1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Rasizam I Vilenjačka Ravnopravnost

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Zoran K, 31. Siječanj 2009..

1. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

j♥♥o geylfove i čitavu im rasu...

ove dvije se sasvim dobro zabavljaju i same :unsure:

2. Lord

Lord Aesir Illuminati

omglol xD

3. Dardemore

Dardemore Novi Član

kao to moze vilenjici i ljudi da su jedno isto, eto i da su isto, kao bi se zovele oni, LJUDI, ili mi VILJENACI ako je tako neznam koj vilenjak voli da se zove covjek a ne vilenjak, to je isto ko da kazem ja nisam makedonac ja sam albanac ili grk :cocky: to ne mi zvuci racionalno

4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

čekmalo, ljudi i vilenjaci su različite vrste, a grci i ostalo su samo nacije, umjetna kategorija koja postoji samo u glavama ljudi.

5. Veles

Veles ljuta zvijer

meni djeluju prilično kržljavo. :laugh:
    Onda su kit i slon jamačno najinteligentnije životinje :sad:
    Hint: veći mozak NE znači i veću inteligenciju.

Zapravo kitovi i slonovi jesu među najinteligentijim životinjama.

Veći mozak ne znači nužno veću inteligenciju, ali ono što je još bitnije, veća inteligencija ne znači superiornost, bojim se.

Veće sjekire, s druge strane, znače :laugh:

Point is da sila caruje a um klade valja :fight:

6. Dardemore

Dardemore Novi Član

čekmalo, ljudi i vilenjaci su različite vrste, a grci i ostalo su samo nacije, umjetna kategorija koja postoji samo u glavama ljudi.
    ma ok to samo dajem jedna simbolika, svi me shvacaju seriozno, evo ko da kazem ja sam elien, a nisam i necem da budem, a neko kaze ne ti si elien to je tako kao zasto ne kazemo da vilenjaci su ljudi

7. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

Zapravo kitovi i slonovi jesu među najinteligentijim životinjama.

Vražju mater. Da su pametni, ne bi se masovno nasukavali na plaže ko zadnji idijoti. :great:

8. Veles

Veles ljuta zvijer

Pa kad si ti zadnji put vidio slona na plaži?

9. Zoran K

10. Dardemore

Dardemore Novi Član

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Meni smeta što sva velika djela epske fantastike pate od kako-to-zovem fenomena 'izgon iz Edena'.

Radnja se uvijek događa u nekom apokaliptičkom vremenu gdje su snage "dobra" tek sjena svoje negdašnje veličine i moći, a snage "zla" na vrhuncu. Uvijek su tu nakalemljeni vilenjaci ili neka druga rasa koja zauzima njihovu konceptulanu nišu (hippi treelovers) kao posljednji simbol boljih vremena.

Zašto se netko ne potrudi i napiše djelo epske fantastike u kojem su pozitivci u klimaksu kao i negativci, gdje nikakvo znanje i moć nije izgubljeno itd. Neka sukob takvih protivnika bude krvav i brutalan, nadasve globalan i neka za sobom ostavi takvu pustoš da ni žohar ne može preživjeti.

Zorane daj smisli nešto - napiši priču s vilenjacima mesojedima koji siluju orkinje pri pljačkaškim pohodima u zemlje mordorskog tipa ili nešto....

12. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

e, to bi čito... :cool:

13. Zoran K

Zorane daj smisli nešto - napiši priču s vilenjacima mesojedima koji siluju orkinje pri pljačkaškim pohodima u zemlje mordorskog tipa ili nešto....

Započeo nešto slično prije par godina... za sad ima 30-ak kartica (ili stranica, ne sjećam se više) teksta, fantasy roman u začetku. Namjeravam mu se jednom vratiti, ali ne tako skoro jer imam prioritetne projekte :cool:

14. autumn

autumn |-O

To je isto ko sljasteci vampiri. :cool:

15. Zoran K

To je isto ko sljasteci vampiri. :unsure:

Zašto vilenjaci ne bi bili mesojedi? I razbojnici? I silovatelji?

:w00t:

Recimo, u Feistovoj "Vilinskoj priči" (objavljna u nekom od Monolitha), vilenjaci su prilično opaki i zaj♥♥ani.

16. Sammael

Sammael Knjižničar

Da ne govorimo da bi bilo daleko blize originalnim predtolkienovskim vilenjavima nego ovo danas.
    Vilenjaci prije Tolkiena su bili gadovi, djubrad, otimali su djecu, mucili iz zabave, iz gusta ljude odvodili u smrt.
    S druge strane, spasavali bi ljude, davali siromasnima zlato, spasavali djecu od zlih roditelja.
    Bili su stvorenja kaosa, i mjeseca, nepouzdani saveznici ili cudni neprijatelji.
    Nisu bili ZLI bili su DRUGACIJI do te mjere da ih covjecanstvo nemoze razumjeti.
    E to bi ja rado procitao.

17. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

efovi bi po defaultu morali bit chaotic neutral...

18. Sammael

Sammael Knjižničar

Da, to bi najvise odgovaralo elfovima iz starih predtolkien legendi.
    Makar postoje dobri i zli elfovi. Ali razlika je da ce ti zli uciniti lose iz gusta, a dobri jer ne kuze da ti rade zlo.
    Oni su RAZLICITI, nisu ljudi. To mene smeta, sto ih je fantasy pretvorio u ljude sa siljastim usima i dugim zivotima.

19. Moderna percepcija elfova manje duguje Tolkienovim Eldarima a više Moorcockovim Melnibonejcima, te nekim njegovim blijedim kopijama, budući je Melnibone poslije trapavo i površno transplantiran u mnoge fantasy svjetove, primjerice Forgotten Realmse. To sam tek nedavno shvatio, koliko je više Moorcock utjecao (štogod da to vrijedi, a to nije previše) na moderni bajkoviti fantasy. Od Tolkiena je direktnije citirana samo familijarnost sa prirodnim habitatom, a i to površno.

20. Hazen

Hazen Novi Član

Susanna Clarke - Jonathan Strange & G. Norell. Ja ne znam zašto ova knjiga nije više zastupljena. Valjda nije dovoljno "američka". :tired:

Podijelite ovu stranicu