1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Intervju: Ivan Lutz

Lord // 30. Travanj 2015. u 11:35
  1. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ivan Lutz rođen je 1978. godine u Slavonskom Brodu u kojemu je proveo većinu vremena, a gdje trenutno i živi. Pisao je većinom kratke priče do 2013. kada izdaje svoju prvu knjigu preko srpskog nakladnika "Čarobna Knjiga", pod naslovom "Zovite ju Zemlja". Diplomirani je fizičar i predaje fiziku u Srednjoj školi Matije Antuna Reljkovića.

ffbb5113521c544d7ce5ceb9c1e51a18_resized.jpg

Kako ste uopće započeli s pisanjem‭? ‬Je li to bio hobi kojeg ste radili od malena,‭ ‬zbog neke djevojke ste počeli ili bez nekakvog posebnog razloga‭?

‬- Pisac se ne postaje,‭ ‬ili jesi ili nisi.‭ ‬Dakako da piskaram nešto cijeli život jer jednostavno osjećam potrebu.‭ ‬Prije nekoliko godina vidio sam kako je to dovoljno dobro da počnem objavljivati,‭ ‬i evo me.‭

Dolazite,‭ ‬koliko se može vidjeti po internetu,‭ ‬iz Meke Znanstvene fantastike‭ ‬-‭ ‬Slavonskog Broda.‭ ‬Je li to nekakav međugeneracijski interes ili se to pokrenulo tek s vašom generacijom‭? ‬Tko je zaslužan zato,‭ ‬ukratko‭?

‬- Nekako smo se svi našli u pravo vrijeme na pravom mjestu.‭ ‬U SF svijetu postoji‭ ‬puno otoka,‭ ‬ali svi ti ljudi čitaju u tišini svog doma i ne izlaze u javnost.‭ ‬SF klub Orion je prčkao nešto oko SF-a u Brodu,‭ ‬pa smo se tu nekako našli Leon Maglić,‭ ‬Sundać Gordan,‭ ‬Ratko Martinović i Ja‭; ‬zajedno s nekoliko ljudi iz Kluba i Astronomskim društvom Gea-X,‭ ‬osnovali smo Marsonikon,‭ ‬zbirku Marsonic i iznjedrili nekoliko odličnih mladih pisaca iz regije koji su stasali u Marsonicu:‭ ‬Jurica Ranj,‭ ‬Marko Lubar,‭ ‬Ana Jevtić,‭ ‬Tomislav Tomašević i dr...‭ ‬Slavonski Brod živi SF s nama,‭ ‬mladi počinju sve više‭ ‬čitati,‭ ‬a nama je jedino u cilju promovirati žanr i praviti prilike svima jer ih mi nismo imali.‭ ‬Tek smo počeli,‭ ‬naši planovi su megalomanski.

Vaš roman‭ Zovite ju Zemlja‭ ‬je izdala kuća‭ "‬Čarobna knjiga‭" ‬iz Novog Sada.‭ ‬Kako se to dogodilo‭?

‬- Jednostavno zapravo.‭ ‬Nakon godina traženja izdavača po Hrvatskoj,‭ ‬poslao sam rukopis u Srbiju i dobio odgovor za‭ ‬2‭ ‬tjedna.‭ ‬Nakon toga sve je lakše.‭ ‬Knjiga je prepoznata kod čitatelja,‭ ‬naklada je rasprodana,‭ ‬upravo izlazi englesko izdanje.‭ ‬Primljena je odlično.

10951865_1561232050785420_1762791748_o.jpg

Jesu li hrvatske izdavačke kuće bile uopće zainteresirane za fantastiku u to vrijeme‭?

‬- To ne znam,‭ ‬jer nitko ništa nije bio odgovorio.‭ ‬Sada,‭ ‬određeni krugovi SF-a u Hrvatskoj guraju samo svoje simpatizere,‭ ‬puno je politike u igri i moram priznati da već malo okrećem glavu na drugu stranu od toga svega.‭ ‬Da nema Davorina i Ivane,‭ ‬njihovog Hangara‭ ‬7,‭ ‬SF bi bio sveden na ono što je sveden zadnjih‭ ‬20‭ ‬godina‭ ‬-‭ ‬uski krug ljudi koji se međusobno tapšaju po ramenu i ne daju nikome unutra.‭ ‬Sva sreća pa‭ ‬mijenjamo stvari i otvaramo žanr prema svima.‭ ‬Zdrava konkurencija je ono što književnost tjera naprijed,‭ ‬a ne podjele i getoizirani sustavi kao do sada.‭

Ako usporedite situaciju tada i danas,‭ ‬koliko je lakše novim i mladim autorima izdati knjigu‭?

- Ne nije lakše uopće‭! ‬Ali trudimo se da olakšamo stvari i napravimo sustav vrijednosti vrijedan hrvatske SF povijesti.‭ ‬Uskoro puštamo u pogon baš takvu stvar.‭ ‬Malo izdavaštvo Alienus,‭ ‬specijalizirano za fantastiku i mlade.

Jeste li mislili da ćete zarađivati za život od knjiga i može li se to opće postići‭?

‬- Može,‭ ‬naravno uz puno sreće i‭ ‬rad‭ ‬izvan Hrvatske.‭ ‬Onoga trenutka kada shvatite da postoji cijeli svijet ispred vas,‭ ‬tog trenutka počinjete borbu.‭

Kada bih vas upitao koja je vama najdraža knjiga koju ste napisali,‭ ‬koja bi to bila‭?

‬- Napisao sam pet romana za sada,‭ ‬objavio dva.‭ ‬Najdraža mi je Zovite ju Zemlja,‭ ‬jer je odlično primljena kod ljudi,‭ ‬spremam nastavke,‭ ‬a i užasno je bila zabavna za pisati.‭

Ako biste htjeli,‭ ‬kakav bi ste savjet dali mladim piscima na području fantastike i znanstvene fantastike‭?

‬- Samokritika mora biti brutalno žestoka‭!‬
    Da ne slušaju samoprozvane autoritete SF-a u Hrvatskoj.‭ ‬Neka si nađu nekoga kome vjeruju i neka im pročita rukopis i objektivno ocjeni prije nego ga šalju izdavačima.‭ ‬I da...‭ ‬ako vam svi zalupe vrata u domovini,‭ ‬imate svijet,‭ ‬šaljite tamo jer koliko god zvučalo čudno,‭ ‬postoje mjesta koja gledaju kvalitetu napisane riječi,‭ ‬a ne klansku pripadnost ili nešto treće.‭ ‬Mladi pisac mora biti‭ ‬svjestan svojih nedostataka,‭ ‬a to će postati pasioniranim čitanjem,‭ ‬ali isto tako i drzak,‭ ‬malo egoističan,‭ ‬samouvjeren...‭ ‬Bez tih odlika samo će savijati leđa.‭ ‬A budući nismo sve ove godine iznjedrili niti jednu zvijezdu barem‭ ‬na Europskom nebu,‭ ‬mislim da dosadašnja praksa ubijanja mladih pisaca u pojam nema veze sa zdravim mozgom,‭ ‬kontraproduktivna je,‭ ‬a prostora za nekog novog itekako ima.‭

Hvala vam na odgovorima.

aasgardium, Sherpa i Ivanhoe se sviđa ovo.
Voli popit i pojest kako spada.
porta2_tags:

Podijelite ovu stranicu