1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Matematika

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 28. Studeni 2007..

1. mrzovoljni trol

mrzovoljni trol zombi paladin lvl. 99

2. Strahozec

Strahozec Douchebag

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  3. Sova

Sova Frau Gabrijela

1+1=3 za dovoljno veliko 1 :smile:

4. Strahozec

Strahozec Douchebag

5. Koviljka

Koviljka Izgleda kako je i tebi previše slova u abecedi

6. Rachni

Rachni >^ᴥ^< leptirić

Svake godine svi se čude što nemaju pojma matematiku ni nižu razinu na državnoj maturi.

Sova se sviđa ovo.
  7. mrzovoljni trol

Dobrim dijelom.

8. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Morala sam pogledati riješenje, totalno sam se pogubila u riješavanju tog zadatka. Drago m je što nisam bila na tom ispitu, ali mislim da je sličan zadatak bio na mom ispitu prije toliko godina.

9. Koviljka

Ovo ni nije matematika, vec cista logika.

10. autumn

autumn |-O

pa bas sam htjela napisati, tu nije uopce problem matematika nego to sto djeca ne razumiju zadatak i sto trebaju napraviti. a to je po meni jos veci problem nego da ne znaju izracunati.

aasgardium se sviđa ovo.
  11. autumn

autumn |-O

ne znam kako je bilo u prvim razredima danasnjih maturanata ali kod moje male se jako inzistira na zadacima rijecima. i bome ih bude zaj♥♥anih, da i odrastao mara stati na tren i krenuti korak po korak rjesavati.
    ili je do uciteljice ili je do programa, u svakom slucaju nadam se da ce ove generacije biti malo pripremljenije za ovakve zadatke :D

12. Ur-Quan

Ur-Quan Moderator svoga Inboxa Illuminati

Pa treba sve teži i teži biti program što generacije teku, barem starijima. Cilj i jest što više znanja u što manje vremena.

13. Koviljka

Jok, preopterećeni su.

14. Ur-Quan

Sami sustav školovanja postaje sve osjetljiviji i osjetljivijidok gradivo ne prati u stopu.

Ti kažeš da su 'preopterećeni' s čime se složi i učiteljica, ali program ne - a pisca programa nećeš dotać i neće stati. Program treba biti težak, nastava treba biti teška. Mislim da se djecu previše 'tetoši' kako i je. Ne mora svaki učenik imati odlične ocjene. Sasvim je u redu i da ih bude samo dvoje-troje.

Sova se sviđa ovo.
  15. Strahozec

Strahozec Douchebag

Sve je to do profesora

16. Sova

Sova Frau Gabrijela

ili nijedno

17. mrzovoljni trol

Gradivo ne treba biti lagano, ali nema potrebe niti da bude pretjerano opširno. Treba ga implementirat na način da u sklopu nastave bude što je više moguće praktične primjene istoga. Mnogo je lakše skužiti zadatke kada nisu apstraktni. Gradivo koje iz bilo kojeg razloga nije moguće praktično primijeniti svakako treba spomenuti, ali ga ukomponirati u neku dodatnu nastavu ili ostaviti ljudima koji određeni predmet žele studirati.

Cilj srednje škole nije da bude teška niti da učenici naštrebaju što je više moguće podataka koji im nikada u životu neće biti potrebni, nego savladati osnovna znanja koja će im omogućiti:
    a) da ne glasaju za HDZ
    b) da adekvatnije i učinkovitije obavljaju budući posao
    c) podlogu i uvid u nešto što će možda jednoga dana studirati

Mislim da je ipak matematika.

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  18. Koviljka

Tehnicki, to je nekakav numerical reasoning zadatak s primjesom matematike osnovne skole, decimalni se brojevi rade u petom ili sestom razredu. Ovaj tip zadataka, zadanih rijecima i ranije... ja se sjecam takvih zadataka i nije valjda da su ih ukinuli?

19. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Meni je bio problem postaviti zadatak, matematički dio bi dobro riješila, samo bi fulala ceo fudbal.

20. Ur-Quan

I slažem se i ne. Dok ne treba ići u tančine nekih stvari, treba implementirati obilje apstraktnog gradiva. Apstrakcija znanja je neophodna u modernom svijetu, posebno sa dolaskom automatizacije. Praktična primjena brzo i brže postaje stvar prošlosti. Tehničari i strojari više ne moraju raditi sa praktičnim znanjima, već se cijeli proces apstraktirao na matematiku - i druga polja slično prate.

Apstraktno razmišljanje je više nego ključno za razvoj pojedinca za moderno društvo.

Podijelite ovu stranicu