1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Elvish Language

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Aerendyl, 7. Veljača 2009..

1. abominacije

abominacije (/:=D

Gledaj na naglaske na slovima. Gotovo ništa se ne čita kako je napisano (ako ignoriraš naglaske). Zato i ima jako puno ljudi koji su se nabrijali na to, a svi falšaju do srži. Ja sam među njima. :lol: Ajd, bar se trudim popraviti naglasAK. :unsure:
    *snip*

to je zato što je jezik umjetan, pa ne vidim kako išta može biti pogrešno, s obzirom da ovisi o praktički proizvoljnom autorovom odabiru (tj. odabiru bilo koga tko se tako odluči predstaviti).

2. Mshai

Mshai Aktivan Član

to je zato što je jezik umjetan, pa ne vidim kako išta može biti pogrešno, s obzirom da ovisi o praktički proizvoljnom autorovom odabiru (tj. odabiru bilo koga tko se tako odluči predstaviti).
    Pa bez obzira što je jezik umjetan, napravljen je po zakonima lingvistike. Tolkien je bio lingvist i dam ruku u vatru da je razradio jezik do najsitnijeg detalja. Pa radio je godinama na tom jeziku. Ovo što sam ja pročitao i proučio sa različitih stranica nije se nimalo razlikovalo od bilo kojeg jezika kojeg sam učio (hrvatski, engleski, njemački i malo francuskog) - doslovno je razradio sve. Jezik mu ima sve zakonitosti i prema tome nikako nije svejedno kako ga se čita. :laugh:

3. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Pa i američki engleski je umjetni jezik. Baš kao i elfiš, nastao je iz nekog drugog, tj. engleskog. Elfiš je nastao iz raznih, kolko znam.

4. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Pa bez obzira što je jezik umjetan, napravljen je po zakonima lingvistike. Tolkien je bio lingvist i dam ruku u vatru da je razradio jezik do najsitnijeg detalja. Pa radio je godinama na tom jeziku. Ovo što sam ja pročitao i proučio sa različitih stranica nije se nimalo razlikovalo od bilo kojeg jezika kojeg sam učio (hrvatski, engleski, njemački i malo francuskog) - doslovno je razradio sve. Jezik mu ima sve zakonitosti i prema tome nikako nije svejedno kako ga se čita. :laugh:
    Zapravo uopće nije toliko razrađen. Poprilično je nedorečen s time da ima ogromnih problema s modernizmima.

5. Artonys

Artonys Wolves Die Young

Ali da, to je jezik stvoren za svijet LOTR-a, u kojem nema auta, aviona i modernih fraza. (baš me zanima kakav bi bio elfovski sleng)

6. Snovolovka

Snovolovka Aktivan Član

Namarie
    Probala sam prevest ovu pjesmu :laugh: ali nikako nisam mogla dobit smislenu recenicu :laugh:

Inaće, za taj jezik sam danas prvi put cula i stvarno je prekrasan :w00t:

7. Mshai

Mshai Aktivan Član

Zapravo uopće nije toliko razrađen. Poprilično je nedorečen s time da ima ogromnih problema s modernizmima.
    Nije istina da nije razrađen. A problema s modernizmima naravno da ima, kad je čovjek umro 1973.

Ona stranica koju sam ti preporučao ti ima "samo" rječnik riječi, gramatiku i pravopis sa izgovaranjem. Tolkien je prije svega izmislio temelje za sve jezike koje je stvorio. Dakle, povijest. Određeni jezici, kao što je npr. vilenjački je podjelio na više "dijalekata" koji se po mnogočemu razlikuju ali su i dalje slični. Na temelju pravog engleskog riječnika, stvarao je riječi za sve i to abecednim redom. Kad je to radio, nije izmišljao nasumce, već je dolazio do svake riječi od korijena riječi. A korijen riječi je dobio izvlačeći najljepše iz staroengleskog, latinskog, grčkog, finskog, velškog... itd., i uz malo mašte, smisla za lijepo i dobrog uha - stvarao je nove riječi. Napisao je čitavu i kompletnu gramatiku za te jezike. Razvrstao ih je na imenice, glagole, zamjenice, pridjeve, prijedloge, priloge, veznike, brojeve... ne znam šta još ima. Nije zaboravio niti na vremena - perfekt, prezent i futur. Dalje se ne sjećam iz dokumentarca i tekstova što sam čitao baš o ovom području njegovog stvaranja. Quenyu i Sindarin je razvio do te razine da se MOŽE naučiti pričati i pisati kao svaki drugi jezik (i baš me briga što neću moć reć na Quenyi "Imaš neku drugu polifonu melodiju za mobitel, ova mi je totalno lejm"); radio je on na još jezika, ali nije imao dovoljno vremena za života sve to dovršiti. Ako ti to nije razrađeno, onda ne znam šta je.

8. abominacije

abominacije (/:=D

nije bio lingvist nego filolog. razlika je.

a kad kažem da je 'umjetan' onda mislim na to da je umjetno stvoren, znači nije prirodno nastao nego su ljudi sjeli i rekli da baš idu izmisliti jezik. zato i nema govornika što mu onemogućuje razvoj i, u neku ruku, čak i život bez umjetnog održavanja. stoga i nastaju problemi s naglascima jer ono što je tolkien sebi zamislio možda uopće nije moguće kao reprodukcija kod nekih, pogotovo ako dolaze iz druge jezične skupine (originalne).

