1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Duhovni Put

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Lord, 25. Kolovoz 2014..

1. Lord

Lord Aesir Illuminati

S velikim porastom ateizma u zadnje vrijeme, jako se puno napadaju raznorazne religije na različite načine i često se tumači da je to jedan od većih pokreta koji je zadesio organizirane religije i da se ljudi postepeno "bude" ili kako drugi tumače, šire si svjesnost. Što je točno krivo za to, je li pomicanje polova, završetak ciklusa Ribe ili nešto slično kako se tumači u raznim duhovnim tradicijama ne bih se htio uplitati.

Ono što bih želio ovdje je na razumski način predstaviti i objasniti duhovnost kao alternativu religioznosti za sve introverte i ostale koji razmišljaju o sebi i dijelovima sebe. S takvom perspektivom postaješ svjestan da ti treba drugo znanje od onog psihološkog, nešto što možda Jung načeo, ali nije dovršio. Kao da to negdje postoji i jednostavno žeđaš za time kako bi si popunio rupu u sebi koju osjećaš.

Ta "rupa" i ostale negativnosti nisu ništa drugo no nezadovoljstvo zbog trenutačnog stanja svijeta i neispunjene osobne svrhe. Dok smo kao klinci sanjarili o tome što bismo htjeli biti, realnost nas je zdrobila i usmjerila tamo gdje je potrebno. Naša svrha je izgubljena jer smo konformirani određenom načinu razmišljanja, ponašanja, funkcioniranja, problematike i rješenja.

Ovo želim da se čita s rezervom jer su većinom moja vlastita iskustva i objašnjenja, a namjena je topica da se podijele linkovi, metode i prakse te objašnjenja određenih izraza kako bi se dobio kvalitetan uvid u duhovnost samu po sebi. U konačnici i da se okoristi od istih metoda u smjeru zadobivanja moći nad samim sobom i svojim životom.

:bless:

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  2. Lord

Lord Aesir Illuminati

ZAŠTO DUHOVNOST

Priroda i uzgoj, kao suprostavljene paradigme čovjekovog razvoja, služe za opisivanje procesa rodi li se čovjek rodi s određenim vještinama, a također i koliko ga okoliš oblikuje. Tako bi se moglo postaviti pitanje rodi li se čovjek kao, recimo lopov, ili je oblikovan tako? Ta rasprava je pomirena sa izjednačavajućim rezultatom.

Duhovnost nas uči pojednostavljivanju. Kako već imamo dualnu kategoriju koja je oprečna naizgled, one se paradoksalno isprepleću u ljudskoj prirodi. Priroda kao pasivna, receptivna, feminina sila te uzgoj kao aktivna, maskulina.

Što se tiče nas samih, tako to i izgleda. Prirodom smo dobili boju kose, očiju, duljinu ruku, srčane mane, bolesti, ili super izoštreni vid te mnoštvo ostalih stvari koje ne možemo promijeniti. One jesu takve kakve jesu.

Uzgoj bi bila aktivna sila; cjelokupno društveno djelovanje na pojedinca u nadi da ga oblikuju i pripreme za život u društvu. On se uči odijevati, čistiti, održavati higijenu, učiti, raditi, voljeti, razgovarati. Tomu nas uče drugi ljudi.

Tu već možemo vidjeti problem koji se perpetuira već stoljećima. Čovjek je nesavršeno biće. Kaže se, ljudski je griješiti. Pa kako onda očekujemo da društveno djelovanje na pojedinca može biti savršeno, kad uvelike ovisi o vještinama ljudi koji oblikuju pojedinca?

Potrebne su nam metode i tehnike kojima sami možemo utjecati na sebe i promijeniti se onako kako mi mislimo i vidimo da bi bilo najbolje. Prema našoj inteligenciji i znanju mi stvaramo subjektivnu sliku realnosti kakva ona je i prema njoj se mijenjamo.

Ali promjena mnoštvu znači zlo, gubitak identiteta, samoga sebe. To na sreću nije stvar. Kako možemo vidjeti u prirodi - sve što teži statici, umire; sve što teži promjeni, raste. To je taj ciklus života i smrti kojega smo duboko u sebi svjesni, misli protiv kojih se borimo iz straha, praznovjera ili smanjivanja mogućnosti pogreške.

