1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Intervju: Buffy@SFeraKon 2015

Aka // 30. Travanj 2015. u 21:05
  1. Aka

Aka Baby steps

Kao što smo i prije par dana najavili, na ovogodišnjem SFeraKonu vidjet ćemo pregršt zanimljivih sadržaja. Jedan od najzanimljivijih će definitivno biti live mjuzkl Once More with Feelling, adaptacija istoimene epizode iz popularne serije Buffy: Ubojica vampira. S obzirom da smo jako znatiželjni oko toga kako će sve to izgledati i tko sve stoji iza toga sjeli smo i razgovarali sa redateljicom (mada ona sebe zove redateljicom , frizerkom, glumicom, kostimografkinjom, pomoćnicom snimatelja i što sve ne) mjuzikla Anom Miljanić i glazbenim redateljem /glumcem/producentom/ Jurjem Beloševićem, koji su bili više nego spremni odgovoriti nam na sva pitanja vezana uz ovaj glazbeni multimedijalni događaj.

11185699_10205632707109775_1511757741_n.jpg

Naglašavate kako "Once More with Feeling" nije samo kazališna predstava, već i multimedijalni projekt. Zašto?

A: Budući da radimo na epizodi Buffy koja se nalazi negdje na sredini šeste sezone, htjeli smo ljudima koji nisu toliko aktivno pratili Buffy i koji nisu davno gledali napraviti jedan mali "Previously on Buffy: The Vampire Slayer" isječak, da publika vidi tko su naši likovi, zašto su oni baš takvi, s ozbirom da se likovi u predstavi često referiraju na događaje koji su bili u prijašnjim sezonama. Taj dio ćemo snimiti kamerom i prikazati prije same predstave tako da publici bude jasnije što se to zapravo događa. Tokom same predstave, još će dva ili tri dijela biti prikazana na video zidu tako da publika može shvatiti kontekst događaja same epizode.

Od svih mogućih univezuma, serija, filmova i likova iz svijeta paranormalnog vi ste odlučili napraviti adaptaciju iz serije Buffy: The Vampire Slayer. Zašto baš Buffy?

J: Prošle godine smo napravili Dr. Horrible's Sing-along blog, a Marija Turković je pokrenula inicijativu. Postoji oscilacija u pripremi predstave iz "Mi ovo totalno možemo" u "Isuse Bože, nadrapali smo ko ježevi" i onda opet na razinu samopouzdanja koje padne naglo netom prije nego što trebamo izaći na stage. Tijekom gornjeg dijela ovog sinusoidnog kretanja smo počeli predlagati što ćemo napraviti dogodine, i godinu nakon toga i tako dalje. Onda su ljudi počeli predlagati bilo što da je bilo na televiziji, a pjevalo se. I onda nam je na pamet pala Buffy.

A: Prvi put da smo ikad spomenuli Buffy je bilo na našem prvom Dr. Horrible's sastanku. Marija nam je objašnjavala kako je ona zamišljala da ćemo izvesti predstavu Horriblea, kako će sve to izgledati i što ćemo raditi. Ja sam ogromna obožavateljica Buffy i u jednom sam trenutku stala i rekla sam "E, ajmo sljedeće godine raditi Buffy!" To je onaj prvi uzlet kad misliš kako možeš sve i to nas je potjeralo da se odlučimo za Buffy kad smo završili sa Dr. Horrible-om.

Dakle, vi ste zapravo uzeli ono što strastveno volite kao način da se kreativno izrazite.

J: Zapravo, da.

Untitledddd.jpg
    Juraj Belošević udubljen u montiranje

Vi ste ove godine uzeli jedan vrlo zahtjevan projekt. Izvedba Buffy će sigurno biti puno teža od Dr. Horriblea, jer ovdje se ne radi samo o običnoj kazališnoj predstavi. Tu se radi o glumi, pjevanju i plesanju.

J: Tako je bilo i prošlo godine, samo nije bilo plesa.

A: Izvedba Dr. Horriblea je bila puno lakša od Buffy. Prvo, bilo je puno lakše napraviti scenografiju, i bilo je samo tri glavna lika i nekolicina sporednih. Buffy je puno zahtjevnija. Mi moramo raditi i pjevačke probe, plesne probe, glumačke probe, snimati... Moramo se pripremati na nekoliko različitih načina da bi izveli jednu predstavu kako spada. Ovo je puno veći zalogaj nego prošle godine. Ove godine nam se također pridružilo puno super ljudi koji nisu s nama radili prošle godine.

