1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Fizika

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Ayllwyn, 24. Siječanj 2010..

1. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Upravo sam u tražilici primjetila da je fizika jedna od najčešće spominjanih riječi na forumu ^^
    I da, apsolutno je čudno, da ja, koja sam podmitila profesora gemištom da mi da dvojku u 4. srednje, otvaram točno ovaj topic.
    Ipak, sad me ona mala količina fizike na faksu jednostavno obuzela i sad mi je :love: (i u principu mi je dobro išla, samo sam bila lijena)

S obzirom na to da sam zaboravila što sam sve htjela napisati u ovom prvom postu, evo vam jedan zanimljiv članak iz moje domene :lol:

S padobranom će probiti zvučni zid
    Felix Baumgartner namjerava iskočiti iz balona na visini od 36.600 metara i spustiti se padobranom na zemlju te tako postati prvi čovjek koji je bez letjelice probio zvučni zid.

Austrijanac Felix Baumgartner namjerava tijekom ove godine iskočiti iz balona na visini od 36.600 metara i spustiti se padobranom na zemlju, pri čemu planira postati prvi čovjek koji je bez letjelice probio zvučni zid.

Nebeski letač Baumgartner (40) poznat je po svom pothvatu iz 2003. kad je pomoću 2-metarskih krila pričvršćenih na leđa preletio poput jedrilice kanal La Manche pošto je iskočio iz balona s visine od 10 km.

On je priznao da ga je strah. "Naravno. Uvijek koristim strah kako bih se bolje fokusirao", rekao je Austrijanac.

Povijesni pothvat održat će se u stratosferi iznad Sjeverne Amerike, ali još uvijek nije određena točna lokacija i vrijeme, što će ovisiti o vremenskim prilikama.

Jedan od ciljeva skoka je srušiti rekord u slobodnom padu Amerikanca Joea Kittingera koji je 1960. iskočio iz balona na visini od 31.333 metara.

Članovi tima tvrde da skok ima i znanstvenu vrijednost jer će se tijekom Baumgartnerova slobodnog pada mjeriti učinci koje letenje nadzvučnom brzinom ima na njegovo tijelo

sa http://www.net.hr/webcafe/page/2010/01/22/0663006.html

i da jeste znali da što ste stariji to manje čujete vrlo visoke frekvencije :w00t: ja u to nisam vjerovala dok neki dan moj laptop nije počeo proizvoditi tihi ali pištavi zvuk, jako visoke i iritantne frekvencije i klosharr ga nije čuo dok se nije ful približio :great: ne znam zašto, al to me jako veseli :nice:

2. lachbe

lachbe Novi Član

aaaa, meni je fizika paradoksalna volim ju ali ne kuzim pol posto,jos sad ne kuzim kak sam ju polozil na faksu :D

3. Dooku

Dooku Aktivan Član

ako se energija ne može uništiti već mijenja oblik, zašto nam govore da štedimo energiju? (osim ako se ne misli isključivo na novce)

4. Ur-Quan

Ur-Quan Moderator svoga Inboxa Illuminati

Kada ti trošiš energiju ona se pretvara u druge oblike, ali ne nestaje. Poenta je da iz tih oblika ne ide nazad bez potrošenog rada. Ti možeš strujom pokrenuti ventilator da dobiješ mehanički rad, ali zagrijavanjem vodiča i ostatkom popratnih pojava dio se te energije pretvori u toplinu. Toplina prebacuje energiju iz toplijeg u hladniji spremnik, ne obratno, bez utroška rada. Tako da kada uređaji rade, zagrijavanjem se stvaraju gubitci. Energija potrošena na toplinu ide dalje, povećavajući toplinu svega oko sebe i polako se rastvarajući u srednjoj temperaturi. Praktički je ta energija sada nedostupna ljudima. Zbog toga se javljaju gubitci električne struje, te samim time gubitci te energije.

U praksi se naplaćuju ti gubitci, naplaćuje se trošak popravljanja generatora i održavanja, te trošak goriva za generator ako nije hidrogenerator.

5. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Which leads us to obnovljive energije. http://chemgeneration.com/hr/chemistry-news/ekostaden---prvi-eko-grad-europe.html

6. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

ja ju trenutno toliko mrzim sa svim nisko i visoko propusnim filterima, maskiranjima i šumovima svih boja -.-'

7. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ako ćemo pravo, entropija na kraju uzima sve, tako da obnovljiva energija ne postoji.

8. Decadent Sympozium

To rezultira kako? "uzimanje svega"?

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

degeracijom sve energije u toplinu

10. Decadent Sympozium

Zašto se zove obnovljiva? Da li je konačno entropiranje relevantno?

11. kalthir

kalthir woof woof

jer su izvori "beskonačni", ili se sami od sebe obnavljaju po kratkom postupku. solarna nije beskonačna, ali će sunce zračiti dovoljno dugo da nam bude svejedno, vjetar puše tamo gdje puše zbog razlike tlakova ili čegagod i to se neće mijenjati osim u slučaju nekih jačih klimatskih/geografskih promjena valjda, isto vrijedi i za vodu, odnosno rijeke/plimu i oseku/etc. iskreno nisam siguran što održava toplinu u zemljinoj kori, pritisak obv., ali valjda i još nešto. jedino ovo sa biomasom i biogorivom mi je malo gej zvati obnovljivim jer je imo jedina praktična razlika između njih i fosilnih vrijeme potrebno da se stvore.

12. Dior Aranel Eluchil

Dior Aranel Eluchil Uz velikog čovjeka često dolaze i velike greške!

Pa razlika između fosilnih i obnovljivih izvora energije je prvenstveno vrijeme koje je potrebno da se taj izvor stvori. Fosilni izvori energije nestaju puno brže nego što se stvaraju. Dok kod obnovljinih nije to slučaj. Druga stavka je mislim utjecaj na okoliš. Jer prema toj drugoj stavci velike hidroelektrane ne spadaju u obnovljive izvore energije.

13. Veles

Veles ljuta zvijer

Niti bioplinska postrojenja.

14. Artonys

Artonys Wolves Die Young

15. Decadent Sympozium

Pa kaj nisu već bili našli čestice brže od svjetlosti - van vakuuma.

16. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Misliš ono u Chicagu u Fermilabu? Bilo je takvo testiranje 2007., da, ali nije bilo potvrđeno, jer su imali masu grešaka. Ovo je sad prvo testiranje u kojem nije bilo nikakvih greški. Doduše, znanstvenici u Fermilabu sad također žele potvrditi ovo CERN-ovo testiranje.

17. Decadent Sympozium

18. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Tahion je još uvijek hipotetička čestica i nije dosad nikad potvrđena.

19. Decadent Sympozium

Uber zanimljivo predavanje jednog alternativnog teoretičara koje bi se trebalo pogledati prvo zato jer tip izokreće opću teoriju cijele fizike, cilj mu je obnovljiv izvor energije, a ja ne znam dovoljno da bih opovrgavao :P

Pa stoga, je li tko već naišao na ovo? Zna li što o tome? Zna li tko je Nassim Haramein? Jeste li gledali ovo? Što mislite?

http://www.youtube.com/watch?v=0Y5bXdx5UrE

20. Laucien

Laucien The Harper

http://azureworld.bl...age-part-2.html

To je sve šta sam o njemu čuo hm (e: osim neke biografije negdje). Iskreno se nikad nisam puno trudio oko njega, počeo sam gledat taj video i onda mi je dopizdilo pa sam odustao. Al eto, samo provajdam info.

Podijelite ovu stranicu