1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Paraziti Naših Krajeva

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Mshai, 25. Svibanj 2009..

1. waste

waste Novi Član

koliko znam nekoliko šuma u hr je označeno kao zaražene, Bjelovar itd.Vjerovatno zbog promjena klime krpelji su
    stalno prisutni, istina u proljeće više, a na mjestima ispaša životinja je to posebno izraženo.Koliko znam u mom kraju
    (Osijek i 70setak km okolo) pojava uboda zaraženih krpelja nije zabrinjavajuča.
    Svakako, ubod ne treba zanemarivati.

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

za krpeljni encefalitis endemsko područje je predio između Save i Drave, s izuzetkom brodske posavine, a zabiljeei su i slučajevi u gorskom kotaru. Borelioza je rasprostranjena u cijeloj hrvatskoj, tako da nema područja gdje je nema. vjeruj infektologu.

3. waste

waste Novi Član

a kako da ne vjerujem?

nas sijaset baulja po šumama i gorama i beštije nas tuku svake godine

niko nikad nije zaražen a svi imamo desetke uboda godišnje

ah hebiga možda imamo jaku krv ili smo defektni, vjeruj defektologu

kod nas više stradavaju psi pa i u rubnim područjima grada

imaš li podatak koliko u rh bude godišnje zaraženih što lajmom što mozgovno?

4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

potražit ću negdje taj broj liječničkog vjesnika.
    uzmi u obzir da recimo ja tretiram u prosjeku 1- 2 lajma tjedno.

5. waste

waste Novi Član

opalac

dosta, mislio sam na takav broj ali mjesečno

6. lexxl

lexxl Novi Član

mrzim parazite gade mi se :w00t:

7. Farewell

Farewell Aktivan Član

ZAGREB - Tri pacijenta hospitalizirana u Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević u teškom su stanju zbog ugriza zaraženih krpelji što je kod njih uzrokovalo krpeljni meningoencefalitis.

- Pacijenti su na respiratoru i u vrlo teškom stanju, a njihov je opravak za sad neizvjesan, kaže ravnatelj Klinike prof. dr Ante Beus.

Od početka sezone krpelji odnosno od svibnja u Infektivnoj klinici liječilo se ukupno 11 pacijenta od kojih je dio imao tešku upalu moždane ovojnice što je posljedica činjenice da je krpelj bio zaražen virusom. Danas popodne u kliniku su primljena još dvojica pacijenata.

Svi pacijenti su uglavno poljoprivrednici iz kontinetalnog dijela Hrvatske gdje postoje područja poznata po krpelji koja može izazavati i vrlo težak oblik bolesti kao što je to slučaj s pacijentima koji su u Infektivnu kliniku došli prmjerice iz Čakovca, Osijeka, Karlovca, Bjalovara te Šenkovca. Liječnici u zaraznoj jedino se čude da ovogodišnji pacijenti imaju vrlo težak oblik bolesti.

Naime, kod teških pacijenta virus najprije izazove upalu moždane ovojnice i mozga, a potom i leđne moždine što blokira disanje pa se pacijenti moraju priključiti na respirator. U pravilu na mjestu ugriza krpelji pojavi se crvenilo i svrbež što može potrajati nekoliko dana. Samo manji dio uboda, čak ako krpelj i ostane na koži, izaziva probleme jer većina krpelji ipak nije zaražena. No, kad je krpelj zaražen simptomi bolesti pojavljuju se nakon tjena ili dva i počinju s povišenom temperaturom, slabosti u mišićima i zglobivima te glavoboljom. Ako je potrebno pacijent se hospitalizira zbog liječenja intravenskom terapijom.

Čini se da su baš na endemskim područjima krpelji ove godine zaraženi u većem broju s obzirom na težinu stanja pacijenta koji su hospitalizirani u Zaraznoj bolnici. Upravo da bi se izbjeglo mogući teški razvoj bolesti stanje liječnici preporučuju da nakon boravka u prirodi dobro pregledamo kožu i ako postoji sumnjivo crvenilo svakako treba otići liječniku koji će odstraniti krpelj i tako spriječiti razvoj bolesti. Također preporučuju da se osobe koje vole boraviti u prirodi odluče za cijepljenje kao ne bi riskirali mogući krpeljni meningoencefalitis. Cjepivo se daje u tri doze a svaka doza košta 75 kuna.

