1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Prijevodi Engleskih izraza

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Lord, 10. Rujan 2015..

1. Abbigail

Abbigail Ch as Chlan

ugrist te. pa da pojasnimo na primjeru poisonous/venomous :mrgreen:

Lord, Strahozec i autumn se sviđa ovo.
  2. autumn

autumn |-O

dakle, nemamo mi dve razlicite rijeci :D
    i mislila sam

3. Abbigail

Abbigail Ch as Chlan

hrvacki je malo kratak s riječima. najčešće ako prevodiš, moraš ići opisno, tipa snađ se druže

dorca vorbarra i autumn se ovo sviđa.
  4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

pa zapravo, zmijski se otrov nekad nazivao i jed. ali je riječ malo zaboravljena.

Abbigail se sviđa ovo.
  5. Abbigail

Abbigail Ch as Chlan

zapravo, ako je vjerovati hrvatskom jezičnom portalu, jad/jed je in general otrov. od praslavenskog prasl. *jadъ: otrov
    odatle i naziv jedić

6. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

znači ima materijala

7. Abbigail

Abbigail Ch as Chlan

ima, samo treba kopat.

8. autumn

autumn |-O

znaci zmija je jadna a gljiva otrovna :laugh:

dorca vorbarra se sviđa ovo.
  9. aasgardium

aasgardium Eydishan

Speed i velocity je kod nas brzina.
    Ima li još koji prijavod za velocity?

10. Lord

Lord Aesir Illuminati

Akceleracija možda? Ali to nije baš točno.

Brzina – Wikipedija

Riječ brzina u hrvatskom jeziku ima više različitih značenja, za koja se u nekim drugim jezicima koristi više različitih riječi (na primjer u engleskom, speed, velocity, rate). Zajedničko obilježje svih značenja riječi brzina jest da ona karakterizira odvijanje nekog procesa u vremenu po tome odvije li se isti dio procesa u kraćem ili duljem vremenskom intervalu. Na primjer:

• brzina promjene položaja (eng. velocity) ili brzina prelaženja puta (engleski speed) su pojmovi koji opisuju brzinu gibanja, i ta brzina je veća ako ako se neka promjena položaja dogodi ili ako se neki put prijeđe u kraćem vremenskom intervalu;
    • brzina promjene funkcije (eng. rate of change), kod funkcija jedne varijable znači isto što i derivacija funkcije, i ona je kod funkcija vremena po iznosu veća ako se ista promjena funkcije dogodi u kraćem vremenskom intervalu (za druge varijable lako se primijeni analogija s odgovarajućim intervalima);
    • brzina vršenja rada označava snagu, i ona je veća ako se isti rad obavi u kraćem vremenskom intervalu (što je primjer deriviranja funkcije po vremenu);
    • brzina govora, mišljenja, djelovanja, kemijske reakcije... veća je ako se isti dio odgovarajućeg procesa obavi u kraćem vremenskom intervalu; i tako dalje.
    Ovaj članak opisuje brzinu gibanja točke u nekom referentnom sustavu, kao polazište za razumijevanje pojma brzine u fizici i tehnici.

aasgardium se sviđa ovo.
  11. Furiosa

Furiosa Imperator

Ne može akceleracija, to je isključivo ubrzanje.
    Speed je skalar, a velocity vektor tako da bi to bila brzina sa smjerom.

Lord i aasgardium se ovo sviđa.
  12. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

hitrina? žustrost? žurnost?

Lord i aasgardium se ovo sviđa.

Podijelite ovu stranicu