Svi znamo da je Buffy: The Vampire Slayer inače serija na engleskom jeziku. Hoće li vaša adaptacija biti također na engleskom ili će biti na hrvatskom?

J: Sve će biti na engleskom jeziku. Također ćemo na stolice u dvorani staviti papire sa tekstovima pjesama tako da nam se publika može pridružiti u pjevanju u bilokojem trenutku - dapače, potičemo ih da to naprave!

Veća predstava sa puno različitih likova znači da ste okruženi sa mnogobrojnom glumačkom postavom. Da nam kažete koga ćemo sve vidjeti na pozornici, ali i tko je sudjelovao van nje te kako je izgledala priprema?

A: Ove godine imamo zaista fantastičan cast. Naša glavna glumica biti će Darija Prelčec i ona glumi našu junakinju Buffy Summers. Juraj Belošević će glumiti Gilesa. Dejan Franković će biti Xander, Marija Turković je prošle godine bila u ulozi producenta, a ove godine glumi Dawn, Matija Hrženjak je jedan od Miniona, Tea Križanac je Willow, ja sam prošle godine bila redateljica i imala sam malo ulogu Newscastera, a ove godine glumit ću Anyu. Irena Ivanišević Komunjer glumi Willowinu djevojku Taru. Maja Buljan je prošle godine bila na kratko i imala malu ulogu gruppiea, a ove godine igra Spikea. Tu su s nama također Jelena Petković (Sweet), Hrvoje Gredišnjak (Angel), Karla Varjačić (Glory), Tomislav Vincelj (Master), Dora Grundler (vampir) i Jelena Katić (vampir).

Osim glumačke postave, imamo fantastičnu šminkericu Anju Andrijević. Ona je završila tečaj za profesionalno šminkanje i sad radi na tome da se specijalizira na SFX šminci, dakle šminci za specijalne efekte, kakva se koristi za čudovišta i ostale slične likove. Nama je radila šminku za sve demone i vampire koje ćemo vidjeti u predstavi. Uspjela je rekreirati lik Mastera (jedan od glavnih negativaca serijala, op. a.) samo sa šminkom, bez ikakvog lateksa i drugih dodataka, i izgleda fenomenalno.

Kostimografiju smo riješili tako da sam ja počistila svoj ormar, moja najbolja prijateljica je počistila svoj ormar, moja sestrična je počistila svoj ormar, otišli smo na Hrelić i svi koji išta imaju doma su donirali svoju odjeću. Trenutno u mojoj sobi stoje dvije ogromne kartonske kutije pune odjeće koju onda iskorištavamo za ono što nam treba. Neke stvari su nam ljudi dali, neke su nam posudili pa ćemo im vratiti nakon SFeraKona. Ali u principu smo se svi složili, svatko je donirao neki mali iznos za sve što nam treba. Mi radimo sa 0 kuna budžeta, tako da sve što nismo mogli dobiti ili posuditi smo kupili, ali pokušali smo proći što jeftinije, tipa kupujući s Ebaya ili Hrelića. Na kraju smo se dogovorili da ćemo svatko od nas dati 10-15 kuna da si pokrijemo taj osnovni trošak.

Primjetila sam da ste rekli kako će Spikea glumiti ženska glumica. Dakle imat ćemo ženskog Spikea! Hoće li biti ikakvih drugih promjena u odnosu na originalnu epizodu?

A: Da, Spike se inače zove William the Bloody, a u našoj verziji zvat će se Wilhemina the Bloody. Nećemo puno davati spoilere, ali, pošto znamo da su Willow i Tara u lezbijskoj vezi, samo ćemo reći da ćemo sa ženskim Spikom imati duplo više lezbijki!

J: Osim Spikea, lika Sweet će također glumiti žena. Sweet je inače jedan od demona i glavni negativac epizode Once More, with Feeling.

A: Njega u seriji tumači muškarac, ali u našoj adaptaciji glumit će ga žena.

