1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Gljive

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Snovolovka, 5. Veljača 2009..

1. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

2. Freya

Freya goddess of eydis

Gornja bi mogala biti ova.

Jel ova donja raste na tlu ili na stablu?

3. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

gornja je skoro sigurno Sjkrletni pehar, odnosno gljiva koju je freya linkala. Jestiva je i ima okus sladak poput šećera, mada nema neku veću hranljivu vrijednost. Za drugu nisam siguran, fali mi fotografija stručka i listića, ali rekao bih da je snimljena na drvetu, pa bi mogla biti baršunasta panjevčica, poznata i kao Zimska gljiva

4. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

Gornja bi mogala biti ova.

Jel ova donja raste na tlu ili na stablu?

Na drvetu je :)

gornja je skoro sigurno Sjkrletni pehar, odnosno gljiva koju je freya linkala. Jestiva je i ima okus sladak poput šećera, mada nema neku veću hranljivu vrijednost. Za drugu nisam siguran, fali mi fotografija stručka i listića, ali rekao bih da je snimljena na drvetu, pa bi mogla biti baršunasta panjevčica, poznata i kao Zimska gljiva

Zimska panjevka? Hmm da, moglo bi bit, dosta lici na to :)

Hvala :smile:

5. Farewell

Farewell Aktivan Član

Mislim da ova donja nije baršunasta panjevčica, jer ona raste na mrtvim stablima, ima duži stručak, klobuk joj nije tako sjajan i raste u večim grupama, a osim toga nema je baš u ovo doba nego više u 11 i 12 mjesecu, ali to i nije baš presudno. I pak ne znam koja je

6. Freya

Freya goddess of eydis

Hoću li povrijediti nečije osjećaje i prouzročiti nepopravljive posljedice izazvane psihičkom traumom, ako samo tiho, onako ko usput, pripomenem kako gljive nisu biljke? :unsure:

Unaprijed molim za oprost.

:great:

7. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Hoću li povrijediti nečije osjećaje i prouzročiti nepopravljive posljedice izazvane psihičkom traumom, ako samo tiho, onako ko usput, pripomenem kako gljive nisu biljke? :unsure:

Unaprijed molim za oprost.

:great:
    :great: :up: :lol: :lol: .

8. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

Mislim da ova donja nije baršunasta panjevčica, jer ona raste na mrtvim stablima, ima duži stručak, klobuk joj nije tako sjajan i raste u večim grupama, a osim toga nema je baš u ovo doba nego više u 11 i 12 mjesecu, ali to i nije baš presudno. I pak ne znam koja je

Pa stablo zapravo i je bilo srušeno :w00t: Samo sto uz ove dvije je bilo mozda jos 2-3 iste gljive :mad:

to je i meni palo na pamet, čak sam razmišljao o otvaranju posebnog topica
    A onda sam si rekao...nah.

:lol: Same here, sam sto sam ja bila preljena da otvorim poseban topic o gljivama i da usput pitam za ove dvije, pa reko... ajd gljive isto rastu na zemlji, dovoljno su blizu da spadaju pod biljke :lol:

Inače, naišla sam na još jednu prekrasnu gljivicu :lol: Judino uho :love: Ima totalno očaravajuču boju :love:

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

yummy :w00t:
    Imam svoju bazgu na Dilju na kojoj berem judino uho i držim ju tajnom :mad:

10. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

Evo da ne mjesamo gljive sa biljkama...

Gljive (lat. Fungi) spadaju u najrasprostranjenije žive organizme na Zemlji. Smatra se da ih ima između sedamdeset i sto hiljada tzv. nižih i viših vrsta gljiva, mada najnovija istraživanja tu hipotetičku brojku pomjeraju na preko milion. Pretpostavlja se da svaku od pet stotina hiljada viših biljnih vrsta prati jedna do dvije vrste gljiva, pa računicu nije bilo teško izvesti.
    Budući da ne vrše osnovnu funkciju biljaka fotosintezu jer ne posjeduju hlorofila, a ne kreću se i ne razmnožavaju polno poput životinja ne mogu se svrstati ni u prvo ni u drugo carstvo, već predstavljaju carstvo za sebe
    --------
    Halucinogene gljive - Najzanimljivije su psilocybin (Psilocybe Mexicana), ili po naški gnojištarke te muhara (Amanita muscaria).