9. iilija64

iilija64 Aktivan Član

Nije istina da nije razrađen. A problema s modernizmima naravno da ima, kad je čovjek umro 1973.
    Ako ti to nije razrađeno, onda ne znam šta je.
    Pogledaj malo Esperanto pa onda počmi govoriti o razrađenosti.

10. Aerendyl

Aerendyl Novi Član

Ja se slazem sa Mshaiom u potpunosti iako:

Is it possible to speak Quenya and Sindarin?

No. The vocabulary, grammar, and syntax of Tolkien's invented languages, even of Quenya and Sindarin, are far too incomplete to allow its casual, conversational, or quotidian use.

:)

11. Lord

Lord Aesir Illuminati

Pogledaj malo Esperanto pa onda počmi govoriti o razrađenosti.

ma esperanto nije ni blizu tolkienovom koliko ja znam

12. Luna

Luna Novi Član

Imam negdje na compu skinute lekcije za učenje gramatike quenye.
    Imala sam namjeru naučit to, ali nakraju nisam...
    Inače jezik mi je prekrasan, i savršeno mi je slušati liv tyler kako govori na tom jeziku

13. iilija64

iilija64 Aktivan Član

ma esperanto nije ni blizu tolkienovom koliko ja znam
    O čemu ti? Esperanto je zamišljen s ciljem da postane osnovni jezik ljudske vrste uz matične jezike svih naroda. Čak su Kinezi 1911. za vrijeme Xinhai Revolucije razmišljali da ga učine službenim jezikom, Staljin do 37. Vjetnam do 91. Esperanto je jednostavno jezik budućnosti dok je elfski jezik namjenjen samo da učini svijet Međuzemlja uvjerljivijim.

Da ne spominjemo da je pola stoljeća stariji.

«The place where I was born and spent my childhood gave direction to all my future struggles. In Bialystok the inhabitants were divided into four distinct elements: Russians, Poles, Germans and Jews; each of these spoke their own language and looked on all the others as enemies. In such a town a sensitive nature feels more acutely than elsewhere the misery caused by language division and sees at every step that the diversity of languages is the first, or at least the most influential, basis for the separation of the human family into groups of enemies. I was brought up as an idealist; I was taught that all people were brothers, while outside in the street at every step I felt that there were no people, only Russians, Poles, Germans, Jews and so on. This was always a great torment to my infant mind, although many people may smile at such an 'anguish for the world' in a child. Since at that time I thought that 'grown-ups' were omnipotent, so I often said to myself that when I grew up I would certainly destroy this evil.»
    Dr. Ludovic Lazarus Zamenhof

14. Aerendyl

Aerendyl Novi Član

Imam negdje na compu skinute lekcije za učenje gramatike quenye.
    Imala sam namjeru naučit to, ali nakraju nisam...
    Inače jezik mi je prekrasan, i savršeno mi je slušati liv tyler kako govori na tom jeziku

15. Luna

Luna Novi Član

16. Lord

Lord Aesir Illuminati

O čemu ti? Esperanto je zamišljen s ciljem da postane osnovni jezik ljudske vrste uz matične jezike svih naroda. Čak su Kinezi 1911. za vrijeme Xinhai Revolucije razmišljali da ga učine službenim jezikom, Staljin do 37. Vjetnam do 91. Esperanto je jednostavno jezik budućnosti dok je elfski jezik namjenjen samo da učini svijet Međuzemlja uvjerljivijim.

ooookej kako to dokazuje da je esperanto razvijeniji od quenye?

17. iilija64

iilija64 Aktivan Član

ooookej kako to dokazuje da je esperanto razvijeniji od quenye?
    Pogledaj gramatiku, fonetiku i uporabu u stvarnom životu. Više od toga ti nije potrebno :think: . Barem se svi moraju složiti da je Esperanto jezik, a elfski pokušaj stvaranja jezika. Reci mi na elfskom: Danas je došao kući, sjeo ispred televizije i stavio noge na naslonjač. Kada to uspiješ onda govori nešto o superiornosti(i da napominjem, daj mi baš onim izgovorom kojim je Tolken to zamislio).

18. Lord

Lord Aesir Illuminati

inače kad se govori o razvijenosti jezika gleda se koji je bogatiji i ja sam sasvim siguran da je qenya tu u prednosti

a inače koliko vidim ispada da su melodičniji i lijepši jezici razvijeniji od nemelodičnih :D

19. iilija64

iilija64 Aktivan Član

inače kad se govori o razvijenosti jezika gleda se koji je bogatiji i ja sam sasvim siguran da je qenya tu u prednosti
    Po čemu to zaključi? Kako će biti bogatiji jezik kojemu fale riječi za stvari koje su nastale u zadnjih 1000 godina? On je samo patuljak. Možda u Međuzemlju(svijet iz fikcije) može proći, ali danas u 21. stoljeću? Ne baš.

20. balončić

balončić Novi Član

Po čemu to zaključi? Kako će biti bogatiji jezik kojemu fale riječi za stvari koje su nastale u zadnjih 1000 godina? On je samo patuljak. Možda u Međuzemlju(svijet iz fikcije) može proći, ali danas u 21. stoljeću? Ne baš.

Gle, Tolkien nije prorok... Nije mogao izmisliti riječi za nešto što tada još nije postojalo...
    Uostalom, qenya je i nastao za Međuzemlje, gdje, koliko ja znam, još ne postoje automobili, avioni, internet...

Podijelite ovu stranicu