1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Prva, Najprvija Fantasy Ili SF Knjiga Koju Ste Pročitali

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Elvenstar, 4. Lipanj 2008..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Pokušavam se već par dana sjetiti koja je bila prva, Tolkien je bio među prvima naravno :yuk: , nakon njega mi je najviše urezana u sjećanje Clive Barker - Utkani svijet (ja čitala kao Klajv Barker - Utkani svet :blush: ) ono prastaro izdanje Polarisa :lol: . I Tolkiena sam čitala u onom starom srpsko-hrvatskom izdanju i nekako imam osjećaj da je prijevod bio puno bolji, no možda sam pristrana zbog uspomena . E da mi se sada dočepati tih starih knjiga :lol: . Poslije su došle mnoge druge, no ove dvije će uvijek imati posebno mjesto u mom srcu jer su mi otkrile potpuno novi svijet. Uzmite u obzir da u to doba nije bilo interneta, bar ne za široke mase, i da se do nekih otkrića i saznanja puno teže dolazilo.

Koja je vama bila prva, sjećate li se uopće? Da li ste zbog nje nastavili čitati taj žanr i zaljubili se u njega? Da li vam je ta knjiga posebna zbog toga? Volite li je još uvijek ili ste je prerasli?

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ja sam se u žanr zaljubio preko SF priča u Politikinom Zabavniku. a prva knjiga...nemam pojma, bilo je to u nižim razredima osnovne. ako izbacimo vernea, vjerojatno je bilo nešto od Clarkea, možda čak 2001.
    E, da, i ja sam čitao to srpsko izdanje Tolkiena. Jovajna :lol:
    I ukro sam kartu iz knjige :blush: još ju imam negdje.
    A sasvim slučajno uzeo knjigu s police. Dođem na pult, a ženska mi kaže 'to ti ima 3 dijela'. Ajme sreće :yuk:

3. Elvenstar

Elvenstar missing

I ja još imam tu kartu :blush: .

4. kalthir

kalthir woof woof

5. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

od fantasyja je to bio hobit :great:

od sf-a je bio hičhajker i let here be light
    sigurno je još nešto postojalo prije toga, no od ovoga brojim jer su kompletno pročitane :D

6. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

pale sam na svijetu, kasnije jurassic park... al to me nije držalo.
    tek gospodar prstenova u osmom razredu

7. Oramis Elda

Oramis Elda Novi Član

Ne znam,Harry Potter,ili Eragon.Definitvno me Eragon zadržao.Sada sam na Aratonu. :great:

8. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

sf priče u politikinom zabavniku su definitivno bile prve.... a od knjiga.... teško je reć, davno je to bilo, ali mislim da je "Trilogija o Zemljomorju" bila prva. Znam da sam je pročitao prije Gospodara prstenova.

9. Velena

Velena vintage queen

I meni je ursula LeGuin bila prva, ali se sjećam i nekih Siriusa s dobrim pričama :great:

10. arel

arel Novi Član

Jel se računa Ljubičasti planet (A. Gardaš)? Godinama (rane godine) najdraža knjiga.

11. autumn

autumn |-O

Ljubicasti planet! :ninja: To sam zaboravila skroz. I meni bi to bio prvi susret sa zanrom, uz nezaboravne price iz Siriusa.
    Ali ono sto me zbilja privuklo je Hobit i Gospodar prstenova.

12. Polythene Pam

Polythene Pam Aktivan Član

Maca Papučarica - Ela Peroci (mislim da je ta najprvija)
    pa kasnije Eko Eko - Hrvoje Hitrec
    i naravno Mali princ - Antoine de Saint Exupéry

13. ixidor

ixidor ponavljač

Eko Eko - Hrvoje Hitrec

jooo..
    taman to isa napisat.
    :laugh:

:ninja:

14. Polythene Pam

Polythene Pam Aktivan Član

Ne znam da li se računaju i slikovnice, jer ima ih, a i knjige čitane od strane odrasle osobe u doba vlastite nepismenosti?

jer u tom slučaju i Alisa i Zvjezdana ljuljačka, i prve fantasy priče koju mi je otac svirao na gitari i hrpa toga i još više
    Petar Pan? i previše toga mi je na izlaznim vratima...gužva je tolika da ništa ne može ni izić van :(

15. Elvenstar

Elvenstar missing

:ninja:

Nisam mislila na to, lijepo piše knjige. To smo svi čitali kao mali :laugh: . Ljubičasti planet još imam, sa autogramom unutra. Knjige iz žanra koje su vas zadržale u tom žanru, ne slikovnice i dječje knjige od 50 stranica.

16. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

astrid lindgren ~ braća lavljeg srca :D

17. beruthiel

beruthiel Novi Član

tolkien najprviji, GP :tired:
    od sf-a je bio hičhajker
    potpis.
    a i eko eko kad već spominjete :laugh:

18. Tolkien naravno...
    A kasnije su se redale razne...Sad se nemrem sjetiti koje su to...
    Al me Tolkien naravno zadržao u tom žanru:)))

19. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Mjesečeva djetelina (mislim da se tak zove, iz knjige Mišica spava) je bila prva sf priča....zapravo radilo se o vanzemaljskim zečekima koji su dolazili na zemlju na jedno brdo jest posebnu vanzemaljsku djetelinu, a tu je bio i jedan poseban zemaljski zec, koji nije mogao jest ništa osim te djeteline, pa su ga ti zečeki odveli na mjesec..

Vasilisa Prekrasna i druge bajke mi je bila prva fantasy...mislim, to je klasik, Baba Jaga & ekipa...eh,eh, tad sam zavoljela fantasay...

znam da to nisu klasična fantasy &sf dijela, ali nisu ni daleko zar ne ??

:lol:

20. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Petar Pan.. ne znam zato, ali ta me knjiga kroz cijelo djetinstvo vodila..

Bilo je jos par lektira i knjiga s laganom i pravom fantasy tematikom.. ali pravo sam se zaljubio u fantasy preko Tolkien-a. Tada sam se ubacio u taj svijet...

Podijelite ovu stranicu