1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Pas

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Mshai, 23. Lipanj 2008..

1. Mshai

Mshai Aktivan Član

Naišao sam na jedan zanimljiv tekst s kojim bi otvorio ovu temu. Naslovu originalu "How dogs came to be", autor mi nije poznat. Kaže ovako:

Adam i Eva rekoše: "Gospode, kada smo bili u rajskom vrtu, hodao s nama svaki dan. Sada te više nema. Usamljeni smo ovdje, i postaje nam sve teže prisjetiti se koliko nas voliš."

Bog im na to odgovori: "Stvorit ću vam životinju koji će biti s vama, životinju koji će biti odraz moje ljubavi prema vama tako da me možete voljeti čak i onda kada me ne vidite. Bez obzira ako ćete biti sebični, djetinjasti, ili mu nećete davati dovoljno ljubavi ta će vas životinja prihvatiti onakve kakvi jeste i bez obzira na to će vas voljeti koliko vas i ja volim."

I Bog stvori novu životinju Adamu i Evi.
    I bila je to dobra životinja.
    I Bog je bio zadovoljan.
    I životinja je bila zadovoljna što je s Adamom i Evom, i od sreće je mahala repom.
    Ta novo stvorena vrsta od Adama i Eve dobije ime - pas.
    I tako je pas živio s Adamom i Evom, bio im je prijatelj i jako ih je volio.
    Bili su opušteni, i svi su uživali.
    Bog je bio zadovoljan.
    Pas je bio zadovoljan i mahao je repom.

Nakon nekog vremena anđeo je doletio Bogu i rekao: "Gospode, Adam i Eva su postali ispunjeni ponosom. Šepure se poput paunova uvjereni kako su vrijedni obožavanja. Pas ih je uistinu naučio koliko su voljeni, ali bojim se i previše."
    I Bog na to kaže: "Stvorit ću životinju za njih koja će biti s njima ali će ih vidjeti onakvima kakvi uistinu jesu. Ta će ih životinja podsjećati na njihova vlastita ograničenja tako da budu svjesni kako nisu uvijek zaslužni obožavanja."

I Bog stvori mačku, kao novu životinju za Adama i Evu.
    I mačka ih nije slušala. I tako, dok bi Adam i Eva promatrali mačje oči bili su svjesni kako nisu vrhovna bića.

I Adam i Eva naučiše poniznost.
    I od toga postanu bolji ljudi.
    I Bog je bio zadovoljan.
    I pas je i dalje bio sretan.

A mačka nije marila previše.
    (Navodno je to nedavno pronađeno poglavlje kršćanske Knjige postanka.)

Bez obzira jeste li ateist, katolik, pravoslavac, musliman, budist... ili šta već, mislim da je ovo vrlo lijepa i iskrena priča o psima. Odkako sam rođen barem u mojoj je obitelji bar jedan član bio pas. Danas, na vikendici me čekaju mješanac rotvajlera i vučjaka, te škotski ovčar, a dok ovo pišem, pod stolom spava mali štenac od 3,5 mjeseci. :great:

* * * Pa eto, svatko tko želi neka napiše ime svog peseka i odvali fotku,
    neka ovo bude mali kutak za te divne i vjerne prijatelje. * * *

:hugz:

2. Elvenstar

Elvenstar missing

Molim vas da se u ovom topicu više fokusirate na pse kao vrstu a manje na stavljanje fotografija svojih pasa, u protivnom se topic seli u Tavernu :great: .

3. ixidor

ixidor ponavljač

moja mala floky je bila pravi ludjak.
    mjesanac pudlice i tko zna cega, smedje cupoko vjecno linjajuce kudrave dlake.
    hiperaktivac i vjecno zaigrana.

fali mi
    :great:

4. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Slobbering, foul-smelling beasts :great:

5. Veles

Veles ljuta zvijer

Ja se pasa bojim :great: i uvijek sam lagano nervozan u njihovoj blizini, naročito ako laju, pa sve i da mi se vesele :hugz:

Zbog toga i mog inače neobjašnjivog fetiša na mačeve zakrivljene oštrice smatram da mi je jedan od predaka možda bio Džinigs Khan :hugz: On se naime isto bojao pasa, a volio je zakrivljene mačeve. :hugz:

6. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

ja sam imala nesreću sa psima kada me jedan skoro zadavio :great: tako da mi nikad nije bilo napeto imati psa...
    mali me psi ne zanimaju... a za života sam se samo jednom vezala za psa. koji je stradao u ratu

nemam ja sreće s psima :/

7. Imam prekrasnog crnog psa.Al koje je vrste to stvarno neznam..
    Ima neodoljive smede okice i bas mi je sladak makar je veliki ko tele:)))
    Moj Tanuk :hugz:

To mi je već 4. pas.
    Prvi kojeg smo imali dobio je neku kožnu bolest pa smo ga morali uspavati..
    Drugog su nam otrovali,a bilo je tak dobar i mio...fali mi.... :hugz:

Onda smo dobili jednog malo peseka,al je bio toliko zlocest da smo ga dali..
    Presudio je onaj dan kad je mom starom zgrizao nov novcati mobitel i baki očerupao 3 kokoši....

Najsmiješniji su mi od mamine frendice peseki..
    Obadva su hrtovi,a sad točno koji neznam..(zaboravila :great: )
    Jedan je maleni i liči na malu srnu,zove se Taru,a drugi je veliki i izgleda bas ko malo tele...
    I veličinom i bojom dlake,a zove se Anuk...
    I kad smo išli nekud skupa van,samo si čuo kak ljudi govore:
    "Gle srnu i tele kak se igraju"

Ne kontam kak nisu mogli skuziti da su to psi,al ok:)))

Uglavnom obožavam peseke:))) :hugz:

8. wache

wache Novi Član

ja imam hrvatskog ovcara... i obozavam ga. mada, bar je to moje misljenje, kojeg god psa imali, dobro je. jer, koliko god bili lose volje, nervozni, depresivni ili kakvi god, jednostavno se morate osjecati bolje kad to stvorenje dojuri do vas trgajuci se od srece sto ste tamo. i udarili ga ili se na njega izderali, svejedno ce vam opet dotrcati s veseljem...
    ne znam kako se moze ne voljeti pse...

