1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Naočale

Rasprava u 'Taverna' pokrenuta od GreyWolf, 30. Lipanj 2007..

1. Sammael

Sammael Knjižničar

Nosim naocale. imam strasno veliku dioptriju.
    Ali i volim ih, mislim da mi daju nesto stila.

2. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

-0,25R i -0,50L. počeo 'nosit' naočale prije 4-5 godina. nosima dok neš čitam duže vrijme ili dok gledam i u klasični katodni monitor. otkrio sam da LCD manje mi zamara oči, p ne nosim stalno. i da, radi vozačke ih trebam nosit al mi se neda. iako mi dobro stoje... al neda mi se...

3. Versius

Versius shajzeshit

thinkin.... ja cu zbog ovog komp-thingya sprckat oci, pa bum jos i morala nositi tak nekaj :spank:

4. Anria

Anria Aktivan Član

Nemam veliku dioptriju ali imam astigmatizam :spank:

I ti dakle vidiš duplo! :think:
    Nisam se mogla sjetiti kako se to zove...
    Imam isti problem, samo što je meni dioptrija malo skočila... :lol:

5. Elvenstar

Elvenstar missing

:spank: ali ja ne vidim duplo :think: .

Astigmatizam

Astigmatizam je učestali vidni poremećaj uzrokovan nepravilno oblikovanom rožnicom. Svjetlosne zrake koje prolaze kroz takvu rožnicu lome se neravnomjerno, zbog čega nastaju 2 žarišne točke. Vid je mutan na svim udaljenostima, a slike predmeta su izobličene, poput onih u prostoriji sa šaljivim ogledalima. Astigmatizam je često nasljedan, iako čimbenici poput konstantnog rada pri lošim svjetlosnim uvjetima, ili mnogo rada na blizinu, mogu doprinjeti. S vremenom se stanje može pogoršati, makar je uglavnom stabilno čitavog života. 55% ljudi koji trebaju korekciju vida imaju neki stupanj astigmatizma. Simptomi uključuju škiljavost, povremene glavobolje i prenaprezanje očiju. U većini slučajeva, astigmatizam je praćen kratkovidnošću ili dalekovidnošću.

6. GreyWolf

GreyWolf Novi Član

Hmmm, ja sam na lecama trenutno jer mi je puuuno lakse vidit s njima. Od cvika me prilicno boli glava, a i malo mi je neugodno jer imam ostre crte lica, pa jos i cvike - streber na kilometar... :think: , no ljeti definitivno uvijek prelazim na cvike jer mi se ne da drzat oci cvrsto stisnute pod morem :spank:

7. fearghas

fearghas Novi Član

naočale sam dobila u drugom osnovne. počelo je nevino (-o,5) da bi mi dioptrija porasla do -3,5 ili -4 - zaboravih više. nasljedno je jer su svi u mojoj obitelji kratkovidni i imaju dioptriju oko -4. nekim čudom vidim i bez pomagala :spank:

nego, kakve su to gluposti da su naočale uzrok određene stigmatizacije??? nikada nisam imala problema, čak ni kad sam imala okrugle šarene naočale :think: sada nosim leće za van, a naočale kad sam lijena ili po kući. imam meke leće i fenomenalne su. napokon mnogu hodati po kiši bez da svake sekunde moram brisati stakla ili da se zamagle kad uđem iz hladnog u topli prostor hehehehe :P

8. leće mi se čine sjajnom zamjenom za cvixe, mada i one znaju biti nezgodne npr. u prostoru sa puno prašine u zraku..

ja na tvom mjestu ne bih hodao po kiši btw, krasno to jeste i volio bih da se može ali nije pametno ignorirati činjenicu da atmosfera nije čista, pa skupa s njom niti padaline na žalost :(

..naočale nosim valjda otkad znam za sebe. Ne pamtim da sam ikad bio prcan baš zbog njih, što me čini iznimkom od pravila.. ok mi ih je imati iako čeznem za specijelnim okvirom 1noga dana, koji će mi obuhvatiti cijelo vidno polje, umjesto standardnog koji gledanje fokusira prema naprijed. Za sada mi je međutim ok i ovako, iako ću morati mijenjati stakla je mi desno ne izoštrava sliku u potpunosti.

9. fearghas

fearghas Novi Član

kada je kiša u pitanju - spremna sam na rizik :P

zadnje naočale koje sam kupila prije dvije i pol godine mi baš i nisu dobre. boli me glava od njih, nekako mi jednostavno ne pašu :?

