1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Droga

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Jaktens Tid, 2. Veljača 2009..

1. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Vrste, ovisnost, liječenje. Iz znanstvene perspektive.

Vrste:

Stimulansi

To su droge koje potiču središnji živčani sustav. One obično smanjuju tek, osoba se osjeća manje umornom, življom i energičnom. Neki se ljudi nakon njihova uzimanja osjećaju sretnima. Drugi osjećaju tjeskobu i razdražljivost.Logička posljedica takvog forsiranja organizma je osjećaj tromosti i umora. Kokain, kofein, nikotin i amfetamini katkad zvani “speed” jesu stimulansi.

Kokain je stimulant dobiven iz lišća koke, koja raste u Južnoj Americi.On se još uvijek zakonito koristi kao lokalni anestetik. Nezakonito se koristi za brzo stvaranje euforičnoga uzbuženja. On se ušmrkava kroz nos, topiv je u vodi i može se ubrizgavati inekcijom u krvotok. A može se i preinačiti u tvar pogodnu za pušenje. Kokain ubrzava bilo, podiže tlak i daje osjećaj energije i euforije, potičući bolje izvođenje nekih umnih zadataka. Smanjuje se osjećaj umora. U dovoljno velikim količinama mogu se pojaviti višestruki epileptički napadaji. Kokain može katkad izazvati fatalnu srčanu aritmiju ili respiratornu paralizu. Kronična neumjerena uzimanja vode u depresiju i slabljenje osjećaja. Redovni korisnici visokih doza kokaina uznemireni su, razdražljivi i potišteni. Oni imaju poteškoće sa spavanjem. U krajnjim slučajevima, dugotrajni korisnici visokih doza mogu postati paranoidni ili halucinirati te patiti od tzv. Kokainske psihoze, stanja koje nalikuje shizofreniji. Ušmrkavanje uzrokuje pucanje i krvarenje nosnih membrana, a može uništiti hrskavicu. Opasnost od ubrizgavanja inekcija ista je kao i kod svih drugih droga koje se tako uzimaju: to je rizik nečistih igala, koje mogu uzrokovati hepatitis, sidu i druge infekcije.

Nikotin je glavna aktivna tvar duhana. Kada ga probaju prvi puta, većini se ljudi ne svidi okus duhana. Ali oni nauče uživati u navali energije. Pušenje cigareta nuzrokuje pojačano lupanje srca, povećanje krvnoga tlaka, opadanje temperature kože. Loše djeluje na srčano-žilni sustav. Pušenje prvo stimulira, a zatim smanjuje aktivnost dijelova mozga i živčanog sustava. Neki redovni pušači osjete gubitak teka i pojačan rad metabolizma, a mnogi osjete smanjenje tjelesne izdržljivosti i smanjenje sposobnosti pluća da izmjenjuju kisik.Cigarete su uzročnik koronarnih srčanih bolesti, vaskularnih bolesti, kroničnih plućnih bolesti kao što su bronhitis, emfizem i rak pluća, grla, usta i jednjaka. Pušač ima deset puta veći rizik da dobije rak pluća nego nepušač. Dišne infekcije su češće i mnogo teže u pušača. Uporaba nikotina po svoj će prilici stvoriti ovisnost. Više od polovice svih odraslih pušača željelo bi prestati. Ali od nikotina je vrlo teško odviknuti se. Simptomi odvikavanja uključuju tjeskobu, razdražljivost, letargiju i povećanje težine zbog promjena u metabolizmu.

Depresanti

Oni se katkad nazivaju snizivači jer usporuju um i tijelo. U našem brzom i užurbanom društvu oni su kemijski način za smirivanje i opuštanje. Dodatni učinci su usporeno vrijeme reagiranja i katkad nerazgovijetan govor. Te su droge najpoznatije u ovim oblicima: alkohol, Apaurin, Xanax i dr. umirujuća sredstva; barbiturati i tablete za spavanje…Oni deprimiraju središnji živčani sustav, usporavajući rad srca i disanje. Depresanti vode do stvaranja tolerancije organizma i do tjelesne i psihičke ovisnosti. Odvikavanje od ovisnosti o depresantima može biti vrlo opasno i treba biti pod liječničkim nadzorom.

Narkotici

To vrste droge koje se izdvajaju iz opijuma ili se kemijski sintetiziraju. Te droge oslobađaju od boli i čine čovjeka pospanim, usporavaju osobu koja ih uzima i stvaraju osjećaj euforije. Heroin je najpoznatiji narkotik. Narkotici uzrokuju tešku fizičku i psihičku ovisnost.

