1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Kakvi bi redatelji bili GMovi?

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od stribor, 11. Listopad 2009..

1. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

neki dan sam pogledao Inglourious basterdz i stao razmišljati o tarantinu kao GM-u.
    prije nego nastavim, uzmimo samo, za potrebe hipotetske rasprave, pretpostavku da Q.T. ima približno ista umijeća verbalnog izražvanja kao što ima redateljska. također, poštedite me argumentacije da su film i rpg drugačiji mediji s različitim logikama i pravilima. to svi znaju. ok? ajmo dalje.

dakle, evo par stvari zbog kojih mislim da bi bio dobar GM.

1. tarantino prije svega radi zabavne filmove i ne zanima ga toliko arty farty spika. već tu je ispunio prvi zahtjev za GM - da omogući igračima zabavu.

2. voli akciju, poput i većine drugih rpg igrača. čovjek brije na oružje, katane i samuraje, znam vrlo malo igrača koji bi odmah u startu odbacili ponudu za neku avanturu koja bi imala cool scene borbe i krvi do koljena.

3. ima jake likove u svojim filmovima, što me navodi na zaključak da bi imao i jako zanimljive NPC-ove, pogotovo protivnike.

4. obožava one besmislene svakodnevne razgovore koje zna prikazati prenapetima. ergo, čini mi se da bi bio dobar za roleplay, u smislu da bi bio u stanju izvući dosadne-već-100-puta-obavljene scene u taverni na neku drugu foru.

5. često u fabuli iskorištava motiv plana koji je krenuo pogrešno. hmm, gdje sam još to vidio..?

6. osveta je često jedan od njegovih pokretača priče, pa je u rpg kontekstu (koji često eksploatira taj lajtmotiv) tu na domaćem terenu.

7. njegovi filmovi su pulp - kao ljubitelj takovg žanra, dobro bi se uklopio u pojedine settinge i mehaniku poput savage worlds, deadlands i eberrona, recimo. (dodušem, vjerojatno bi suckao u nekom žešćem fantasyu ili sf-u)

šta vi mislite?

2. kalthir

kalthir woof woof

-bez obzira na to koji bi sistem/setting igrali, u svaki session bi ukomponirao klišeje odnosno filing drugih sistema/settinga. po mogućnosti više njih odjednom.

-postojao bi skill massage(foot).

3. Sherpa

Sherpa Legenda

Recimo ne bih kod njega nikada igrao jer mi njegovo pretjerivanje ide jako na zivce. Takoder igrati heroic ne znaci ujedno i supeheroic (kill bill stil)

4. Veles

Veles ljuta zvijer

Preloš.

Railrodao bi cijelu kapmanju, svršavao na vlastite NPC-jeve i stalno se bitchao kako nitko od igrača ne pazi na njegov predobar setting i priču.

5. abominacije

abominacije (/:=D

plus što bi fightovi trajali min 3h od čega bi uvodni dijalozi potpuno nevezani uz radnju oduzeli 95% vremena.

6. jay

jay Novi Član

plus što bi fightovi trajali min 3h od čega bi uvodni dijalozi potpuno nevezani uz radnju oduzeli 95% vremena.
    Ovo zvuci ko tipicni RPG session cak i kad ne vodi Tarantino.

7. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

možda tvoji...

8. jay

jay Novi Član

Rekao sam tipicni.

9. jay

jay Novi Član

neki dan sam pogledao Inglourious basterdz i stao razmišljati o tarantinu kao GM-u.

[...]

šta vi mislite?
    Na puno nacina, Tarantino ima mentalitet odlicnog DM-a.

Kao sto si napisao, na stranu razlike u mediju, ali rijetko tko je dovoljno besraman da se ne ispricava za gluposti, nelogicnosti, povijesna odstupanja (Inglourious Basterds!) zato jer zna da su cool, i zna da je to dovoljno.

Naravno, taj pristup nije prikladan bas za svaki stil igre, ali zanimljivo je primjetit koliko je npr. D&D je od samog svog pocetka Tarantinovski: cuspajz kliseja, referenci i nostalgije. Samo kaj su za Tarantina izvor eskploatacijski filmovi '70-ih, a za Gygaxa klasicna mitologija i fantasy '50-ih i '60-ih.

10. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Eej pa nije to nuzno loše :dry:

11. Amarok

Amarok Perpetuum Mobile

Potpisujem. Nevezano uz ekipu s kojom sam igrao ili ju promatrao, bilo to na konovima ili u nečijoj dnevnoj sobi, tipični RPG session će se kad-tad izgubiti u okvirima vlastitog sustava borbe.

Koga to veseli, nek mu bude.

Railrodao bi cijelu kapmanju, svršavao na vlastite NPC-jeve i stalno se bitchao kako nitko od igrača ne pazi na njegov predobar setting i priču.
    Uspjeh sessiona (pa tako i kampanje) uvelike ovisi o dogovoru između igrača i DM-a oko toga kakav se pristup igri prakticira. That being said, Tarantino me asocira na DM-a koji je dovoljno fleksibilan da nema problema s time da igračima da slobodne ruke da rade kakve god pizdarije žele - jerbo bi s njime igrali igrači koji shvaćaju da ne igraju dungeon crawl nego pulpoidnu rasturačinu (u nedostatku boljeg izraza).