10. ok kad ti izraste sisa na čelu, budeš znala zašto >:->

hm, ovisi kako si ih kupovala, ako je bilo na brzinu, bit će da nisi odabrala okvir koji će ti dobro sjesti na glavicu :p

meni moj paše đast fajn^^

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ja cu definitivno lece kada cu morati... jer naocale cu zagubit negdje. Mislim najmanje jednom mjesecno suncane zaboravim negdje :laugh:

Svjetlosne zrake koje prolaze kroz takvu rožnicu lome se neravnomjerno, zbog čega nastaju 2 žarišne točke.
    Što bi znanstvenim riječnikom značilo da vidiš duplo. Naravno, to bi bilo u idealnim okolnostima, tj da naš mozak može tako razlučivati sliku, dok se stvar u praksi manifestira jednostavnim zamućenjem kao i kod ovih "normalnih" ćoravosti.

12. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

ja prirodno ne podnosim ljude sa naocalama, mislim da su smokljani i ruzno izgledaju. volim ih zvati "foureyes" ili kvatroči, cak i ako nose lece. ljudi sa naocalama su abominacija na ovom planetu i treba ih dobro nalemati jer idu protiv onoga sto im je podarila priroda. naturalizam ftw!

13. Nea

Nea curica

:omg: tako je govorio Zaratrusta

:laugh: Samya za predsjednika :dry:

:hugz: :dry:

14. Seeker

Seeker semi-retired

I ti dakle vidiš duplo! :laugh:
    Nisam se mogla sjetiti kako se to zove...
    Imam isti problem, samo što je meni dioptrija malo skočila... :dry:

vjerovatno mislis na razrokost, tj kad oci nisu uskladjene, nego se svako oko fokusira na drugu tocku, moze biti poremecaj djela mozga koj upravlja ocima ili ocnih misisca

15. Anria

Anria Aktivan Član

:dry: ali ja ne vidim duplo :laugh: .

Meni totalno krivi sliku, napisala sam da umjesto P vidim B, na to sam mislila kad sam rekla da vidiš uduplo...
    Baš kao u sobi sa smješnim ogledalima, nervira..
    A kako su mi aočale i s dioptrijom ne mogu ih nositi stalno, jer padam sama preko sebe. nekako mi ne odgovaraju....

@seeker - nemam to, imala sam kad sam bla mala, ali uspjela sam izliječit nekim terapijama, i ja i HIM, već malo jači astigmatizam.

16. Artonys

Artonys Wolves Die Young

...Nemam baš veliku dioptriju, +75 i +50...

:dry: Valjda misliš na +0.75 i +0.5
    Jer ako imaš takvu dioptriju koju si navela, ti cijelo vrijeme nosiš mikroskop :laugh:

17. Anria

Anria Aktivan Član

:omg: :hugz: :dry:

pa to, uostalom, i nije tako mala dioptrija, uopće. Moe se pogoršati ako se naočale ne nose... :laugh:

18. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Astigmatizama ima razlicitih , ima mjeru u broju (koji nemam pojma kaj znaci) i zakrivljenost u leće u stupnjevima , tako da ekstremni slucajevi zbilja mogu duplo vidjeti, ali u princpu su sve to neka vrsta zamućenja, meni se vid dosta muti na cca 2 metra, na vise vrlo jako , ne vidim face uopce na nekih 10 metara recimo, s tim da mi se u poslijednjih par godina malo smanjio astigmatizam , ali mi kratkovidnost lagano sve veca i veca, mda cu navodno pod stare dane bit dalekovidan

19. Pahuljica

Pahuljica Novi Član

odakle da počnem, hmmm :w00t:

deda nosio naočale, mama i tata nose naočale sve dioptrija - i kad se na to doda moja opsjednutost knjigama, čitanje u neadekvatnim uvjetima (uvijek sebi stvaram sjenu dok čitam :tired: ) = ja imam naočale i ne trpim ih baš, koliko god ljudi govorili da su super 'n stuff, a leće ne mogu da nosim jer moje oči čudno reaguju na njih (neka vrsta alergije :w00t: ) i tak, želim imati vid kao moj brat, koji vidi bolje nego ja i sa najboljim naočalama :birthday:

20. autumn

autumn |-O

Od 6. osnovne nosim meke lece, na naocale se nakako nisam mogla nauciti. Glavobolje, moras okrenuti cijelu glavu da pogledas desno ili lijevo. Pogotovo sad kad vozim, nema sanse da se sparkiram s naocalama na nosu. :birthday: Imam ih jedino navecer kad gledam tv ili citam.
    Oci sam pokvarila sa citanjem. :tired: Nitko u familiji nije kratkovidan osim mene. :w00t:

Podijelite ovu stranicu