1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Horoskop

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od matijas, 25. Kolovoz 2008..

1. matijas

matijas Schvaller

Horoskop je simbolički prikaz međuodnosa prirodnih principa na izvjesnom mjestu u trenutku nečijeg rođenja koji je u skladu s međuodnosom tih istih prirodnih zakona u svijesti pojedinca. Horoskop je slika neba u određenom trenutku (položaji Sunca, Mjeseca, planeta, zvijezda) gledano s određene tačke na Zemlji u određenom trenutku. Dakle, kao da smo s određenog mjesta u danom trenutku fotografirali nebo, pa napravili svojevrsnu kartu - horoskopsku kartu - sa tačnim položajem najvažnijih objekata, te s elementima nebeske sfere ( zenit, nadir, ascedent, descedent). Natalni horoskop nekog čovjeka je takva slika u trenutku njegovog rođenja. Horoskop se sastoji od velikog broja elemenata i njihovih povezanosti- astrološki elementi, astrološki znakovi, astrološke kuće, planete, planetarni aspekti...

Izvor : wikipedia

Horoskopima i astrologijom bavili su se i mnogi narodi prije našega doba.
    U osnovi je vjerovanje da datum rođenja (i sat ako konzultiramo i podznak) određuje neke naše karakterne osobine.
    Da ne duljim previše, jeste li uočili da su ljudi rodjeni duboko pod nekim znakom slični karakterno onima rodjenim pod tim istim znakom dok se oni koji su rodjeni na prijelazu znakova, da se u njima pojavljuju osobine oba znaka.

Ovan 21. ožujka - 20. travnja
    Bik 21. travnja - 21. svibnja
    Blizanci 22. svibnja - 21. lipnja
    Rak 22. lipnja - 22. srpnja
    Lav 23. srpnja - 22. kolovoza
    Djevica 23. kolovoza - 22. rujna
    Vaga 23. rujna - 22. listopada
    Škorpion 23. listopada - 21. studenog
    Strijelac 22. studenog - 21. prosinca
    Jarac 22. prosinca - 20. siječnja
    Vodenjak 21. siječnja - 18. veljače
    Ribe 19. veljače - 20. ožujka
    Samo naš zodijak se djeli na više načina: po elementima (vatra, voda, zemlja, zrak), po kvalitetama (kardinalni, fiksni, promjenjivi), po polaznosti (muški, ženski) i tako dalje........

Znači, topic za svjetske horoskope, bilo kojega naroda, bilo koje zemlje......
    • Podjele istih
    • Osobine znakova
    • i rasprava dali je to stvarno istina da si ljudi u istome znaku stvarno karakterno nalikuju.
    I molim bez nebuloza o dnevnome, tjednom, mjesečnom i sličnim horoskopima

i isprike ako topic postoji, ja ga nisam mogao naći.....

2. Nea

Nea curica

Ja vjerujem da ima nešto u tome da pripadnici istih znakova (čak i elemenata) imaju neke opće karakteristike slične.. i stvarno se pokaže kod svakoga koga sam upoznala.. čak i kod onih koji ne vjeruju :nice:

3. c2h5oh

c2h5oh Stari prdonja

pripadnici istih znakova su jako slicni, ali za pravu slicnost moraju se poklopiti jos nekoliko stvari.

opcenito se moze dobiti neka slika znaka.

inace ne vjerujem u horoskope, vec samo u to da obiljezja znakova postoje ali opet nisu univerzalna.

i takodjer mogu reci da one spike oko podudarnosti ne vrijede. Kompatibilnost znakova je malo zamrsena i barem u mojem slucaju ne vrijedi nit 5 % :)

4. Lord

Lord Aesir Illuminati

negdje sam spomenuo da sam "ateist" pa evo topica koji će datei objašnjenje te izjave

kad počnete malo razmišljati o horoskopu pa povezivati sa religijama i svemu oko sebe primjetite nevjerojatnu vezu i logičko objašnjenje

ja ću reći da vjerujem u horoskop i u to me uvjerila velika količina informacija na koje sam naišao

5. c2h5oh

c2h5oh Stari prdonja

2 Lord : moze malo podrobnije objasnjenje. Mislim nevjerujem da mislis na na one sarlatanske sprehe poput dnevnih, tjednih i slicno horoskopa? ili u Astro Magazinu kaj pise.