Inglourious Basterdsi me uvelike asociraju na sessione koje igram sa ekipom ovdje u Zagrebu - spontanost odvijanja radnje, koju hipotecki DM Tarantino usmjerava, niti u jednom trenutku ne narušava kohezivnost same priče zato jer DM zna što bi, kako i zašto NPC-jevi napravili neovisno o igračima. Uzevši to u obzir, nije mu se problem prilagoditi onome što su igrači izmislili suočeni sa nepogodnom situacijom (jer kakva će inače ona biti?). Usput se, dakako, igrati i sa igračima i sa svojim NPC-jevima jer je kulnes pojedine scene (te stoga i zabavnost samog sessiona) neusporedivo bitniji od ičega drugoga. Punchline? Svi znaju što se i kako igra. Nema nesporazuma oko toga koji je modus operandi igrača i DM-a, što kao posljedicu ima koherentnost kampanje/sessiona. Bez potrebe da se railroada i tugaljivo komentira kako nitko ne shvaća genijalnost settinga ili mamojebnost priče.

Ovo o čemu ti pričaš zvuči kao neinventivni ozbiljni frpaš, ne lucidni laid-back pulpist.

Ovo o čemu ja pričam zvuči strašno pretenciozno, al nije igra kriva što ja onaniram nad vlastitim rečenicama :D

12. jay

jay Novi Član

Inglourious Basterdsi me uvelike asociraju na sessione koje igram sa ekipom ovdje u Zagrebu
    :dry:

13. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

Preloš.

na temelju čega misliš da bi railroada? to što mu filmovi idu od toček a do b, ne znači da bi bio railroader...
    uostalom, na tragu ovog što je rekao Amarok, otprilike znaš što dobijaš kad ideš na tarantinove filmove. to bi isto moglo funkvionirati i za gejmove.

možda bi svršavao na svoje NPC-ove ali sudeći po filmovima, ne bi ih štedio od smrti od strane igrača.

14. jay

jay Novi Član

možda bi svršavao na svoje NPC-ove ali sudeći po filmovima, ne bi ih štedio od smrti od strane igrača.
    A ni igrace od njih! :dry:

15. Blackadder

Blackadder Novi Član

Inglourious Basterdsi me uvelike asociraju na sessione koje igram sa ekipom ovdje u Zagrebu
    :dry:

Što se mene tiče, ja sam uživao u svim Tarantinovim filmovima koje sam gledao i moje mišljenje o njemu kao DM-u bi bilo da je on sadist jer pobije pola partija prije nego prava priča uopće krene. I zbog toga ne bih baš jako volio igrati u njegovim avanturama.

S druge strane, to je Tarantino, pa bi moja racionalna odbojnost garantirano pala pred znatiželjom i očekivanjima što znači da bih se vjerojatno naglavačke i ne razmišljajući ubacio u takvo nešto.

S tim u vezi, zašto ne bismo probali rekreirati neke od akcijskijih scena iz njegovih filmova? Ne moramo nužno proći kroz cijeli film. Svako izabere jednog lika, DM-a čak ni ne mora biti, osim ako ima NPCijeva, tj. ako nema dovoljno igrača da odigraju sve likove iz scene (ili alternativno, neki igrači vode po dva lika).

Na pamet mi pada ona scena iz podrumske Krčme ( :roll: ), a za dulje igranje imate čitavih pola filma iz From Dusk Till Dawn.

Općenito, uzmete bilo koju scenu s pucnjavom il što god vas zanima iz bilo kojeg filma i ponovo je, ovaj put odigrate umjesto samo odgledate, i to u vlastitoj režiji.

Naravno, puno ovisi o statovima likova, ali to bi trebao biti samo tehnički problem, ne? :)

Može se koristiti bilo koji sustav koji omogućuje uprizorenje željene scene, od Risusa pa do bilo kojeg drugog inferiornijeg sustava koji postoji (npr. Savage Worlds mi se čini jako prikladan zbog njegovih eksplodirajućih kockica koje garantiraju brzu akciju i sveopći vatromet u vrlo kratkom vremenu).

I naravno, ovo bi nam omogućilo da ove mikro sessione bez problema u detalje opisujemo ovdje na forumu.

16. abominacije

abominacije (/:=D

Eej pa nije to nuzno loše :think:

nisam ja rekao da je to loše, samo sam ustvrdio da bi se to tako razvilo. uostalom, mislim da ste me krivo shvatili. razgovori bi se vodili ingame s protivnicima, a ne ooc.

17. a da ga natjeramo da nam vodi pa cemo svi vidjeti

18. Severian

Severian PUT YOUR ADD HERE

isusati pa to bi bilo preloše!
    popuštao bi previše i svi bi glavni likovi morali imati katane i sise. :kiss:

obožavam njegove filmmove, ali kao GM bi trajao 1 session.
    ali kao igrač, e to je već druga priča - i ovako se nekad na intervjuima ponaša ko kender na speedu ili CN lik...:w00t: mislim da bi kao igrač bio puuuuno zanimljiviji - jedan od onih koji opuste atmosferu, unose vedrinu u PC, a samim tim i NPCeve s kojima imaju interakciju i ono - s milijun ludih ideja...

19. Lord

Lord Aesir Illuminati

Vidim, za Tarantina već imamo temu, a inspiracija mi je došla od najnovijeg Epic Rap Battles of History-a. Kubrick je perfekcionist, bolesnik, genijalac i strašan kreativac. Uz ogromno znanje koje ima, control freak je, tako da sve mora bit onako kako on kaže.

Kakva bi bila partija pen&paper igara s njime? :mrgreen:

20. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Ja bih ovo ipak spojila sve u jedan topik. :)

Podijelite ovu stranicu