1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Izvještaj: SFeraKon 2015

Aka // 27. Svibanj 2015. u 19:41
  1. Aka

Aka Baby steps

Biti po prvi puta na bilo kojoj konvenciji, a kamoli na SFerakonu koja je najveća u regiji, definitivno je posebno iskustvo koje se ne ponavlja - a ovo je bilo moje prvo konvencijsko iskustvo ikada. Od fantastčnog cosplaya kojeg sam vidjela, preko izuzetno zanimljivih predavanja do smijeha i pjevanja uz Buffy i njene prijatelje i druženje sa SFeraKonim veteranima, mislim da sam doživjela pravu i poštenu inicijaciju u svijet konvencija i SF fandoma. Kako je prošao moj prvi SFeraKon, pročitajte ispod!

IMG_0604.JPG

Petak, 15.5. - Otvorenje + Buffy the Vampire Slayer kviz

Bilo je tek 19 sati, a volonteri su već izgledali kao da se nalaze tamo tjedan dana. Prva stvar koja me je iznenadila po ulasku u zgradu bila je ogromna količina ljudi, i to odmah nakon samog otvorenja ovog trodnevnog događaja. U samo sat vremena, prostor ispred samog FER-a i unutar njega je već bio prekrcan. Druga stvar koja me je iznenadila je bila ogromna raznolikost ljudi koji se nalaze oko mene. Preko polovice posjetitelja je bilo u kostimu, a u samo prvih 30 minuta sam vidjela Zvončicu i Petra Pana (ili bolje reći, Petru Pan s obzirom da je bila djevojka), kapetana i marinca iz Warhammer univerzuma, ženskog Thora i Laru Croft, a to su bili samo oni koje sam mogla odmah identificirati.

cosplay.jpg

Panoi su bili obljepljeni raznim slikama sa referencama iz SF svjetova i šaljivim obavijestima koji su posjetitelje pozivali na razna predavanja, dok su volonteri kao male pčele jurili s kraja na kraj fakulteta sa raznim zadatcima. Štandova je bilo posvuda - Algoritam i Carta Magica su imali svatko svoj štand na kojima su prodavali svoje proizvode po posebnim cijenama, a moglo se također naći i pregršt rabljenih knjiga po 10, 20 i 30 kuna na ostalim štandovima. Posebno me je oduševio štand sa rukotvorinama koje izrađuje mladi čovjek i njegova ekipa iz Wolf Designa od drveta i kože, a rade sa 3D printerom i laserima, izrađujući makete, 3D puzzle, nakit i srednjovjekovne torbe i remenje.

SFE_Con_2015-171.jpg

Igraonica koja se nalazila u desnom krilu FER-a od prve je minute bila dupkom puna, a sve društvene igre koje su se tamo mogle naći došle su od organizacije igranje.org. Za one koji su više ljubitelji video igara, bilo je nekoliko konzola i televizora sa raznim igrama za Playstation i XBox.

SFE_Con_2015-56.jpg

S obzirom da je ovo bio tek prvi dan, energije su bile na samom vrhuncu i sve je bilo spremno za showtime koji je uslijedio. Mnogima ovdje SFeraKon je bio nešto za što su se pripremali cijele godine i to se bez sumnje vidjelo na njima. Svi su jurili na sve strane da vide što ima novoga ove godine, a za svoj prvi događaj večeri odlučila sam pratiti kviz na temu popularne serije o Buffy, najpoznatijoj i najboljoj ubojici vampira na svijetu. Mada ih je u početku bilo mnogo, blokovima od 3x3 pitanja o likovima i događajima iz 7 sezona serije Buffy the Vampire Slayer natjecatelji kviza su u eliminacijskim krugovima ispadali sve dok nisu ostala dva pobjednika sa najviše točnih odgovorima. Nakon par minuta znojenja pod zaista teškim pitanjima koje bi znali odgovoriti samo najvjerniji obožavatelji, napokon smo dobili pobjednika koji je osvojio glavnu nagradu - drveni kolac i čokoladu.

SFE_Con_2015-88.jpg

Nakon kviza, nastavila sam se družiti s ostalim posjetiteljima po hodnicima, utapati se u dojmovima i sveopćoj euforiji dok nismo odlučili zaključiti večer do sutrašnjeg povratka. Samo jedno predavanje bilo mi je sasvim dovoljno za početak, no sama atmosfera i opijenost. koju sam iskusila tu večer je bila dovoljna da budem nestrpljiva da dođem opet sutra.

Subota, 16.5. - Tolkien, SF priče, Buffy, maškarada + nagrade SFERA i SFERICE

Prvotna izgubljenost i dezorijentiranost od jučerašnjeg dana je ubrzo splasnula i već sam se osjećala i ponašala kao da sam na SFeraKonu već deseti put, poznavajući sve i svakoga. Dok sam znalački mahala Lani s Carta Magica štanda, javila se Nevenu sa štanda s rukotvorinama i razgovarala sa organizatorima SFeraKona kao da se znamo sto godina, stvarno je bilo kao da sam bila dio stare "konske" ekipe. Nije loše za novakinju, zar ne?