Halucinogeni

Te droge izazivaju halucinacije-zamišljene glasove, priviđenja ili osjećaje. Halucinogeni također mijenjaju zapažanje vremena, doživljaja, udaljenosti. Jedan od rizika kod tih droga naziva se bad trip, kada korisnici postaju potišteni I uspaniče se zbog izijenjena stanja svoje svijesti. Drugi je problem tzv. Flashback, tj. stanje kad se učinci droge vraćaju, ponekad dugo nakon uzimanja, stvarajući paniku. LSD je najšire raspostranjena halucinogena droga.

Inhalanti

To su hlapljive kemikalije koje izazivaju omamljenost kada se inhaliraju ili udišu. Nakon udisanja osoba se osjeća pijanom i stvara se širok raspon osjećaja, ponekad veselost, sreća ili strah. U inhalante se ubrajaju ljepilo, benzin, nitroksid, lak za nokte, korektor, pare iz sprejeva, vodeni flomasteri i butilski nitrat. Udisanje tih para može uzrokovati bolove u želucu i slabost. Kod dugotrajne uporabe udisanjem se mogu oštetiti živci, jetra i bubrezi. Također se može prouzročiti oštećenje mozga. Neka se djeca uguše dok inhaliraju pare iz vrećice. Neki ljudi zbog udisanja para imaju teškoće sa srcem.

Marihuana

Najpopularnija je droga, i neki ce ti reci cak bezlazlena, marihuana. Trava, kako je zovemo. To je sasusena indijska konoplja, odnosno njezino lisce i peteljka. Uzimaju je za opustanje, za dobro raspolozenje, za lezernost, za svladavanje tjeskobe. Stalni korisnici marihuane takoder postaju ovisnici, mijenjaju se kao osobe, ugrozeno im je zdravlje. Ona uzrokuje brži rad srca i pulsa. Crvenilo očiju, suha usta i grlo su simptomi uzimanja. Marihuana smanjuje sposobnost obavljanja poslova koji zahtijevaju koncentraciju i zbog toga je rizično kada korisnici u tom stanju voze auto. Pusenje trave nadrazuje pluca, moze izazvati rak, bas kao i pusenje cigareta.

Izvor: http://www.geocities.com/anagrbinic/kokain.htm

2. Edrahill

Edrahill Novi Član

Postoje ljudi koji se znaju se znaju drogirati i oni koji misle da znaju.

Onih drugih ima više. Trip je super, i ako ga pametno uzimaš nije opasan, nimalo.

3. autumn

autumn |-O

Oprosti, ali to su potpune gluposti. Svaka kemija koju uzmes, a koja k tome utjece ravno na mozak, je opasna i stetna. Pricati drugo znaci zavaravati se.
    Naravno da si neces spaliti mozak od jednog tripa godisnje ali je potpino blesavo reci da nije stetan i opasan.

4. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Da je tako, već bih uzela nešto.

5. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

Kokain :snip: A može se i preinačiti u tvar pogodnu za pušenje.
    takozvani Crack...

fali ti kategorija opijata... :mrgreen:

a di bi spado PCP (Anđeoski Prah)?

6. Edrahill

Edrahill Novi Član

ok, imaš pravo, opasan je u istoj mjeri koliko i televizija, mobiteli i računala, a manje opasan od alkohola i cigareta. Uništava moždane stanice, ali puno manje od jednog pijanstva i ne stvara ni fizičku ni psihičku ovisnost. Ne uništava niti jedne organe, pluća, jetru, išta...

A zauzvrat dobiješ osam sati uživanja, ludih orgazama, jahanje slonova, tsunamija... i cijelo vrijeme si svjestan da i nadrogiran.

edit: zaboravih, opasan je ako ti ga netko podmetne. Tada stvarno zna biti zaj♥♥ano

7. fikusindigo

fikusindigo J'onn J'onzz

razlog sto sam ovakav kakav jesam je medju ostalim cinjenica da sam nekada koristio te divne i slatke opojne supstance...nije da sam retardiran ili nest tako, ali definitivno mi je IQ pao za koju brojku, probajte, nece skoditi par puta ali ako prijedje u naviku nije dobro...vjerujte mi :mrgreen:

8. autumn

autumn |-O

ok, imaš pravo, opasan je u istoj mjeri koliko i televizija, mobiteli i računala, a manje opasan od alkohola i cigareta. Uništava moždane stanice, ali puno manje od jednog pijanstva i ne stvara ni fizičku ni psihičku ovisnost. Ne uništava niti jedne organe, pluća, jetru, išta...
    Ne bas. Malo se informiraj bolje. Lsd, pa pa cak i ove jadne i slabe verzije s naseg trzista, unistavaju daleko vise mozdanih stanica od pijanstva. Gle, ja prva necu nikom solit pamet, ali u to treba uci otvorenih ociju a ne zavaravati se.
    I, treba napomenuti, ako imas epilepsiju za koju ne moras znati, j♥♥ao si jeza.

9. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

fali ti kategorija opijata... :unsure:
    a di bi spado PCP (Anđeoski Prah)?
    btw, zar opijum, morfij i heroin ne bi išli svi skupa u grupu opijata? :mrgreen:

10. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Nemam ja pojma :)

Navela sam izvor, budem pogledala u nekoj literaturi ako nađem uopće :mrgreen:

11. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

aono, trebalo bi pogledat... ipak je to cijela grupacija... mislim da i marihuana spada pod opijate, al fakat nsam ziher... možebit da sam neš pomiješao i krivo zabrijao... :mrgreen:

12. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

13. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Da li ja trebam piti anti-psihotike :mrgreen:

Enivejz, nisam mogao ne primjetiti da alkohol uzrokuje cijeli niz sranja po organizmu dok ostale droge mnogo manje . Jedina je razlika sto opet neke droge uzrokuju puno jace ovisnosti.
    Mogu reci da sam iskusio dosta gadnih nuspojava alkohola i kolko vidim ljudi koji uzimaju druge stvari nisu imali slicnih nuspojava.
    Dosta toga je moguce izbjec, ali eto da se zna :)
    Proucit ova dva linka ako vas zanima :

http://en.wikipedia.org/wiki/Effects_of_alcohol_on_the_body
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hangover (onaj dio simptomi)

14. Elvenstar

Elvenstar missing

Postoje ljudi koji se znaju se znaju drogirati i oni koji misle da znaju.

Onih drugih ima više. Trip je super, i ako ga pametno uzimaš nije opasan, nimalo.

Oprosti, ali to su potpune gluposti. Svaka kemija koju uzmes, a koja k tome utjece ravno na mozak, je opasna i stetna. Pricati drugo znaci zavaravati se.
    Naravno da si neces spaliti mozak od jednog tripa godisnje ali je potpino blesavo reci da nije stetan i opasan.

A zauzvrat dobiješ osam sati uživanja, ludih orgazama, jahanje slonova, tsunamija... i cijelo vrijeme si svjestan da i nadrogiran.

edit: zaboravih, opasan je ako ti ga netko podmetne. Tada stvarno zna biti zaj♥♥ano

razlog sto sam ovakav kakav jesam je medju ostalim cinjenica da sam nekada koristio te divne i slatke opojne supstance...nije da sam retardiran ili nest tako, ali definitivno mi je IQ pao za koju brojku, probajte, nece skoditi par puta ali ako prijedje u naviku nije dobro...vjerujte mi :cocky:

Ne bas. Malo se informiraj bolje. Lsd, pa pa cak i ove jadne i slabe verzije s naseg trzista, unistavaju daleko vise mozdanih stanica od pijanstva. Gle, ja prva necu nikom solit pamet, ali u to treba uci otvorenih ociju a ne zavaravati se.
    I, treba napomenuti, ako imas epilepsiju za koju ne moras znati, j♥♥ao si jeza.

Dokazano je da LSD radi rupe u mozgu. Ja ih vjerojatno imam preko nekoliko :unsure: . U svakom slučaju imam problema s pamćenjem nakon mojih divljih godina. Neću sada ulaziti u to šta sam sve radila i uzimala ovako javno, ali ću ti reći da sam na kraju, kada sam već prestala, sredila se i počela normalno živjeti, skoro umrla od posljedica mog prijašnjeg načina života.
    Nadalje, imala sam prijatelja koji je od jednog tripa previše pukao ko kokica i odonda više nije u stanju složiti smislenu rečenicu. Trenutno je u udomiteljskoj obitelji na skrbi. Drugi prijatelj nakon godina i godina uzimanja tripova, exova i ostalih sranja trenutno vjeruje da na ramenu ima papigu koja ga stalno prati, također je na skrbi. Jedan je umro od overdosea taman kada smo mislili da je sve u redu i da se skinuo. Imam još takvih priča koliko hoćeš i nijedna nije lijepa. I samo jedan trip može napraviti veliko sranje, upravo kako je autumn rekla, jer nitko od nas ne zna šta mu se krije u organizmu.

