1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Droge, Spajanje S Prirodom?

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Taliesin, 4. Srpanj 2008..

1. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Zato se ja bojim tripova, mislim da bih mogao skociti kroz prozor :viking:

jako teško. unatoč folkloru, stvar oko tripova jest u tome što od njih napraviš tako i bude. ne postoji neka đavolja sila koja te tjera na fantastične stvari. doduše, već sam taj tvoj strah od pada kroz prozor vrlo vjerojatnije bi rezultirao nekom personifikacijom prozora kao ultimativnog zla ili nešto slično.

tako da ono, bon voyage. :D

Zapravo, nije baš tak jako teško. Osim toga kaj si navel, postoji još puno strahova ili podsvjesnih brija koje dođu na površinu, a koje bi mogle rezultirat da se baciš kroz prozor (npr. osjećaš da ti je nevjerojatno zagušljivo ili da se soba smanjuje i da moraš izaći van što prije a na 4. katu si recimo pa ti je jednostavnije kroz prozor :rocks:). Osim toga, postoje još milijarde načina da se ozljediš pod tripom, s sličnom težinom posljedica. I nemoj brain nagovarati ljude na droge :D

Pričal mi je prošli cimer o izvjesnoj avanturi u zagrebu pod tripom sa svojim frendovima. Između ostaloga, držali su komade mramornih ploča za pojasom kao pištolje i gađali se manjim komadima istog pretvarajući se da bacaju šurikene. Ninja stuff. Tak da, ja sam odma dobil averziju prema tome. Ali htel bih isprobat neka enteogena sredstva, to definitivno.

Evo, odma da i drugi podijele svoja mišljenja i eventualno iskustva sa takvim sredstvima, te onim koja su se koristila u "religiozne" svrhe (npr. šamani u južnoj americi su uzimali ayahuascu) - kaže se za njih da nisu halucinogena već da izdižu ili šire svijest. Drugim riječima, to što čovjek doživi i vidi uslijed njihova uzimanja, to stvarno postoji ali na nekim drugim razinama koje inače, svakodnevicom sužene svijesti, ne može percipirati.

Odmah jedno pitanje koje se automatski postavlja, a mene jaaako zanima odgovori :rocks:: kako točno znati da svi ti doživljaji nisu halucinacije? Pital sam to neke ljude koji su to sve isprobali i uglavnom su odgovori da je čovjek u tom trenutku sasvim svjestan i sabran (za razliku od halucinogenih droga), te da su ti doživljaji potpuniji i intenzivniji, što mi nekako nije zadovoljavajući odgovor (očito je zakaj, valjda).

Btw, evo par linkova, ak niste upoznati :rocks:

Ayahuasca
    Salvia Divinorum
    Enteogeni

2. Gost

Gost Iluminata Ultima

ŽAo mi je što vas moram razočarati, ali sva iskustva s drogama su psihotropni utecaj opijata i nemaju niti su ikada imali veze sa širenjem svijesti.

A ako se baš želite drogirati, kaj fali dobrom starom čaju od maka???

3. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

ŽAo mi je što vas moram razočarati, ali sva iskustva s drogama su psihotropni utecaj opijata i nemaju niti su ikada imali veze sa širenjem svijesti.

A ako se baš želite drogirati, kaj fali dobrom starom čaju od maka???
    Imas recept za taj caj? :loving:

4. autumn

autumn |-O

Kakav recept? Samo skuhas.

Zapravo, nije baš tak jako teško. Osim toga kaj si navel, postoji još puno strahova ili podsvjesnih brija koje dođu na površinu, a koje bi mogle rezultirat da se baciš kroz prozor (npr. osjećaš da ti je nevjerojatno zagušljivo ili da se soba smanjuje i da moraš izaći van što prije a na 4. katu si recimo pa ti je jednostavnije kroz prozor :loving:). Osim toga, postoje još milijarde načina da se ozljediš pod tripom, s sličnom težinom posljedica. I nemoj brain nagovarati ljude na droge :D
    Nema na obicnom trzistu tako jakih tripova da bi netko skocio kroz prozor. Jedino ako je i inace malo prolupao pa bi skocio i bez tripa. Ako imas osjecaj da se soba smanjuje, ti ces znati da to nije istina ali ces svejedno vrlo brzo napustiti prostor.
    Nije da preporucam teze droge ali, kako brain kaze, to sto se o tripovima prica nema veze s razumom.

5. Psychaki

Psychaki Gost

Imas recept za taj caj? :laugh:

to su prije žene davale djeci kad su morale ići raditi na polje :loving:

6. daenerys

daenerys Novi Član

tako je, da otiđu spavati. pa su djeca poslije imala problema sa zdravljem. :loving:

7. Freya

Freya goddess of eydis

Apsolutly!!

Kad bi se drevni šamani najeli gljiva ili nekih biljaka s halucinogenim svojstvima i otpućivali se na 'putovanja', komunicirali s duhovima i božanstvima i slično, to je bilo samo to i ništa drugo.

Ali...... :laugh:

8. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Mah, niš ja to ne vjerujem dok ne probam :)

Apsolutly!!

Kad bi se drevni šamani najeli gljiva ili nekih biljaka s halucinogenim svojstvima i otpućivali se na 'putovanja', komunicirali s duhovima i božanstvima i slično, to je bilo samo to i ništa drugo.

Pa zar to nije širenje svijesti? Percepcije, kak god oćeš.

Ali...... :laugh:

:laugh:

9. abominacije

abominacije (/:=D

ne dolazi do širenja svijesti, to je obmana.

ono do čega dolazi jest zapravo prebcivanje kuta pogleda. dok se u neopijenom stanju često fokusiramo na neke stvari od, recimo to tako, životnog značaja, opijeni puštamo opijatu da se za taj dio pobrine, dok smo mi slobodni razmišljati o nečemu za što inače uslijed ograničenih resursa ne bi imali vremena.