Područja u kojima prijeti krpelj koja može izazvati zarazu nalazi se oko Zagreba, na Sljemenu, oko Koprivnice, Varaždina, Zeline, Bjelovara, Vinkovaca, Slavonskog Broda te na području Gorskog Kotara.

Copyright © Jutarnji list. Sva prava pridržana.

8. Freya

Freya goddess of eydis

Ajd dobro da ovdje nije jedno od tih područja, pa mogu slobodno u prirodu :laugh:

9. Mshai

Mshai Aktivan Član

Dorca,

koliko dođe cjepivo protiv tog krpelj virus sranja? I, da li ga ti osobno preporučaš? (u smislu da ne radi više štete nego koristi) Unaprijed ti se zahvaljujem na odgovoru.

10. Farewell

Farewell Aktivan Član

Ajd dobro da ovdje nije jedno od tih područja, pa mogu slobodno u prirodu :w00t:
    "...koja može izazavati i vrlo težak oblik bolesti kao što je to slučaj s pacijentima koji su u Infektivnu kliniku došli prmjerice iz Čakovca, Osijeka, Karlovca, Bjalovara te Šenkovca."

a o kojem ti području prićaš?

koliko dođe cjepivo protiv tog krpelj virus sranja?
    3 doze po75 kn

11. waste

waste Novi Član

Okolina Osijeka,pa i rubni dijelovi grada,poznati su po slucajevima uboda zaraženih krpelja.
    Bar meni koji se tamo šuljam.

12. Maugoth

Maugoth Aktivan Član

najveća koncentracija parazita nalazi se u zgradi hrvatskog sabora.

13. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

cjepivo je potpuno bezopasno i preporučam ga svima koji provode više vremena u prirodi.

KME može ostaviti gadne i dugotrajne posljedice.

14. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Na mene ta stoka ne ide. XD Ni krpelji ni klopovi, a ni komarci baš.

15. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

nisu li krpelj i klop isto?

16. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

nisu li krpelj i klop isto?

Ja ih razlikujem. Meni je klop ono maleno crno koje izgleda skoro kao madež, a krpelj mi je sve drugo tog tipa koje nije tako maleno i crno i ne izgleda kao madež. :mmm:

17. Freya

Freya goddess of eydis

Okolina Osijeka,pa i rubni dijelovi grada,poznati su po slucajevima uboda zaraženih krpelja.
    Bar meni koji se tamo šuljam.

Znam da jesu. Ono je bilo izrečeno ironično.

Na mene ta stoka ne ide. XD Ni krpelji ni klopovi, a ni komarci baš.

Blago tebi :dunno:

18. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Ja ih razlikujem. Meni je klop ono maleno crno koje izgleda skoro kao madež, a krpelj mi je sve drugo tog tipa koje nije tako maleno i crno i ne izgleda kao madež. :dunno:
    ako zabda glavu u kožu i pije krv dok se ne nadme, to je krpelj. a ti ih zovi kako oćeš.

19. Mshai

Mshai Aktivan Član

Ok, pleme u mojoj glavi je odlučilo da ću se cjepiti. Ove godine nasreću još nisam dobio niti jednog. Prošle sam ih imao... hmm... jedno 4-5 kojih se sjećam, možda više jer sam senilan. :yeah: A pesonja će večeras dobiti advantix po leđima.

20. PiHKAL

PiHKAL Psychedelic Astronaut

Ja ih razlikujem. Meni je klop ono maleno crno koje izgleda skoro kao madež, a krpelj mi je sve drugo tog tipa koje nije tako maleno i crno i ne izgleda kao madež. :yeah:

Pa svi krpelji su u početku mali i crni, ali sa vremenom narastu.

Razvojni stadij ide ovaki nekako: larva - ninfa - odrasli.

Podijelite ovu stranicu