--------

Otrovne gljive- Postoje dvije vrste otrovnih gljiva: otrovne, i uslovno otrovne. Otrovne gljive su najviše opasne po nas; uslovno otrovne nam mogu naškoditi samo ako su sirove, a ako ih dobro skuvamo ili ispržimo, mogu biti vrlo ukusne, i bezopasne po zdravlje. Savjetujem vam da proučite ovu tabelu otrovnih i uslovno otrovnih gljiva, i da bar dio zapamtite.

evo par meni zanimljiv otrovnih gljiva:
    Obična sumporača. Nije teška otrovnica . Raste gotovo cijele godine na panjevima lišćara.

Obrubljena patuljica. Smrtonosno otrovna. Faloidinski sindrom. Raste u jesen po panjevima i granama četinara.

Gljive dolaze u stvarno svim bojama i nekad izgled moze varati, mogu izgledati stvarno lijepo a bit otrovne...

pa eto pisi te o gljivama koje su vam zanimljive, neke cudne cinjenice o njima....

11. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

obožavam gljive, skupljanje gljiva mi je jedan od milijih hobija, i nedavno sam se prebrojao i ustanovio da sam do sada sakupljao 57 vrsta jestivih gljiva.
    Evo nekoliko meni posebno dragih gljiva
    žuti kruh -Laetiphorus sulphureus
    http://img18.imageshack.us/img18/3072/1lae...hureusa6bg0.jpg

Raste kao parazit na živom bjelogoričnom drveću. ja sam ga nalazio na grabu, topoli i šljivi. Dok je gljiva mlada i mekana, vrlo je ukusna i s pravom zaslužuje engleski naziv 'Chicken odf the woods'

Sunčanica-macrolepiota procera
    http://img187.imageshack.us/img187/9002/1m...ocerapillv2.jpg

Saprofitna gljiva koja se naalzi po osunčanim rubovima šuma, proplancima i livadama od kolovoza do kasne jeseni. Vjerojatno jedna od najljepših naših gljiva, doseže i do 30 cm promjera klobuka, pa ju slovenci zovu i parasolček (mali kišobran). Vrlo je ukusna, čak i sirova kada ima okus po lješnjacima. Pohana je bolja od telećeg odreska.

velika gnojištarka- Coprinus comatus
    http://img150.imageshack.us/img150/751/1velgnojsk4.jpg
    Također saprofit, često se nalazi i po gradskim parkovima, osobito voli dobro pognojenu zemlju, pa ju se često nalazi po pašnjacima. U starosti joj se listići rastaču u crnu tekućinu. Jestiva je u ukusna sasvim mlada, dok su joj listići bijeli, mada ima podataka da neki jedu i starije pimjerke pa ih čak pripremjau kao 'crni rižoto'.

Sve tri ove gljive praktično nemaju otrovnih dvojnika, pa su osobito pogodne za gljivare početnike, jer teško može doći do kobne zabune. nejestive i umjereno otrovne srodnice sunčanice su male gljive vrlo neugodnog mirisa. Žuti se žbunac može eventualno zamijeniti s gubama, koje su tvrde i drvenaste, i sigurno ih nitko ne bi jeo, a gnojištarka...e, pa mislim da je ona stvarno jedinstvena :tired:

12. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Ubola si me uživac s ovom temom i sad ne mogu prestati pisati :tired:

Još par dragih gljiva

Volovski jezik-Fistulina hepatica, poznat i kao vukovo meso

Ova impresivna gljiva raste kao parazit na stablima i svježim panjevima hrasta, i doista izgleda kao komad mesa prilijepljen uz drvo. Mad ju smatram značajnim gljivarskim trofejem, nisam njezin prevelik ljubitelj u kuhinji, zbog kiselkasta okusa. No ostatak moje obitelju ju obožava. nema otrovnih dvojnika.

Martinčica-Clitocybe geotropa

Saprofitna gljiva, što znači da ju nećete naći tamo gdje nema drveća. Po Slavonskim šumama ju baš nisam često nalazio, no po medvednici je ima. ovo je najukusnija gljiva koju sam ikad jeo! Sirova miriše po voću, marelicama ili nešto slično, a pržena ima jedan neopisivi fantastičan okus i jednostavno se topi u ustima.

Modrikača-Lepista nuda

Ova fantstična gljiva je, vjerolvali ili ne, jestiva i izvrsna. Saprofit je i dosta česta u miješanim šumama hrasta kitnjaka i običnog graba. Nema opasnosti od zamjene s otrovnim glijvama. Postoji više varijanti boja, od tamnoljubičaste do ružičaste. Često raste u velikim nakupinama, pa samo njome možete napuniti košaricu.