9. Mshai

Mshai Aktivan Član

Što mi je isto fascinantno kod pasa i vlasnika pasa;

ako je jedan vlasnik psa, nakon cca 3.godine pas i vlasnik počnu sličiti jedno drugom. Kad postignu onaj zajednički hod, na to se odvaljujem od smijeha. Baš jučer dok sam šetao Woody-a, gledamo nekog starijeg čovjeka, debeljuškastog, koji je nekad bio jak, sad pomalo trom... i za njim ide njegov pas - debeljuškast, nekad bio jak, sad trom - ISTO HODAJU i ISTO se DRŽE. :lol:

p.s. daj se odlučite gdje ćete stavit ovu temu jer mi je već 2x javilo error kod objavljanja. :think:

10. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Evo nebumo vise micali :think:

12. Venator

Venator Runesmith

Ja imam jednog malog mješanca i obožavam ga. Pametniji je od mene.

13. Sherpa

Sherpa Legenda

Mrzim pse te mi idu na zivce svojim konstantnim lajanjem i skakanjem oko osobe. Stalno razmisljam o tome kada ce me koji probati ugrisit kada su u mojoj blizini. Sa malim psima ako su zivcani nije problem sutnes ga nogom kada te proba ugristi, no problem je kod ovih velikih pasmina koje su i vise nego jednom ubile.

14. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

zašto volim mačke

:great: dobra :w00t:

Ali pogledaj te ovu bolesnu facu... :laugh:

Iako me dosta cest zivcira i laje kao luda, ne bih je nizasto zamjenio...

15. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Kad cucka pokupiš iz smeća i dovedeš doma on će te voljeti do kraja života, za razliku od ljudi, koji će ti zabiti nož u leđa prvom prilikom.

16. autumn

autumn |-O

Obozavam sve zivotinja pa tako i peseke ali su mi mace draze. Djelom zato sto sam odrasla s macom a dijelom jer mi je njihova priroda bliza i razumljivija.
    Kad pasa me pomalo plasi ta nepodijeljena odanost i obozavanje. Nekako te previse trebaju.
    Ali rado bi imala i psa i macu samo kad bi zivjeli duze od 50 godina. Inace je pretuzno. :laugh:

@Mshai pas ti je :happy: :laugh:

17. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

psić je genijalan.
    Moji susjedi imaju pse, jedni dalmatinera, drugi ši-cua, i preslatki su. Ali ja previše volim svoj cvjetnjak da bih u dvorište pustio beštioju kojoj je glavni hobi kopanje.

18. Rusalka

Rusalka Aktivan Član

Danas, na vikendici me čekaju mješanac rotvajlera i vučjaka...

To je tako predivan pas!!!
    Baš sam prije par tjedana kampirala na Žumberku i igrala nogomet s jednim takvim mješancem :happy:

a za života sam se samo jednom vezala za psa. koji je stradao u ratu
    nemam ja sreće s psima :/

Prvi pesek za kojeg sam se vezala je isto stradao u ratu :laugh:

Uvijek sam htjela imati peseka, ali ne bih ga htjela držati u stanu.
    A htjela bih imati rotvajlera ili vučjaka ili takvo nešto :laugh:

19. Freya

Freya goddess of eydis

Sviđa mi se ona pričica u prvom postu......baš mi se sviđa!! Samo što govori jednako i o mačkama kao i o psima, a i o ljudima.

Volim mačke, a zašto - napisala sam u topicu o mačkama.

Volim i pse, iako nešto manje nego mačke. Mogu reći da volim neke određene pse, kao što je Riči, član obitelji moje sestre. :tired: To je zbilja presimpatičan pas!
    Puno je toga što mi se sviđa kod pasa. Sviđa mi se njihova odanost, radost kad ugledaju nekoga koga vole...... Međutim, ima i toga što mi se ne sviđa, iako psi tome nisu krivi.....naprosto su takvi. Ne volim njihovu ovisnost i nesamostalnost, ne volim podložnost i podnošenje maltretiranja zbog 'ljubavi' prema gazdi. ne bih rekla da se tu radi o ljubavi, nego o podložnosti onome tko je iznad na hijerarhijskoj ljestvici.
    Kao što je ponašanje mačaka uvjetovano njihovim genetičkim naslijeđem, tako je uvjetovano i ponašanje pasa.

Mačke su samotnjaci, psi su životinje čopora sa strogom hijerarhijom. I to je to. Ljudi s kojima žive njihov su čopor i psi se ulaguju onima iznad. Ne kažem da ne postoji i svojevrsna ljubav, naprotiv. Životinje itekako mogu voljeti. I mačke vole, samo to pokazuju na drugačiji način. Imala sam mačku, imala sam i psa i znam razliku.
    Ljudi bi trebali poznavati i razumjeti životinju koju imaju za ljubimca i ne projicirati na njih svoje ljudske karakteristike. Divni su i jedni i drugi.... :tired:

Osim što puno pasa slini i uglavnom su nesnosno bučni i nametljivi :tired:

20. Baldion

Baldion Novi Član

Više volim pse, mačke su nekako apatične. Uopće ne mare za vanjski svijet ili barem tako izgledaju ( biti će prije ovo drugo ). Pas skače, trči, hvata disk, pliva. Mačka se samo liže.

Podijelite ovu stranicu