10. Gost

Gost Iluminata Ultima

A zakaj to tvrdiš?

I da, daj recept za čaj :smile:
    Pa ima li nekih konkretnih radova koji pokazuju suprotno?
    Do sada su fizičke i kemijske funkcije droga objašnjene u mnogim knjigama.
    S druge pak strane da se nešto širi tvrde 2-3 književnika i par južnoameričkih šamana.
    I meni su kao malom pokušali prodati spiku da je je supermen stavaran lik.
    Neko, nešeto tvrdi i što sad? Gdje mu je verifikacija sustava? Jesu ti šamani mogli pogoditi nacrtane simbole na papiru po izvjesnom redosljedu koje je verifikator nacrtao na hartiji u susjednom selu?
    Pa postoje u parapsihologiji sistemi verifikacije sposobnosti vidovitosti ili "proširene svijesti", jednako kao i u Tibetu.

Neki čova u Tibetu jednom tvrdio da razgovara s duhovima zaštitnicima tibeta. Super, kaže lama.
    Zagrabi lama odoka grah iz kese i pita koliko zrna ima u ruci. I tako 10 puta.
    Što misliš da li je čova pogodio 9 od 10 pokušaja?

Recept? Ne znam. Ja se ne drogiram.

11. autumn

autumn |-O

ne dolazi do širenja svijesti, to je obmana.

ono do čega dolazi jest zapravo prebcivanje kuta pogleda. dok se u neopijenom stanju često fokusiramo na neke stvari od, recimo to tako, životnog značaja, opijeni puštamo opijatu da se za taj dio pobrine, dok smo mi slobodni razmišljati o nečemu za što inače uslijed ograničenih resursa ne bi imali vremena.
    Ne siri li se svijest upravo tako?

I da, caj od maka je razblazeni herion tako da :smile:

12. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ne siri li se svijest upravo tako?

Upravo to sam ja htel pitati :smile: I rekao bih da jest.

@Gost - Znači ti veliš: nema konkretnih radova koji to pokazuju -> sigurno nije tako? Zanimljivo Rade, nisam
    očekival takav pristup od tebe :laugh:

13. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

svijest se siri postupnim i dugotrajnim radom na sebi, kroz sisteme koji su razvijani stoljecima a ne drogiranjem. da je tako onda bi se svi drogirali i bili bude :bleso:

14. autumn

autumn |-O

Samo sam htjela reci da je ono sto si ti opisao sirenje svijesti. Naravno da 99% ljudi koji se drogiraju ne sjede i ne razmisljaju o smislu postojanja. :w00t:

15. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

svijest se siri postupnim i dugotrajnim radom na sebi, kroz sisteme koji su razvijani stoljecima a ne drogiranjem. da je tako onda bi se svi drogirali i bili bude :bleso:

Neznam zakaj, al svi ovaj topik shvaćaju kao moju želju da nađem neku drogu koja će me učinit boljim čovjekom :w00t:
    Sammy, znam o čemu pričaš i slažem se s tim, ali to ne isključuje da nekim drogama možeš iskusiti proširenu
    percepciju/svijest. A to je ono kaj me zanima, dal se može :) Zato i želim probati.

16. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

Pa vjerujem da se halucinogenim drogama moze nasilno ukloniti barijera koja dijeli podsvijesno od svijesnoga te tako iskusiti podsvijest na drukciji nacin koji se postize npr dugogodisnjom meditacijom. Bar ja tako zamisljam, nisam isprobao ni jedno ni drugo :)

17. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Podsvjesno + svjesno > svjesno.
    A samo par postova prije si tako odlučno rekel da se drogama ne može proširiti svijest :D
    Zezam.

onako, znanstveni jedan, eksperimentalni pristup :cheers:

Pristup djeteta :birthday:

18. Gost

Gost Iluminata Ultima

Sammy, znam o čemu pričaš i slažem se s tim, ali to ne isključuje da nekim drogama možeš iskusiti proširenu
    percepciju/svijest. A to je ono kaj me zanima, dal se može :) Zato i želim probati.
    Hajdemo ovako.
    Ako ti izvjesni šamani, koji tebe zanimaju, išta rade s tim drogama, tada to nije prošrenje svijesti.
    Oni, tehnički gledano, samo pomiću centriranost svijesti iz materijalne razine u astralnu razinu i onda "putuju" negdje.
    Dakle to nije prošrenje svijesti niti percepcije, to je samo centriranje, da ne kažem kristaliziranje, svijesti u neku pomaknutu suptilniju realnost.
    Proširenje svijesti je termin koji se u duhovnosti koristi za osviješćenjem svoga istinskog duhovnog bića. Dakle inklinacija proširenosti je prema duhovnom, ne prema astralu. Astral je u principu jedna vrlo niska razina, čiji je gospodar rogati bog.
    Druga pak stvar sa šamnima jest, što oni imaju neku tradiciju u svojem konzumiranju opijata. Dakle imaju napjeve, plesove, znakove, pripreme i to od malih nogu. Zapadnjak to, doslovce, nema. Elem, njihova droga s kojom oni možda nešto i postižu na astralu je potpuno neupotrebljiva za zapadnjaka, budući da ne zna sve ono ostalo što ide uz to. :tired:

19. Laucien

Laucien The Merchant

Ali dakle, teoretski, da znaš njihov ritual i imaš njihovu drogu bilo bi moguće?

20. Gost

Gost Iluminata Ultima

Ali dakle, teoretski, da znaš njihov ritual i imaš njihovu drogu bilo bi moguće?
    Ne. Samo ako od malih nogu živiš njihov način života.

Podijelite ovu stranicu