Doduše u stvarnosti ne postoji dobro ili zlo. To su sve naše interpretacije stvarnosti. Dok netko plamen može vidjeti kao intelekt i dobro, netko će ga drugi vidjeti kao pakleni oganj. Tu je bitnije pitanje što ti želiš kao pojedinac vidjeti u nečemu, što ti tvoj razum govori i kakvi su dokazi. Bitno je koristiti sve alate koji su dostupni na pravi način.

Ovdje dolazi u fokus duhovnost. Ona nas traži da preispitujemo, da dekonstruiramo i razorimo kompletnu strukturu vlastitog sebstva kako bi se mogli nanovo izgraditi. Gura nas ka promjeni navika koje smo zadobili kroz našu reakciju na okolinu. Često su to obrane od okoline i takve navike imaju destruktivanu funkciju.

Potencijalno te navike mogu uništiti svaki odnos s ljudima do kojih vam je stalo, a da to ne primjetite jer ne znate da postoji drugi način. Osjećate se nemoćno stojeći ispred vlastitog života i osjećajući se kao lutka koju stvarnost šuta na sve strane. Gubite energiju da činite i promjenite stvari u životu. Treba vam odmor pod hitno.

Iz kojeg razloga i kako je to ljudima palo na pamet da idu istraživati, ne znam. Jesu li to razne tradicije određenih kultura koje su slučajno nabasale na to, je li postojala civilizacija Atlantide kojoj je magija bila nešto prirodno, je li naš razum jednostavno fraktalan kao i cijeli svemir i ponaša se prema istim pravilima? Još nisam čak nabrojao sve teorije.

O tome si odlučite sami. Čitajte o onome što vas privlači na elementarnoj razini. Ono što vam proizvede emocionalnu reakciju, kao intuitivna smjernica. Sviđa vam se šamanizam? Čitajte o tome. Buda vam je bio kul? U knjižnicu, ovog trena :laugh:

Nađite si ono što vam paše i odgovara, naći će te filozofiju i moć koja će vam upotpuniti rupu nedostatka vlastite svrhe i dati vam alate da se borite protiv svega što vas sprječava da budete bolji od onoga što ste vidjeli kao najbolje.

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  3. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

izvaži mi kilu duhovnosti i zapakiraj za van.

Ayllwyn se sviđa ovo.
  4. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

:lol:

Meni to ne prolazi nikako. Zvuci mi sve ko hrpa naklapanja, kao i kod svake druge religije, nije receno nista sto zapravo ne znamo, samo je upakirano i nakeljena je naljepnica s nazivom "duhovnost"

5. Lord

Lord Aesir Illuminati

Polako, objansim kasnije danas :D

6. Lord

Lord Aesir Illuminati

[background=#f58025]ILUZIJA I STVARNOST[/background]

Čovjekova je tendencija da konstantno promišlja o životu, vježbajući se i stvarajući određene alate i znanja koja će mu pomoći u odgonetavanju laži i činjenica. Da se poslužim drugim riječima, iluzije i stvarnosti. U tom smislu, duhovnost je način uspostavljanja kontrole nad tim iluzijama.

Pa čekaj, ako se uspostavlja kontrola nad iluzijama to znači da se pravimo ludi cijelo vrijeme kao duhovnjaci?
    Da, ali opet, već se ionako pravimo ludi u određenom smislu. Terry Prattchett je odratio tu misao u svojoj knjizi Hogfather, pa ću se poslužiti njegovim riječima:

“All right," said Susan. "I'm not stupid. You're saying humans need... fantasies to make life bearable."

REALLY? AS IF IT WAS SOME KIND OF PINK PILL? NO. HUMANS NEED FANTASY TO BE HUMAN. TO BE THE PLACE WHERE THE FALLING ANGEL MEETS THE RISING APE.

"Tooth fairies? Hogfathers? Little—"

YES. AS PRACTICE. YOU HAVE TO START OUT LEARNING TO BELIEVE THE LITTLE LIES.

"So we can believe the big ones?"

YES. JUSTICE. MERCY. DUTY. THAT SORT OF THING.

"They're not the same at all!"

YOU THINK SO? THEN TAKE THE UNIVERSE AND GRIND IT DOWN TO THE FINEST POWDER AND SIEVE IT THROUGH THE FINEST SIEVE AND THEN SHOW ME ONE ATOM OF JUSTICE, ONE MOLECULE OF MERCY. AND YET—Death waved a hand. AND YET YOU ACT AS IF THERE IS SOME IDEAL ORDER IN THE WORLD, AS IF THERE IS SOME...SOME RIGHTNESS IN THE UNIVERSE BY WHICH IT MAY BE JUDGED.

