1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Forum

Rasprava u 'Prostranstva' pokrenuta od Exxar, 11. Svibanj 2009..

1. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Voditelj izrade ovoga svijeta te ujedino moderator podforuma je Dorca, dok mi ne javi drukčije.

Dorca, ako želiš drukčiji naziv podforuma i opis javi mi na PM pa ću promijeniti. Prebacio sam topic sa idejama o balkan svijetu ovamo, a ako želiš neke postove iz onih ostalih topica prebaciti tu, javi pa ću ih staviti ovdje da možeš kopati po tome.

Have fun :)

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

*peuzima mikrofon*

Hvala, hvala! Hvala svima koji su omogućili da dođe do ovoga.

*razmotava rolu toalet papira*

A sada bih se s nekoliko prigodnih riječi obratio publici.

no, šalu na stranu. Svoju funkciju smatram nominalnom, i sve su sugestije dobrodošle.
    Za početak: što kažete da svijet nazovemo Dubrava? Zloglasni kvart po strani, to je zgodno slavensko ime za pretežno šumovitu zemlju.

3. Veles

Veles ljuta zvijer

from the Turkish balkan meaning "a chain of wooded mountains"

Dakle Balkan = šumovita planina.

Što misliš o nazivu Dubgora ili Dubgor? Dub (hrast, šuma) + gora. Da nam je to ime settinga i ujedno neke najpoznatije, mitske planine u njemu?

4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Možda Dubogora, da bolje klizi s jezika

5. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Za početak: što kažete da svijet nazovemo Dubrava? Zloglasni kvart po strani, to je zgodno slavensko ime za pretežno šumovitu zemlju.
    Kolikogod drugi dio rečenice bio validan, mislim da prvi ipak prevaguje. Nije dobra praksa imenovati stvari po necemo sto vecinu ljudi odmah asocira na nesto drugo. Recimo cak i Balkan sam po sebi bi bio puno bolji naziv nego Dubrava.

6. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

a eto, odmaknuli smo se

7. Veles

Veles ljuta zvijer

Možda da imamo nekoliko imena na istu temu, bazirano o kulturi koja ih kako naziva.

"Slaveni" - Dubogora ili Dubogorje (slavenski prizvuk)
    "Rimljani/Bizanćani" - nastalo kao posuđenica od Slavena: Dubogor ili Dugoboros (grčki prizvuk)
    Kraljevstvo na Zapadu - neki njihov lokalizirani prijevod (Waldenberg?)
    barbari sa sjevera - neko totalno deseto ime u njihovom divljem jeziku (Pohjoinen?)

8. babaroga

babaroga Novi Član

Možda da imamo nekoliko imena na istu temu, bazirano o kulturi koja ih kako naziva.

"Slaveni" - Dubogora ili Dubogorje (slavenski prizvuk)
    "Rimljani/Bizanćani" - nastalo kao posuđenica od Slavena: Dubogor ili Dugoboros (grčki prizvuk)
    Kraljevstvo na Zapadu - neki njihov lokalizirani prijevod (Waldenberg?)
    barbari sa sjevera - neko totalno deseto ime u njihovom divljem jeziku (Pohjoinen?)
    Pa da... mislim da bi to malo zbunjivalo u početku, ali zvuči stvarnije, nego da neki narod tipa mađar lomi jezik na Dubogorje, sigurno bi preveo naziv.

9. Venator

Venator Runesmith

*peuzima mikrofon*

Hvala, hvala! Hvala svima koji su omogućili da dođe do ovoga.

*razmotava rolu toalet papira*

A sada bih se s nekoliko prigodnih riječi obratio publici.
    no, šalu na stranu. Svoju funkciju smatram nominalnom, i sve su sugestije dobrodošle.

Iako je moje mjestašce na obroncima predivne gore Medvednica, spada pod Dubravu. Neki djelovi Dubrave jesu zloglasni ali molim, ne svi. Pitoreskni brežuljci na kojma živim pripadaju nama Highlanderima, pa molim da se to u worldbuildingu naglasi. spreman sam preuzet takovu stranu za vođenje.

Disclaimer:*ovo nije spam*

10. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ma gle, ja sam godinama išao pješice sve do dubeca i nikad nisam imao problema. Al i tako smo ime Dubrava odbacili.

11. Venator

Venator Runesmith

A oke. Al ono nije bed ako bude tako neš mogu se toga uhvatiti.

12. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

moš ti svakao učestvovat, samo pročitaj o čemu se radi :viking:

13. Veles

Veles ljuta zvijer

Sad kad smo to riješili, ajmo istom logikom odmah na to kako će nam se zvati primarna etnička skupina. Dakle Slaveni.

Pitanje etimologije imena Slaveni sve je samo ne jasno, no ja osobno zastupam tezu da ono - originalno Sloveni - dolazi od "slovo", tj., u originalnom značenju, "riječ", "glas". Slaveni, tj., Sloveni su dakle ljudi koji slove, koji govore (zajedničkim jezikom) i stoga se razumiju međusobno. Suprotno od njih su Nijemci - dakle ljudi koji su nijemi, mutavi, koje se ne razumije kad govore nekim čudnim jezicima. Praslavenima su ovo u prvom redu bili njihovi germanski susjedi, te je tako Nijemac postalo sinonimom za Germana.

