ili filozfske discipline, sve što jedan svijet može i mora imati kao začin svojim kulturama i civilizacijama.

14. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ja sam za i mogu ponuditi svoje znanje i kreativnost kako bi se taj svijet razvio što bolje i slažem se s Luciusom.
    Treba uzeti ljude koji su najstručniji za neka ta područja oko world buildinga pa da što bolje i realnije ispadne to osim ako se ne fura na realnost previše.

15. Belmorn

Da, Lucius je apsolutno u pravu, nadogradivši se na ono što smo Sammael i ja već ustanovili. Prerano je razmatrati koncept, mape i rase kad još nismo na čisto tko sve želi sudjelovati u tome. Naravno da će se sve te točke redom morati dirati, ali zašto da sad određujemo koncept settinga i to ljudi koji neće sudjelovati u njegovom stvaranju? Kad se okupi finalna ekipa koja će raditi na tome, mogu se među sobom dogovoriti oko tih stvari.
    Još se nitko nije ponudio za voditelja. Da bude jasno, ne planiram ovo voditi ili sudjelovati u samom projektu, samo ga pokušavam pokrenuti. Kad se osovi na svoje noge, odoh ja.

16. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Ja sam , kao i prva dva puta otkako sam na Eydisu, s vami.

Mokuhang ceka da ozivi na Eydisu :laugh:

Slazem se s Luc. rijecima.

Pa idemo sada vidjeti, tko je sve. Bel. aj ako ti se da sastavi listu, tko je sve do sada, za.

17. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa to i je bitno ali s obzirom da se z asvaki pokušaj zna kako će završiti ide se kako voda goni. To sve sam ja govorio još prije dvije godine, kada se umjesto svijeta dobilo 15 svjetova koje bi na kraju trebalo ukomponirati u jedan da bi se dobila slikovnica svega i svačega.

18. Belmorn

Sammael, Klosharr, Laucien, Venator, Lucius, Lord, Moontaylor...
    Naravno, svi oni još trebaju potvrditi. Kad se isformira finalna ekipa otvaramo drugi topic, bira se voditelj i napadaju točke dnevnog reda.

19. Laucien

Laucien The Merchant

Pa i u steampanku su elfovi oni koji prkose tehnologiji i skaču sa grane na granu.
    Upravo tako. Dosadni stereotipni greenpeace dosadnjakovići :P
    Ja bi da probamo nešto novo, nešto divlje.

20. Belmorn

ajmo onda i vampire koji hodaju po suncu kad smo već krenuli!

Podijelite ovu stranicu