"Yes, but people have got to believe that, or what's the point—"

MY POINT EXACTLY.”
    ― Terry Pratchett, Hogfather

Kako vidimo, iluzije su sastavni dio naših života i prilično lako se mogu utisnuti u čovjeka da ih smatra istinom i stvarnošću kad one to nisu. Recimo nacionalizam. Potpuna iluzija nekakvog homogeniziranog društva koji ima istu karakteristiku - da su dio te nacije jer su potomci izvornih plemena ili društava.

Kad uzmemo u obzir da je na teritoriju jedne države prošlo mnoštvo naroda, emigranata, imigranata, drugih plemena i nacija koje su također bivale na tom području, apsurdno je pomisliti da se oni nisu miješali. Tako je Nacionalizam iluzija kojoj je svrha kontrola stanovništva. Da riješim nedoumice - kontrola je u ovom slučaju neutralan izraz, bez pozitive i negative.

Snaga iluzija se krije upravo u ovome - ljudi su spremni umrijeti zbog njih. One imaju takvu moć. Iz tog razloga, svaka religija na svijetu sadrži svoju srž koja jest duhovnost, a ostalo- njezin izgled, karakteristike, struktura i slično - su proizašle kao poslijedica te duhovnosti. Ako razmaknemo sve manifestacije ljudskih želja i akcija proizašlih iz toga, ostaje nam ta srž koja može imati različit oblik, ovisno o integritetu.

Integritet jest osobni izbor; nekompromisna i konzistentna predanost koju je moguće predvidjeti, a namjera iste je časno slijeđenje moralnih, etičkih, spiritualnih i umjetničkih vrijednosti i principa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Integrity

Upravo takav smjer se pokušava zauzeti, ali prevelika povezanost s tim iluzijama ne daje hranu integritetu nego samovolji i egocentričnosti. Tako možemo vidjeti današnje religije koje ne idu u smjeru veličanja svojih duhovnih i filozofskih tradicija, nego su čisti alat za propagiranje i propovijedanje vlastitih mišljenja i stavova. Jer, mora bit istina kako sam ju izvukao iz [umetni svetu knjigu/tekst].

Takav odnos je destruktivan, koliko za samu osobu toliko i za druge. Zato je dobro prepoznati i konstantno pratiti određene modele razmišljanja u samom sebi, kako se ne bi zapalo u takvu zamku. Jer te greške nisu ograničene na religiozne ljude, one jesu nešto ljudsko.

Da se nadovežem na prethodni tekst, često su te iluzije naučene već u ranom periodu života i radi toga se stvorila određena navika koju je teško iskorijeniti. Ona se upravo radi tog integriteta manifestira na različite načine u životu pojedinca, pa ponegdje njegova akcija može biti ispravna, a ponegdje ista takva akcija nailazi na neodobravanje.

Kako sam naveo, duhovnost je mogućnost kontrole iluzija. Zbog toga je potrebno promatrati vlastite modele razmišljanja, a oni su mentalna podsvjesna fotografija koja sadrži vlastito viđenje svijeta. To je realnost koju doživljavamo. Ako je ona uzrok naše nesreće, zar ju nije logično preispitati?

7. Lord

Lord Aesir Illuminati

"The whole essence of Zen consists in walking along the razor's edge of Now - to be so utterly, so completely present that no problem, no suffering, nothing that is not who you are in essence, can survive in you. In the now, in the absence of time, all your problems dissolve. Suffering needs time; it cannot survive in the Now. The great Zen master Rinzai, in order to take his students' attention away from time, would often raise his finger and slowly ask: 'What, at this moment, is lacking?' A powerful question that does not require an answer on the level of the mind. It is designed to take your attention deeply into the Now. A similar question in the Zen tradition is this: "If not now, when?"

