1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Masovna Histerija

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Lord, 23. Srpanj 2016..

1. Lord

Lord Aesir Illuminati

Mass hysteria - Wikipedia, the free encyclopedia

Tražeći zapravo nešto potpuno drugo, sjetio sam se ovog pojma, ali nisam očekivao da će mi tako lijepo sjesti danas. Ugavnom, članak iako je relativno kratak sadrži predivne priče u kojima se pojavila masovna histerija od srednjeg vijeka do danas.

Spominju se recimo časne sestre koje su odjednom počele mjaukati, preko Salema i paljenja vještica, do Halifax slashera.

Razlozi su prilično apsurdni zašto se isto dogodilo, ali je elementaran oblik ljudskog ponašanja u svom ekstremu koji može pružiti zanimljivu perspektivu na ljude.

Jeste primjetili masovnu histeriju oko vas? Događa se na raznim skalama, primjerice društveno prihvaćena histerija je Justin Beiber i cjelokupni svijet mode. Možemo li se boriti protiv ovoga da ne postanemo podloži histerijama? Kako možemo iskoristit masovnu histeriju za sprdačinu i/ili nešto dobro?

2. aasgardium

aasgardium Eydishan

Meni to histeriziranje oko "celebritija" pa čak i sporta nikad nije bilo jasno.
    Zašto ljudi plaču i padaju u nesvijest kad vide omiljenog pjevača? Zašto ljudi plaču kad im omiljeni tim izgubi? Ne znam, ne razumijem, a vjerojatno nikad i neću.

dorca vorbarra se sviđa ovo.
  3. Strahozec

Strahozec Douchebag

Gleda sam jednom dokumentarnu emisiju o tome zašto se ljudi poistovjećuju sa sportskim ekipama
    Ne mogu se sad sjetit kako je točno kako ide objašnjnje ali uglavnom ima veze s evolucijskim razvojem čovjeka. Kod nekog je kače a kod nekog slabije izraženo. I nije nužno vezano za sport

4. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ono do čega najviše dokučujem: plemena/čopori.

Netko ima potrebu biti dio čopora, a ljudskim čoporima je prirodna religijska uloga gdje se događa disolucija ega prilikom ekstatične emocije. Ja više nisam ja nego mi.

Izvrsno za psihu, u svakom slučaju.

5. aasgardium

aasgardium Eydishan

Moj čopor su prijatelji. Mislim da je to zdravije za psihu.

6. Lord

Lord Aesir Illuminati

Točno to se događa prilikom toga, nema granica između mene i drugoga. Prijatelji, jelte.

Podijelite ovu stranicu