6. Lord

Lord Aesir Illuminati

2 Lord : moze malo podrobnije objasnjenje. Mislim nevjerujem da mislis na na one sarlatanske sprehe poput dnevnih, tjednih i slicno horoskopa? ili u Astro Magazinu kaj pise.

ne to je sranje

7. matijas

matijas Schvaller

negdje sam spomenuo da sam "ateist" pa evo topica koji će datei objašnjenje te izjave
    kad počnete malo razmišljati o horoskopu pa povezivati sa religijama i svemu oko sebe primjetite nevjerojatnu vezu i logičko objašnjenje
    ja ću reći da vjerujem u horoskop i u to me uvjerila velika količina informacija na koje sam naišao
    veza između religije i horoskopa? malo klimavo, horoskop ajmo reći da ima neku znanstvenu podlogu, iako i ona ima rupa u vidu iznimki

dnevni i tjedni su čisti b***sh*t koji piše netko tko nema dovoljno talenta da napiše članak
    astro nikad nisam čitao :unshure:

@nea: istina, elemnti i znakovi imaju podudarnosti, i dobre i loše osobine se jasno vide u ljudima istih znakova.....
    budem sutra malo piskarao o tome

dalje, kineski horoskop? ako se ponavljau osobine po mjesecima u zodijaku, onda je još izglednnije da će se ponavljati po godinama.....kinezi su znali što rade........

8. Nea

Nea curica

pripadnici istih znakova su jako slicni, ali za pravu slicnost moraju se poklopiti jos nekoliko stvari.

opcenito se moze dobiti neka slika znaka.

inace ne vjerujem u horoskope, vec samo u to da obiljezja znakova postoje ali opet nisu univerzalna.

i takodjer mogu reci da one spike oko podudarnosti ne vrijede. Kompatibilnost znakova je malo zamrsena i barem u mojem slucaju ne vrijedi nit 5 % :)
    :ninja: kompaktibilnost znakova... e to zaista ne bih znala reći... iako ako je recimo o prijateljstvu riječ zaista mi odgovaraju znakovi za koje nikada ne bih rekla :belj:

veza između religije i horoskopa? malo klimavo, horoskop ajmo reći da ima neku znanstvenu podlogu, iako i ona ima rupa u vidu iznimki
    dnevni i tjedni su čisti b***sh*t koji piše netko tko nema dovoljno talenta da napiše članak
    astro nikad nisam čitao :unshure:
    @nea: istina, elemnti i znakovi imaju podudarnosti, i dobre i loše osobine se jasno vide u ljudima istih znakova.....
    budem sutra malo piskarao o tome

dalje, kineski horoskop? ako se ponavljau osobine po mjesecima u zodijaku, onda je još izglednnije da će se ponavljati po godinama.....kinezi su znali što rade........
    Ostale horoskope baš ne znam, mogu za sebe reći ali to je subjektivno...

Nego što je s podznakom...? :great:

9. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

horoskop ajmo reći da ima neku znanstvenu podlogu
    Ajme. Educiraj se.

10. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

pa, s obzirom da se temelji na astrologiji... :ninja:

11. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ajme. Educiraj se.

a nazivi za zviježđa?

položaj planeta isto?

što se mene tiče to jest znanstvena podloga

12. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

kako ja obožavam horoskop :ninja:

istina je za ono što kažu za prijelaz između znakova, no ta se veza osjeti i kod datuma koji su blizu granici :)

ja sam strijelac u biti :belj:

tvrdoglavi jarac inače :onoz:

i znam malo više o tome, pa ako netko ima kakvo pitanje nek se javi :great:

kineski je horoskop isto zakon, pogotovo zato što svaki znak ima 5 podznakova :onoz:

Nego što je s podznakom...? :onoz:

moraš znati točan sat rođenja da bi se izračunao

13. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

14. Lord

Lord Aesir Illuminati

Što je zapravo horoskop

Bolje rečeno zodijak to je pravi naziv a horoskop je ovo novo sranje(bar koliko znam)

ovo je zodijak tj karta svemira za kojeg su ljudi prije znali(egipćani, maye, inke, kinezi itd.)