15. Farewell

Farewell Aktivan Član

Extasy se smatra bezazlenom drogom koja potiče osjećaj ljubavi i zadovoljstva, zapravo ubrzava lučenje serotonina, hormona sreće,ali stručnjaci smatraju da je opasan isto kao i heroin.
    Navodno konstantno uzimanje extasya do dvije godine, unišit će mozak i stvoriti"rupe" u njemu,a već nakon prve tablete mozak više nije isti kakav je bio. Može biti smrtonosan zbog toplinskog udara u organizmu i "ispiranja"organizma, jer oni koji ga uzimaju osjećaju neprekidnu žeđ pa piju previše vode, tako da im organizam ostane bez dovoljno minerala.
    Vidjela sam na tv snimku jednog mladića koji je na partiju umirao od extasya. Nisu mu nikako mogli pomoći, a on se tresao u grčevima dok nije umro.

16. autumn

autumn |-O

Nadalje, imala sam prijatelja koji je od jednog tripa previše pukao ko kokica i odonda više nije u stanju složiti smislenu rečenicu. Trenutno je u udomiteljskoj obitelji na skrbi. Drugi prijatelj nakon godina i godina uzimanja tripova, exova i ostalih sranja trenutno vjeruje da na ramenu ima papigu koja ga stalno prati, također je na skrbi. Jedan je umro od overdosea taman kada smo mislili da je sve u redu i da se skinuo.
    Dodala bi pricu o mom prijatelju koji je od jednog tripa previse pukao te nestao. Doslovce. Na mupovim je stranicama pod nestalim osobama.
    I mom drugom, bivsem najboljem prijatelju, koji je dugo bio rekreativac. Nekoliko je godina na tulumima i vikendima znao povuci koji lajnu i to mu nije predstvaljalo problem.
    Onda se navukao.
    Zajedno s jos jednim deckom koji je u roku od 2 godine dosao od vrlo dobro placenog posla i respektabilnog polozaja do rada u skladistu. Neka nitko ne shvati da rad u skladistu smatram ponizavajucim ili losim ali kad ti je to jedini izbor jer si narkoman i nitko te ne zeli zaposliti mada si visko kvalificiran....

Ukratko, slusajte nas starije i iskusnije. :laugh:

Svatko tko s drogom eksperimentira morao bi biti svjestan sto radi, koliko je to opasno i kamo ga moze odvesti.
    Reci, meni se to ne moze dogoditi ili droga nije opasna je znak nezrelosti i nedovoljnog poznavanja materije.

17. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

aono, sprobo sam ja raznih stvari... i to čisto da vidim šta to je i kak to djeluje... i od svega toga jedina stvar koju sam konzumirao više od jednom je trava (plus njene varijacije)...
    jebiga, sve ostalo mi je bilo onak... cool i sve to, but it just ain't my cup of tea... probah, vidjeh, pođoh dalje...

al sorta B52 je fakat dobra protiv bolova bilokoje vrste... :laugh:

18. lellaeh

lellaeh kokolo

Liker od kave, Baileys i Grand Marnier daju vrlo ukusni B52, ako si na to mislio :cry:
    ili možda nisi :omg:

19. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

dajme prednost Captain Morgan Golden Rumu nad svakom drogom

20. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Vjerojatno većina zna, no ponavljanje nije nikoga ubilo :unsure:

Prva faza: proba
    Drogu se uzima radi isprobavanja učinka ili je u pitanju nagovor.

Druga faza: sve češće s drogom
    Ako je konzumacija imala pozitivan ishod, droga se počinje uzimati sve češće, a konzument misli da ima kontrolu nad njom.

Treća faza: navika
    Droga zaokupira život, postaje utočištei bijeg iz svakodnevnih problema. Još uvijek se organizam nije navukao, ali droga kontrolira i druge aspekte života (društvo) koje potencira daljnju konzumaciju.

Četvrta faza: ovisnost
    Droga kontrolira život u potpunosti i sve ostalo se zanemaruje. Ne pruža više zadovoljstvo, ali se mora nastaviti uzimati.

Podijelite ovu stranicu