SFE_Con_2015-237.jpg

Dok je broj posjetitelja u petak bio zaista velik, u subotu se on povećao za nekoliko puta. Svi glumci jučerašnje priče su bili tu, zajedno sa još nekoliko zanimljivih ljudi iz cosplay ekipe (pola Prstenove Družine je došlo, kao i Jayne iz Fireflya) ali sad sam shvatila da su oni bili samo kap u moru. Na stotine ljudi su prošli kroz FER u subotu, s obzirom da je taj dan program bio najraznolikiji i najbogatiji. Ne vjerujem da sam vidjela ijednu osobu u organizaciji konvencije koja je stajala na jednom mjestu duže od 30 sekundi - svi su letjeli na sve strane i davali sve od sebe da bi posjetiteljima pružili sve što ih zanima i da bi ovaj veliki stroj radio bez (barem evidentnog) zastoja ili kvara. Euforija od petka kao da je dobila dijete, tako da su osjećaji posvuda bili zaista na vrhuncu. Svi su znali da je subota središnji dan SFeraKona i svi su hrlili na sve strane da vide što više. Za današnji program sam odlučila uzeti nekoliko (meni) zanimljivih predavanja, mjuzikl Once More with Feeling i, naravno, dodjelu nagrada SFERA i SFERICE + nagrade za najbolje kostime. Bilo je toliko mnogo različitih predavanja na koje sam htjela ići ali problem je u tome da je jako puno najzanimljivijih predavanja bio održan u isto vrijeme tako da jednostavno nije bilo moguće prisustovati svemu što me je zanimalo.

SFE_Con_2015-174.jpg

Predavanje koje je definitivno privklo najveći broj posjetitelja i koje me je najviše zanimalo je bilo ono pod naslovom "Ženski likovi u Tolkienovim djelima" koje je vodila je Bojana Lubina - Nariel. Naime, vrlo često se smatra da su žene u Tolkienovim djelima bile podzastupljene te da je to značilo da Tolkien nije volio žene, odnosno da im nije htio posvetiti mnogo pažnje. Ovim predavanjem nam je Bojana uspjela dokazati da to ne samo da nije točno, već da su neki od najbitnijih likova u cijelom Tolkienovom svijetu bile žene koje su svojom žrtvom, ljubavlju i hrabrošću bile izuzetno važne u oblikovanju Međuzemlja kakvog ga volimo i poznajemo. Mada je Bojana bila izuzetno pripremljena i ja sam bila upravo zapanjena ogromnom količinom znanja koju ona ima o Tolkienovom opusu, nisam mogla odoljeti da tu i tamo ne odlutam u mislima kad bi si dala ona oduška i počela čitati poeziju na vilenjačkom. Da, vilenjačkom.

SFE_Con_2015-158.jpg

Sljedeće predavanje je bilo pod nazivom "5 priča koje morate pročitati" koje su vodili redom spisatelji, prevoditelji i urednici Mihaela Marija Perković, Milena Benini, Ivana Delač, Hrvoje Gažo, Mirko Grdinić i Vesna Kurilić. Svaki od članova panela je naveo jednu priču za koju misle da bi je svaki ljubitelj tiskane riječi trebao pročitati u svom životu i koja će ih u nekom obliku dubinski promijeniti. Ovo predavanje sam doživjela kao definitivno najzanimljivije u sva tri dana SFeraKona, s obzirom da mi je uvelike pomoglo u potrazi za dobrim i jedinstvenim SF pričama koje su kvalitetne i snažne i dala sam si zadatak da do jednu zaista i pročitam.

LR4-2299.jpg

Sljedećih par sati je provedeno u druženju i isčekivanju vrhunca večeri, a to je bio Buffy mjuzikl, koji su svi došli pogledati, ako je suditi prema broju punih sjedala u dvorani. Svi smo predstavu čekali s puno nestrpljenja s obzirom da smo znali koliko je zabavno bilo kad su nastupali prošle godine s Dr. Horrible's Sing-along blog. Predstava ne samo da je bila uspjeh, već je reakcija dvorane bila toliko oduševljena da su ljudi iz okolnih dvorana (ono malo njih koji nisu bili na Buffy zbog pripreme dodjele SFERA) čuli vrištanje, pljeskanje i lupanje po stolovima kao znak oduševljenja nakon svake točke predstave. Zaista se vidjelo koliko su svi uložili truda u to da cijela predstava ispadne ovako dobra i vidjeti ovako oduševljenu reakciju gledatelja je zaista bio predivan prizor za sebe.