Ako se povedemo za tom, meni osobno najdražim i najsuvislijim tumačenjem, znači da su Slaveni/Sloveni zapravo narod od riječi, od govora i po toj logici bi cijela slavenska etnička skupina u našem settingu mogla nositi ime. Mogli bi se zvati recimo upravo - Riječani, s aluzijom na Riječ. Ili možda Glasari ili Govori. Ili možda da sintaksa "Narod od Riječi" bude kao neki epitet te etničke skupine, koja njih ujedno označava kao naorde i plemena koji svi razumiju jedni druge, a ujedno i implicira da su oni recimo ljudi koji cijene zadanu riječ, imaju bogatu usmenu predaju, ili tako nešto.

Druga varijanta koja mi pada na pamet jest da upotrijebimo neko od slabije poznatih antičkih i srednjovjekovnih imena kojima su Slaveni bili prozivani. Recimo Veneti, Vendi ili Anti? Ili možda čak Neuri, Budini, Geloni ili Androfagi (tako Herodot naziva raznorazna plemena koja su u njegovo vrijeme obitavala tamo negdje uz obale Baltika, moguće predke Slavena... makar mislim da ova zadnja riječ naprosto znači "Ljudožderi" na grčkom, pa nije baš prikladna).

14. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Sad kad smo to riješili, ajmo istom logikom odmah na to kako će nam se zvati primarna etnička skupina. Dakle Slaveni.

Pitanje etimologije imena Slaveni sve je samo ne jasno, no ja osobno zastupam tezu da ono - originalno Sloveni - dolazi od "slovo", tj., u originalnom značenju, "riječ", "glas". Slaveni, tj., Sloveni su dakle ljudi koji slove, koji govore (zajedničkim jezikom) i stoga se razumiju međusobno. Suprotno od njih su Nijemci - dakle ljudi koji su nijemi, mutavi, koje se ne razumije kad govore nekim čudnim jezicima. Praslavenima su ovo u prvom redu bili njihovi germanski susjedi, te je tako Nijemac postalo sinonimom za Germana.

Ako se povedemo za tom, meni osobno najdražim i najsuvislijim tumačenjem, znači da su Slaveni/Sloveni zapravo narod od riječi, od govora i po toj logici bi cijela slavenska etnička skupina u našem settingu mogla nositi ime. Mogli bi se zvati recimo upravo - Riječani, s aluzijom na Riječ. Ili možda Glasari ili Govori. Ili možda da sintaksa "Narod od Riječi" bude kao neki epitet te etničke skupine, koja njih ujedno označava kao naorde i plemena koji svi razumiju jedni druge, a ujedno i implicira da su oni recimo ljudi koji cijene zadanu riječ, imaju bogatu usmenu predaju, ili tako nešto.
    Druga varijanta koja mi pada na pamet jest da upotrijebimo neko od slabije poznatih antičkih i srednjovjekovnih imena kojima su Slaveni bili prozivani. Recimo Veneti, Vendi ili Anti? Ili možda čak Neuri, Budini, Geloni ili Androfagi (tako Herodot naziva raznorazna plemena koja su u njegovo vrijeme obitavala tamo negdje uz obale Baltika, moguće predke Slavena... makar mislim da ova zadnja riječ naprosto znači "Ljudožderi" na grčkom, pa nije baš prikladna).
    Možda ovo prvo primjeniti na primarnu etničku skupinu, a ovo drugo na malo egzotičnija plemena... posebno androfagi :D

15. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

osobno najviše mi se sviđa Vendi, nekako je generalno i lako se izgovara. neki susjedi ih na svom jeziku mogu zvati venetima, benetima, a oni s kojima su u sukobu čak i androfagima :game:

to bi recimo mogao biti uvredljivi izraz koji koriste oni iz starog carstva kad govore o vendima, a ako se nekog od njih tako oslovi, poteže se mač :laugh:

16. Nessa

Nessa Novi Član

Meni je puno draža ova varijanta, jer ovo Riječani podsjeća na ljude koji dolaze iz grada koji se zove Rijeka. Ok rečenica je malo zbunjeno napravljena ali shvaćate što želim reći. I hoše :laugh: Dvoumim se između Veneti i Vendi, ovo prvo me malo podsjeća na Venecijance... Ali sviđa mi se :evil: Za ostala imena potpisujem što je Dorca napisao.

17. babaroga

babaroga Novi Član

Meni se najviše sviđa Vendi. Veneti bi mogao bit recimo rimski naziv. Ovo ostalo mogli bi bit nazivi plemena, kao što je Exxar predložio.

18. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

postoji i srednjovjekovni mletački termin - sclavi odnosno sklavi...

19. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

da, al previše podsjeća na slaveni.

20. Nessa

Nessa Novi Član

Uh zar to ne znači robovi? :sad: Uglavnom meni termin baca na to.

Podijelite ovu stranicu