Eckhart Tolle - The Power of Now

8. Lord

Lord Aesir Illuminati

Ovo se zove dekonstrukcija stvarnosti :laugh:

13 epizoda u kojima potpuno normalna skupina prosječnih amera koji nisu atlete odlaze na mountain biking u Utah. I spremni su na sve. Ovo je njihova priča, njihov duhovni put.

https://www.youtube.com/watch?v=g2We5sfUfvw&list=PLQ6B7qWgq0MR5k2fXV44zcar-mcbLyerP&index=1

9. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Je, bio je i put onog mog susjeda iz Kustošije kojeg je ove godine na prvom takvom putu zatrpala lavina u Kirgistanu. Popunio je HRT-u 30 sekundi popodnevnih vijesti i prosvijetilo me. :D

Lord se sviđa ovo.
  10. Lord

Lord Aesir Illuminati

Jel pisao štogod o tom doživaljaju? :laugh:

11. Lord

Lord Aesir Illuminati

Emocije, čula, misli i svjesnost

Naše civilizacijske tekovine se već razvijaju stoljećima, a naša žeđ i glad za znanjem ne jenjava.
    Što se mene tiče, ne bi ni trebala jer kako se kaže: "Znanje je moć." I to u punom smislu možete reći i bez straha znati da ste u pravu, jer tek sa znanjem dolazi mogućnost.

Ljudi koji su živjeli tisućama godina prije su tako shvatili da je bolje loviti u grupama, saznali su koristiti vatru, oruđe i oružje te su izgradili megalitne strukture, životne kipove koji su bili naša preslika. Činilo se kao da je naša životna svrha spoznati. Pogotovo radi toga što spoznaja donosi iznimnu ugodu za sobom.

Ugoda o kojoj pričam je kod starih Grka poznata pod pojmom eudaemonia - koju bih ja, kako postoji više definicija, definirao kao vrhovnu ugodu. Ta vrhovna ugoda koja ne jenjava nam je dostupna u kratkim tračcima kad se naježimo na dobru pjesmu, kad vidimo predivnu fotografiju, kad se uživimo u igru ili film - drugim riječima kad spoznajemo.

U ovom slučaju spoznaja je sama za sebe. Nema interferencija, nema pozadinskih šumova, nego se radi o čistom obliku spoznaje koja se događa kad čovjek prestane biti pod utjecajem vlastitih misli i vlastitih emocija. Kad mu mozak zašuti umjesto da osuđuje kvalitetu nečega, kad mu se emocije utišaju te iz te praznine koju čovjek osjeti proizađe toplina koja se može opisati samo ovim riječima: Božanski.

To stanje smo shvatili kako proizvesti. Mantranjem, molitvom, plesom, transom ili meditacijom ljudi se dovode do tog mira unutar sebe koji se iz prve lažno zna predstaviti kao strah, ali jednom kad se emocije dovedu pod kontrolu, čovjek je po prvi puta u svom životu miran. Svakim sljedećim pokušajem taj osjećaj je sve bolji, ljepši i dugotrajniji. Neki kažu da nas to posjeća na trenutke dok smo bili u majčinoj utrobi.

Kako bi shvatili o čemu je riječ moramo sagledati sami sebe iz relativno nepopularne perspektive: Mi nismo naše misli ili naša raspoloženja. Ako išta naše misli i naša raspoloženja su samo još jedno od osjetila koje imamo, koje dešifriraju stvarnost ispred nas dajući joj oblik i značenje, a duboko u sebi znamo da stvarnost kao takva značenja nema, vrijednosti nema, niti je dobra niti je zla.

Zato se u mnoštvu religija može naići na zanimljivu ideju. Bog je kozmos koji je stvorio sve u sebi kako bi sam sebe mogao spoznati. Također spominje se jedna paradigma, u nasljeđe ostavljena od Feničana koju su to naučili od Egipćana: "Kako na nebu tako i na zemlji." Riječi koje otkrivaju presliku fenomena na obje razine postojanja. Bog koji spoznaje samoga sebe je čovjek sam.

Upravo to je ono božanski u njemu, ona magija. Čista mogućnost mijene. Promjene samoga sebe i s time promjene svijeta. Zamislimo čovjeka kao savršeni mjerni instrument. Možemo vidjeti koliko je nešto mekano ili tvrdo, vidimo koliko je prozirno, procjenjujemo koliko je udaljeno, vrednujemo kolika mu je cijena, pripisujemo mu princip dobra ili zla. To će reći da naš svijet ovisi o našem mjerenju.

Majstor je naravno onaj koji koristi alate, a ne onaj kojeg alati koriste. Naša osjetila nisu ništa drugo nego alati našeg spoznavanja svijeta. Ako ga mi "mjerimo" kao lošeg, on će biti loš. Ali izgleda da je evidentno loš i nismo u krivu. I naš mozak u tom trenutku proizvodi gomilu kemikalija jer nam se ne sviđa ono što vidimo.