SFE_Con_2015-239.jpg

Buffy je morala biti prekinuta u pola predstave zato jer je točno u 20h održana dodjela nagrada SFERA i SFERICE. Popis pobjednika smo već objavili na našem portalu dok su na samoj dodjeli pojedinačni i skupni dobitnici bili formalno predstavljeni i dobivali uručene im nagrade. Formalni dio dodjele je prolazio, no većina okupljenih je zapravo čekala da vidi tko će osvojiti nagradu za najbolji kostim, odnosno cosplay u raznim kategorijama. Konkurencija je zaista bila jako tijesna i svi su trebali pobijediti no pobjednika treba biti, tako da su pobjednicima na kraju ipak proglašeni sljedeći:

• Za najbolji pojedinačni kostim pobjednik je Space Marine
    • Za najbolji grupni kostim pobjednici su Almarenska Družina
    • Za najbolji kostim u kategorji animea pobjednik je Toshiro

Subota je,bez sumnje, protekla kao metak, puna zanimljivih događanja. Kroz cijeli put kući sam se cerekala scenama iz predstave koje su se još uvijek vrtile u glavi, a pjesma "Going through the Motions" mi je odzvanjala u mislima još danima nakon toga. S umorom sam došla u svoj stan i jedva sam čekala sutrašnji dan da vidim što još ima novoga prije nego se zaključi ovo trodnevno druženje.

Nedjelja, 17.5.2015. - Lewis Carol i opraštanje od SFeraKona

Nedjelja na SFeraKonu prošla je upravo nedjeljno - tiho, lagano i tromo, no to ne znači da dan svejedno nije bio pun zanimljivih događaja. Većina posjetitelja je odlučila u nedjelju ostati doma tako da se tempo odmah višestruko usporio, no to je i meni odgovaralo pošto sam nakon dva dana adrenalina i provoda osjećala kao da i ja moram malo usporiti. Osjećaj je kao kad pojedeš jako dobar ručak i onda imaš želju dogegati se do obližnjeg kafića i popiti kavu. Zanimljivo, ali opet relaksirajuće. Za kraj sam odlučila poći na predavanje pod nazivom "Tragom bijelog zeca: Kako su Alisa i Lewis Carroll utjecali na pop kulturu", ali ne prije nego sam pošla na čajanku koja je tematski bila povezana uz Alice i njen maštoviti svijet. Kao što je Alice bila na famoznoj čajanci u Carrolovoj knjizi i imala uzbudljiv (ali vrlo nebulozan) razgovor sa Ludim klobučarom i Zecom, tako smo mi mogli sudjelovati u jednako zanimljivoj čajanci i jednako nebuloznim razgovorima sa organizatorima, članovima udruge The Hauntlings koja je posvećena fandomu Lewisa Carolla. Bila je to zaista zanimljiva uvertira na samo predavanje.

SFE_Con_2015-2.jpg

Gosti predavanja su bili već spomenuta Milena Benini koja je također bila i moderatorica, dok su novi gosti uključivali prevoditelje i angliste Marka Fančovića, Natašu Govedić, Ivu Polak i Jasnu Legović, predsjednicu udruge The Hauntlings. Svako od njih je pokušao objasniti način na koji je Lewis utjecao na razvoj pop kulture odnosno što je ono što čini Lewisovo djelo "Alisa u zemlji čudesa" upečatljivom danas.

U međuvremenu su se dogodile mnoge druge zanimljive stvari. Kate Elliot, počasna gošća SFeraKona, održala je trosatnu radionicu o stvaranju svjetova u romanima (razgovor koji smo imali s njom biti će objavljen naknadno), a održano je bilo i predstavljanje 3D printera. No kako sam rekla bilo je previše preklapanja u sadržajima pa sam te događaje morala preskočiti.

SFE_Con_2015-229.jpg

Bez sumnje, i ove godine je za svakoga, pa i za mene na SFeraKonu bilo ponešto. Tri dana provedena na ovogodišnjem SFeraKonskom događaju obilježena su smijehom, druženjem i učenjem o novim stvarima. Naravno da kao novak ne mogu opisati koliko je ovaj događaj bio bolji ili lošiji u odnosu na prošlu godinu, no definitivno mogu potvrditi da sam se zabavila kao malokad u životu. Ono što me se najviše dojmilo bila je spoznaja o tome koliko zapravo u ovoj zemlji i okolici ima ljudi koji su u raznim interesima isti kao i ja te kako je izuzetno lako s takvim ljudima izgraditi poznanstva, pa i prijateljstva. Osim što je to godišnji događaj sa puno interesantnih zbivanja, SFeraKon također čine njegovi ljudi i sve one stotine koji ga godišnje posjećuju, a ono što nas sve spaja je ljubav prema svim onim stvarima koje su nam zajedničke.

Zaista, ne pretjerujem kad kažem da je SFeraKon kao okupljanje jedne velike obitelji i zaista se osjećam počašćeno što sam njen član. Vidimo se dogodine!

Vezane teme na forumu:

Fotografije su vlasništvo MMMPhotography

Lord, loki74, Ayllwyn i 1 drugoj osobi se sviđa ovo.
Dalmošica u Zagrebu. Ovisna o glazbi, dobrim filmovima i fantasy književnosti. Voli se praviti da je novinarka a jednog dana se nada to i postati. Smatra da grunge nije mrtav i da nikad neće umrijeti.
porta2_tags:

Podijelite ovu stranicu