1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Jesu Li Fantasy I Sf Mrtvi?

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Lady Charlotte, 5. Studeni 2014..

1. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Mislite li da podrška fantasyju i SF pada ili raste? Ima li šanse da na književnu scenu stupi dobar fantasy ili sf autor? Nedostaje li vam serija i filmova o F&SF na hrvatskim televizijama?

U Hrvatskoj naravno.

2. autumn

autumn |-O

mrtvi? ne, rekla bi da su u naponu snage i najblize mainstreamu sto su ikada bili.
    sa svim pozitivnim i negativnim posljedicama toga.

3. Lord

Lord Aesir Illuminati

Definitivno nisu mrtvi, ali da su se razvodnili svugdje ikad to da. Upravo ta razvodnjenost je malo dala elana i kreativne snage, samo se čeka sad nova generacija fantasy ljubitelja.

4. Aka

Aka Baby steps

Definitivno.

Fantasy tek sad zapravo počinje svim snagama ulaziti u naše sfere zabave. U danima kad LOTR franšiza zarađuje milijarde dok je bila jedva poznata prije 30 godina, mislim da ti to puno govori. Hello, danas ako nisi suludi pratitelj serije Game of Thrones nisi dio normalnog društva.

Što se tiče novog fantasy-a u hrvatskoj, dovoljno ti je poći u knjižnicu. Ima dosta novih autora fantasy-a koja također ostavlja utisak na hrvatske čitatelje -> Prvi zakon trilogija je i dalje zadužena mjesecima unaprijed u zagrebačkim knjižnicama. Ima još nekoliko vrhunskih primjera. Bujoldica je počela objavljivati jako dobar fantasy koji je također bukiran u knjižnicama svugdje.
    Tako da jedno veliko NE je moj odgovor. Mislim, odakle ti ideja da je fantasy umro ili da je išta blizu toga?

Al za SF nisam tako sigurna. Tu se možda može osjetiti manji insteres nego inače. Al to je možda jer ja ne čitam toliko SF pa ne primjećujem.

5. autumn

autumn |-O

meni je dosta da sad kad kazem fantasy moje kolegice razumiju sto govorim, prije 15 godina su me gledali ko da sam im rekla da se igram u pijesku i jedem kolacice od blata

6. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Um... krivo.

LOTR knjige su prodane u preko milijun primjeraka i prevedene na 40-ak jezika prije nego što je prvi film izašao.
    LOTR je bio veoma popularan i prije filmova, štoviše, o njemu se pričalo često, jer je smatran pravom književnošću, ne samo pop literaturom. Čak je proglašen i jednim od najutjecajnijih djela 20-og stoljeća.

El Viejo Dragon se sviđa ovo.
  7. autumn

autumn |-O

gdje se pricalo o lotru?
    koliko god on bio najpopularniji primjerak fantasy literature (ajde, uz narniju ali narnija je bas za djecu bila), velika vecina ljudi nije pojma imala o tome.
    lotr je sad maltene u rangu agathe christie, ako netko nije citao, gledao je film ako nije ni jedno ni drugo onda zna bar likove.

8. Lord

Lord Aesir Illuminati

Lady Charlotte super topic btw :up:

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  9. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Na našim prostorima nije, ali u zapadnom svijetu itekako jest.

Citat s Wikipedije:

In 1957, The Lord of the Rings was awarded the International Fantasy Award. Despite its numerous detractors, the publication of the Ace Books and Ballantine paperbacks helped The Lord of the Rings become immensely popular in the United States in the 1960s. The book has remained so ever since, ranking as one of the most popular works of fiction of the twentieth century, judged by both sales and reader surveys.

10. autumn

autumn |-O

pa u 60tima su citali hipiji ludi natripani :lol:
    dosta da jedna generacija u americi voli neku knjigu pa da prodaja bude ono, nevjerojatna :lol:
    kako god, cinjenica je da je lotr bio najpopularnije djelo i cinjenica je da je sad mega najpopularnije djelo, ASOIAF je odmah korak iza.

11. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Nije samo zbog hipija. :laugh:

Nego i zato jer tek u 60-ima je izašao u paperback izdanju, pa je bio jeftiniji. Iako se i hardcover začuđujuće dobro prodavao prije toga. Mislim, LOTR je već tad bio toliko popularan da je bio preporučeno štivo na fakultetima i u pojedinim školama. Utjecao je djelomice i na nastanak D&D-a, na glazbu (Led Zeppelin, Black Sabbath, Blind Guardian su samo neki od najpoznatijih koji imaju pjesme s LOTR tematikom), imao je više adaptacija, od radijskih, preko animiranih, sve to prije jako uspješnih filmova. Stoga da, LOTR je na zapadu bio jako popularan. Ovdje ne toliko, pogotovo ne u SSSR-u, koji je zabranjivao sve što ima veze s zapadom.

12. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Zato što ne mogu naći SF&F časopise, gdje su takve konvencije, gledam sf&f web stranice, malo ljudi je na njima.

13. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Imaš Sferakon, Rikon, Liburnicon kao konvencije svake godine. Da, časopisa baš i nema, mislim da je Ubiq prestao s izdavanjem, a za Grifon nisam siguran postoji li još. A to da je malo ljudi na njima, pa i ne baš. Moraš imati u vidu da SF&F ima fanove u Hrvatskoj, ali mnogi si ne mogu ili priuštiti dvodnevni ili trodnevni odlazak na takve stvari ili nisu baš toliko upoznati s takvih stvarima. Ali oni koji jesu, mnogi idu na takve konvencije.

14. Hollowed

Hollowed Mali sa sjekirama!

Za fantasy bi rekao da je sve samo ne mrtav, no za SF otom potom. Po meni, hrpa toga u SFu sto je prije zaludjivala ljude je danasnja stvarnost ili ce relativno uskoro bit, a ljudi malo onda gube neke nove ideje sto bi mogli i kako bi mogli prezentirati taj SF da opet bude "OMG! That shit is awesome!!". Vjerojatno ima dobrih SFova i dan danas, ali rekao bi slabije nego prije.

Fantasy si kontam da je u proslom desetljecu dobio ogroman boom i da otad nonstop jaca jos vise.

Hmmm, od ovih konvecnija, znao sam samo za Sferakon dobro, a za Rikon nisam siguran. Rekao bih da ljudi mogu uhvatit jedan vikend za otici na tako sta te da prije nisu full upoznati bas sa takvim stvarima ili tocnim datumima kad se odrzava i slicno. Pogotovo ljudi van Zagreba i Rijeke. Zaboravis jednostavno na to ako ne pratis na netu i forume neke jer nije toliko oglaseno u drugim gradovima i onda vidis 1-2 tjedna nakon Sferakona da je bio, a ti si bas htio ic i onda psujes sve po spisku i budes u bedu ><

15. Lord

Lord Aesir Illuminati

Čest problem SF-a je popularizacija znanosti. Nema više pisanja o svemirskom putovanju to je pseudoznanost brate :laugh:

16. El Viejo Dragon

El Viejo Dragon Enciklopedija beskorisnog znanja

Oba žanra su itekako živa. Samo prestanite čekati na prevedena izdanja i počnite čitati na engleskom. To ponavljam već godinama na ovom forumu.

Kupite jeftine rabljene meke uveze ili e-book čitač i otvorite si kompletni novi svijet.

Koji BS, za ne vjerovat...

17. Lord

Lord Aesir Illuminati

http://io9.com/9-scientific-breakthroughs-that-killed-science-fiction-1222342077

Recimo tu ti se to vidi malo bolje o čemu govorim. Više nema toliko slobode u pisanju jer smo puno toga otkrili, tako da ako hoćeš pisat SF koji ima smisla morat ćeš se malo potrudit i naučit štošta o fizici i koječemu inače će te internet ratnici pokopat kritikama.

A da ne govorim o tome da je jedino mistično i strašno danas kvantna fizika. Probaj nešto sj♥♥at u interpretacijama ionako teško shvatljivog koncepta i evo ti spontanog gag refleksa kod science fanboyeva.

18. El Viejo Dragon

Joj, Lorde, koji .... ideš uopće na takve glupe stranice?

Podsjećaš me na frenda koji je nedavno kukao da ima visok IQ a ne sluša Radiohead i više voli Beyonce (vidi jedno glupo američansko kvaziistraživanje ovdje).

Mogao bih pobiti skoro svaku od tih točaka ali mi se jednostavno neda jer su autorice glupe i ograničene*. Vjerojatno je zadnja knjiga o putovanju na Mjesec za koju znaju ona Julesa Vernea.

*Ayl, ne zato jer su žene već zato jer su internet Američanke

19. Lord

Lord Aesir Illuminati

He used Facebook to find the most ‘liked’ artists by students at particular colleges and matched it up with the average SAT scores for that college.

lololololol

io9 je super stranica, and all I'm saying je to da nam treba nekakav treš revival scifija kao recimo što se dogodilo sa Metalom pa smo dobili krasan žanr stoner i moderni Heavy koji se fura na idealiziranu sliku metala 80-ih.

20. El Viejo Dragon

Odi u kino i pogledaj si Interstellar.

Podijelite ovu stranicu