u sredini je sunce(na ovoj slicije slika Isusa), a okolo su zviježđa ili zodijački znakovi

Svemir je oduvijek nadahnjivao ljude tako su i nastajale tzv religije za koje ja mislim da su ništa doli ljudi koji su pogriješili u interpretaciji religijske knjige

U tim knjigama je sadržano znanje o zodijaku pokriveno pričom o kakav bi čovjek trebao biti i ostalim ljepotama ovoga svijeta

Ako probate pogledati npr Bibiliju; ona opisuje putanju sunca u horizontu

zimski ekvinocij je datum Isusovog rođenja. To je interpretacija sunčeve putanje jer sunce je tada najniže na horizontu i taj se datum ponovno rađa tj diže i dani postaju sve duži što je interpretirano kao pobjeda svjetla nad tamom

sad sam malo previše zabrijao u svoja mišljenja i nije samo zato što sam pogledao film Duh vremena nego sam to i provjeravao malo bolje i ima točnih informacija

Yup, kao što rekoh, nisi baš svjestan što je to znanost :love:

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method

To be termed scientific, a method of inquiry must be based on gathering observable, empirical and measurable evidence subject to specific principles of reasoning.

ako je to to onda nisam pogriješio jer se to može vidjeti i izmjeriti te se ne kosi s logikom

15. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

pa ako proučavanje svemirskih tijela (zvijezde, planeti) u korelaciji sa patternima ljudskog ponašanja ne smatraš znanošču... :love:

16. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

moraš znati točan sat rođenja da bi se izračunao

I kako dalje? :love:

Meni se horoskop nekad zna pogodit, ali češće se događalo da ga totalno fulaju :nice:
    Inaće, to sam prije stalno ćitala i više mi se nije dalo pa sam prestala. Nekak nije zanimljivo živit a da znaš šta će ti se dogodit, ovako je svaki dan nova avantura :nice:
    I mislim da ima slićnosti između ljudi koji imaju isti horoskopski znak, ali nemora bit pravilo.

17. Nea

Nea curica

@ Exx - :nice: a kako ti uopće možeš doći se petljati kada u životu nisi pročitao horoskop...

znanost... :dry:

da li je znanošću dokazano da biljke koje rastu na istom području, što ja znam cvjetaju u isto vrijeme i trebaju isto jebiga zalijevanje :roll: ... ili životinje koje žive u sjevernim područjima imaju debelo krzno...

osnovne karakteristike! horoskopskih znakova vrijede... :nice:

uostalom nemaš pojma koliko tebe ima u tvojem znaku :love:

18. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

pa ako proučavanje svemirskih tijela (zvijezde, planeti) u korelaciji sa patternima ljudskog ponašanja ne smatraš znanošču...
    Caka je u tome da astrologija ne koristi znanstvenu metodu. Ne može dokazati svoje teze opetovanim pokusima sa valjanom statistikom.

Zato astrologija nije znanost. Ako ju već želimo klasificirati, mislim da je najbliže zanatu.

19. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

I kako dalje? :love:

Meni se horoskop nekad zna pogodit, ali češće se događalo da ga totalno fulaju :nice:
    Inaće, to sam prije stalno ćitala i više mi se nije dalo pa sam prestala. Nekak nije zanimljivo živit a da znaš šta će ti se dogodit, ovako je svaki dan nova avantura :nice:
    I mislim da ima slićnosti između ljudi koji imaju isti horoskopski znak, ali nemora bit pravilo.

onda ja pogledam u svoju mighty tablicu i kažem ti što si u podznaku :)

ima sličnosti, ali moraš obratiti pozornost i na dekade u mjesecu, jer nisu svi rođeni u jednom mjesecu istog karaktera, a i puno znači u koji je dan i sat netko rođen.

stoga je najistinitije ono što ti da natalna karta. no ja to ne znam još čitati :(

20. c2h5oh

c2h5oh Stari prdonja

imam dojam da cete pobjeci u krive sfere.

ovdje se prica o horoskopu. nemojte otic nekam daleko od teme :)

Podijelite ovu stranicu