Dok se pokušavamo braniti na nama svojstvene načine (plač, tuga, bijes, smijeh itd.), naš mozak doživljava strašnu navalu ugodnih kemikalija. To je naš ego. Sustav samoočuvanja koji skače da obrani sve ono što jesmo od vanjskog utjecaja. Ako smo išta onda smo dobri. Ako što treba činiti je iskorijeniti zlo da sami ne bismo bili okaljani.

Potaknuti ljutnjom demoniziramo sve što vidimo, sve što je različito, sve što predstavlja potencijalnu prijetnju. Tonemu dublje u iluziju, u Platonovu špilju u kojoj smo zapeli i sad samo vidimo sjene i tračke plamena koji plešu, iskrivljuju sliku i čine ju mnogo strašnijom no što ona zapravo jest. I onda se nakon dugo vremena patnje gledanja u tom mraku moramo zapitati: "Je li to istina?"

Dok do toga trenutka dođe, već smo se navikli na stanje djelomično ili potpuno pa je razbiti iluziju teško ili pak nikad ne dođe do takvog pitanja. Tek nas straši ono što slijedi, a to je uspeti se uz kamene zidove špilje iluzija vlastitom snagom. A to možemo tek kad vidimo kakvi smo i kad se smirimo. U afektu se često gubi tlo pod nogama.

Moj recept je meditacija i introspekcija. Vi nađite ono što vama paše, ono što vas privlači. Često će vaša intuicija znati bolje odrediti što vam treba. Osluškujte sebe, vidite što se još tu skriva osim intuicije, upoznajte sebe, čitajte, učite jer svo je znanje isprepleteno jer ste vi ti koji ga interpretirate i vidite.

To znanje je etika, filozofija, teologija, mitologija, komparativna religija, znanost, književnost umjetnost - težite ka cilju, jednoj točci koja je unija, a ne razdvajanje; onaj cilj koji je ugoda, a ne otpor. Naslikajte svoju sliku, stvorite svoju simfoniju, isklesajte onaj svijet kojeg ćete rado kao teret nositi na vlastitim leđima.

Rachni se sviđa ovo.
  12. autumn

autumn |-O

znas.... nakon godina proucavanja (shvati termin proucavanja ovjde loosely) zen budizma, budizma, krscanstva, kabale, meditacije shvatila sam nesto sto je na prvi pogled jako povrsno ali zapravo nije. :laugh: nesto poput "guska je vani" momenta :laugh:

Lord se sviđa ovo.
  13. Lord

Lord Aesir Illuminati

E to, baš kako se kaže treba ti određena razinu mudrosti da bi shvatila što se želi reći :laugh:

Recimo baš taj citat bruce leejov, zvuči isprazno a zapravo je najbitnija stvar koju čovjek može čut u životu, samo ako kontemplira malo o značenju te riječi. Nije tu bitno objektivno značenje, nego subjektivno - interesantno je koliko ćešće budeš u pravu kad si subjektivan, a ne objektivan. Naravno, ako je ta subjektivnost proizašla iz iskustva, a ne iz hira ili trenutnog raspoloženja.

14. autumn

autumn |-O

no, nema precica u zivotu jbg :laugh:

Lord se sviđa ovo.
  15. Lord

Lord Aesir Illuminati

16. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

dok god to čovjek ne pobrka sa stvarnošću

17. Lord

Lord Aesir Illuminati

Naravno. Zato i zagovaram kritičnost u svakom tom pogledu.

Ima svoje benefite i garantiram vlastitim iskustvom te benefite. Vjerujem da se zbog straha da nešto može poći po krivu radi ista greška kakva se radila u smjeru razvoja znanosti.

Zato i postoji ta moralna religijska podloga, zato se rade meditacije i istražuje "drevna mudrost", zato se zagovara istraživanje filozofije i ovladavanje logikom prije no što se upusti u suočavanje s izmijenjenim stanjima svijesti.

18. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

meni taj članak ne govori ništa :dunno:

19. Lord

Lord Aesir Illuminati

Kako ne? :laugh:

20. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

A u k♥♥♥c sad si me sjetio kakva sve sranja imaju status znanstvenih članaka kod nas sad sam i lud i plače mi se.

Podijelite ovu stranicu