13. Farewell

Farewell Aktivan Član

martinčica ima u šumama oko Podgorača, to je nedaleko Našica, tamo smo ih pronalazili u priličnim količinama

14. Freya

Freya goddess of eydis

Žuti kruh je odličan za jesti dok je mlad. Prodaju ga na tržnici tu u Osijeku. :tired:

15. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Kad smo već načeli meni očito omiljenu temu, da se raspišem još malo.
    Evo nekoliko parova gljiva koje neiskusni gljivari često brkaju, ap dovode u opasnost i sebe i druge.

Blagva (Amanita cesarea) i muhara (Amanita muscaria)

Radi se, evidentno i iz latinskog naziva o srodnim gljivama, koje dijele određene sličnosti. Obje rastu na sličnim staništima, obje počinju život u ovoju oblika jajeta, i dijele neka osnovna obilježja: Crvenu kožicu klobuka, ovoj oko dna stručka i prstenak na njegovoj sredini. Međutim dok su listići blagve uvijek žuti, muharini su bijeli. Blagva tek ponekad ima koju krpicu bijelog ovoja na klobuku, dok muhara uvijek ima barem nekoliko bijelih točkica. mada su razlike na prvi pogled velike, još se uvijek i na tržnicama uz izvrsnu jestivu blagvu nađe i opasna otrovnica, muhara.

16. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Molim smanjite ove slike što su poveće :)

17. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

zašto? pa forum ih sam reducira? A to je puno dodatnog posla, i prekida inspiraciju

18. Mshai

Mshai Aktivan Član

Bravo Dorca! Vidim ja gdje strast leži! :great:

Meni su još uvijek ostale urezane riječi od Zlate Nanić u pamčenju, na zadnjem posjetu njenog bivšeg "Zrna". Bio sam na radionici ljekovitog bilja, i tako smo šetajući se kroz okolne šume non stop naljetali na gljive. Njen princip "jedna gljiva po izletu" je stvarno pametan. S time se odnosi da se čitav mjesec uči jedna gljiva. Razlog tome je, kao što ti vjerojatno znaš, a ja nisam imao pojma (što me je vrlo lako moglo koštat ispumpavanja želuca) - da puno jestivih gljiva ima svoje otrovne blizance. A razlika između otrovne i one jestive može biti već samo u staništu; dal je gljiva oko stabla ili raste na livadi. A vizualno izgledaju identično. Od onda se više ne zezam s gljivama, i berem ih isključivo u društvu poznavatelja gljiva.

I definitivno se moram složiti s tobom - gljive su zakon! :ok:

19. Farewell

Farewell Aktivan Član

20. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Opasni dvojnici II

Lisičica (Cantharellus cibarius) i zavodnica (Omphalotus olearius)
    [​IMG][​IMG]

Nevjerojatno je koliko je trovanja ova zabuna izazvala. zavodnicu toliko često brkaju s lisičicom da joj je čak drugi naziv lažna lisičica'. A doista se radi o prekrasnoj, mesnatoj gljivi lijepe boje, ugodnog mirisa i okusa, i prava je šteta što je otrovna, jer na panjevima hrasta raste u ogromnim količinama.
    Moja se prijateljica uvijek sjeća dana kad je njezin tata dšao iz šume i rekao 'vidi, kakve sma velike lisičice pronašao!'. nepotrebo je reći, cijela je obitelj završila rigajući, i godinama nisu gljive niti taknuli.
    A u čemu je razlika? prvo, zavodnica uvijek raste na panju li u blizini panja, lisičica ne raste na panju. drugo, zavodnica je izrazito krupna gljiva. No sve su to relativne odrednice. za najvažniju razliku treba poznavati malo biologije gljiva. jer, naime, ove gljive pripadaju potpuno različitim razredima. Ako se bolje zagleda pod klobuk lisičice, jasno se može vidjeti da njezini 'listići' uopće nisu listići, nego moglo bi se reći štapići, nalijepljeni s donje strane klobuka, a razliku od zavodnice koj je prava listićavka.
    Sreća u nesreći, zavodnica izaziva najblaži oblik trovanja gljivama, takozvani gastrointestinalni oblik, koji u pravilu prolazi bez težih posljedica.

Podijelite ovu stranicu