6655.jpg
    Redateljica iskorištava glumce za svoju osobnu zabavu

Živo nas zanima kako ste odradili glazbeni dio mjuzikla. Ne leži svakome prirodno pjevanje a i svaki mjuzikl je jako teško pripremiti. Možete li nam malo reći o tome?

A: S nama se u ekipi nalaze čak tri sopranistice. One nam najviše pomažu kod tog pjevačkog dijela, rade s nama ostalima koji nismo pjevači. Treniraju nas i uče nas kako to što bolje izvesti.

J: Što se tiče instrumentalnog dijela, nažalost ne postoje instrumentalne verzije (matrice) pjesama koje ćemo izvesti. Postoji nekoliko takvih instrumentalnih pjesama koje su neki ljudi na interentu kreirali za karaoke i super su izvedene, ali nažalost ostalog nema. Da bi to izveli, morao sam zgrabiti gitaru, snimiti i isprogramirati orkestralne sekcije, gitare, bubnjeve itd. i sve to zajedno složiti da imamo glazbu uz koju će naši glumci pjevati. Na probama uglavnom pjevamo uz pratnju gitare ili već postojeće matrice, a ponekad pjevamo jednostavno a capella. Ono što nam je strašno pomoglo je to što je netko na internetu cijelu glazbu epizode Once More with Feeling napisao u notama za klavir. Klavir nam ne daje sve, ali nam daje prekrasnu osnovu s kojom možemo raditi.

Ovo vam je tek druga predstava, ali već ste se uspjeli probiti na prvo mjesto zahvljujući svom trudu. Prošle godine ste osvojili jednu od prestižnih europskih nagrada u području SF-a za svoj rad na mjuziklu Dr. Horrible's Sing-Along Blog!

A: Da, prošle godine, nakon završetka naše prve predstave, SFERA (Društvo za znanstvenu fantastiku koja organizira SFeraKon) je ponudila da nas nominira za ESFS (European Science Fiction Society) nagradu u kategoriji najbolje dramske izvedbe i dobili smo prvu nagradu. Osim nas, ove godine, iz Hrvatske su dobili također nagradu ljudi koji djeluju u SFERI, a to su Mihaela Marija Perković koja je dobila nagradu za najbolju promotoricu znanstvene fantastike, odnosno fandoma u Europi, a drugi je bio David Kelčić koji je izdao svoj prvi roman i on je dobio nagradu za mladog autora.

Bad Pun Productions je produkcijska kuća koju ste osnovali u svrhu kreacije i promocije vašeg kreativnog rada. Što nam možete reći o tome?

A: Bad Pun Productions je nešto što smo mi odabrali kao svoje ime jer je ovo već druga godina kako radimo ovaj projekt a nismo imali nikakvo prepoznatljivo ime pod kojim ćemo se prikazati ljudima. Nismo ga službeno registrirali jer smo neprofitni i ne zarađujemo ništa s ovim, radimo to iz čistog hobija, želje, volje i ljubavi, tako da jednostavno želimo imati neko ime po kojem će se znati da se radi o nama.

J: Inače se koncentriarmo na SF, Fantasy, bilo što vezano uz paranomalno i spekulativnu fikciju.

Mislite da će ime ostati ako se ikad odlučite službeno registrirati?

A: Mislim da hoće, da.

Kako vas je rad na dosadašnjim predstavama motivirao da radite na svojim kreativnim sposobnostima?

A: Radimo jako puno izvan samih okvira svega ovoga, radimo na sebi kao glumcima, pjevačima, montažerima, snimateljima... Fantastičan Marko Šolić (direktor fotografije) je prvenstveno fotograf, ali on ove godine uz nas radi i na svojim snimateljskim sposobnostima. On je i zaslužan za sve fotografije koje su objavljene, a mi smo mu zahvalni jer nas čini lijepima.

Darija i ja smo već bile na jednoj edukaciji koja je trajala 9 dana u Albaniji na Erasmus+ projektu "Act for Europe" gdje smo radili na glumačkim tehnikama. Osim toga, Juraj i ja, stalno visimo na internetu i pokušavamo naučiti kako montirati video i kako raditi sa CGI tehnikom tako da mi zapravo cijelo vrijeme učimo i to će se nastaviti dalje u rujnu ove godine. Juraj, Marko, Darija i ja idemo u Gloucester, gdje ćemo odraditi još jedan tečaj i gdje ćemo opet raditi na glumačkim vještinama i gdje ja ću moći dobiti veći input o samoj režiji od dvojice genijalnih glumaca koji se inače bave i režijom unutar Gloucester Theatre Company.

Da li vaši glumci inače imaju glumačkog iskustva, da li se školuju za glumu ili su to većinom amateri?

A: Jedina osoba koja ima pravog glumačkog iskustva od svih nas bi bila Darija Prelčec koja je pohađala dosta glumačkih seminara i tečajeva, a također se priprema za upisivanje dramske akademije u Londonu. Mi smo ostali uglavnom amaterski glumci i glumili smo u manjim produkcijama, školskim predstavama i nismo profesionalni, ali radimo kao da jesmo. Ono što je super je što se svi trude i što su svi jako posvećeni i žele učiti. Svi oni koji nemaju puno iskustva u tome slušaju savjete i prijedloge od ljudi koji možda znaju nešto više u našoj grupi o tome. Ne-pjevači slušaju pjevače a ne-glumci slušaju glumce. Svi volimo učiti i uglavnom nikad nema loše krvi među nama i nitko se ne postavlja kao autoritet. Ako griješimo, griješimo svi zajedno i riješimo to zajedno. Učimo i to je najbitnije. Svi smo u principu postali prijatelji i družimo se i van poslovnih okvira.

Untitledpopopo.jpg
    Tea Križanec u napetoj sceni

Nakon što završite s ovom produkcijom, što namjeravate sljedeće? Koji su planovi za budućnost?

A: Kako smo zadnje dvije godine radili adaptacije, odnosno praktički već uzeli nešto postojeće i od toga napravili nekakav homage Jossu Whedonu, sljedeće godine smo odlučili krenuti u malo drukčijem smjeru i idemo sa originalnom predstavom. Ona će biti posvećena jednom jako velikom fandomu (nećemo o tome više u detalje zasad), ali budući da u tom konkretnom fandomu ne postoji nikakav mjuzikl mi ćemo ga sami napraviti i sami ćemo ga stvoriti - od predstave i glazbe pa na dalje. Darija, Juraj, Jelena, Irena i ja smo već počeli pripremati scenarij za sljedeću godinu, tako da će to biti jedan veliki projekt. U međuvremenu, dok budemo pripremali taj projekt, snimit ćemo jedan kratki film s istom uigranom ekipom. Idejni začetnik sam ja, scenarij će napisati Juraj, a ostalo ćemo srediti po putu.

Predstava koju radimo sljedeće godine će biti puno veći projekt od Buffy tako da će nam trebati puno više ljudi. Ako postoji netko tko se želi baviti amaterskim znanstveno-fantastično-spekulativno-fiktivnim kazalištem može nam se pridružiti ako je dobrog duha i ima volje. S obzirom da imamo jako jako malo muškaraca u ekipu, dečki su nam itetako poželjni! Možete nas kontaktirati uvijek na badpunprod@gmail.com ili putem naše facebook stranice.

Ubrzo nakon SFeraKona ćemo imati audiciju za novu predstavu, negdje sredinom ili krajem lipnja. Apsolutno bilotko tko želi glumiti, predstaviti se, surađivati s nama, doći družiti se, učiti o glumi, snimanju, pjevanju ili biločemu skupa s nama, neka dođe i javi nam se i pridruži našoj veseloj družini!

Untitledzzzzzzzzzzz.jpg
    Svatko u produkciji pomaže da sve izgleda savršeno

Termin ovogodišnje izvedbe će biti 16.5.2015. godine u dvorani D2. Točan sat ćemo uskoro objaviti, ali računamo da će to biti u popodnevnim satima. Predstava će biti izvedena u dva dijela jer će biti prekinuta dodjelom nagrada SFERA i SFERICA. Svi koji dođu posjetiti predstavu moći će također sudjelovati u dodjeli ove prestižne nagrade. Vidimo se na SFeraKonu!

Vezane teme na forumu:

Rin, Ayllwyn i Ivanhoe se sviđa ovo.
Dalmošica u Zagrebu. Ovisna o glazbi, dobrim filmovima i fantasy književnosti. Voli se praviti da je novinarka a jednog dana se nada to i postati. Smatra da grunge nije mrtav i da nikad neće umrijeti.
porta2_tags:

Podijelite ovu stranicu