1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Dinosauri

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 14. Studeni 2006..

1. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ahem

prema svim istraživanjima do sada nađenih ostataka, dinosauri su bili toplokrvni.

a što se tiče stvorenja koja preživljavaju direktan dodir s magmom, teško da se mogu nazvati realističnim. osobito što su ih nazvali sisavcima, a ona evidentno-ne sisaju!

2. Freya

Freya goddess of eydis

Ja smatram da je serija ''Stvorenja'' vrlo realistična, te je lako vjerovati da postoje onakve vrste na dnu oceana.
    Ma nije uopće realistična! Makar je zgodna za pogledati...... :w00t:
    I kao što dorca reče, dinosauri ipak jesu bili toplokrvni. Ako ne svi, onda bar jedan veliki dio njih. Dinosauri zapravo prema svojim tjelesnim značajkama nisu gmazovi (koji jesu hladnokrvni) nego čine posebnu skupinu (ne znam kako bi se stručno nazivala takva 'skupina') životinja.

3. Thor

Thor Aktivan Član

Pa ne baš onakvi, al nešto tipa Krakena možda i da.

4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

I kao što dorca reče, dinosauri ipak jesu bili toplokrvni. Ako ne svi, onda bar jedan veliki dio njih. Dinosauri zapravo prema svojim tjelesnim značajkama nisu gmazovi (koji jesu hladnokrvni) nego čine posebnu skupinu (ne znam kako bi se stručno nazivala takva 'skupina') životinja.
    red :great:

razred (classis) reptilia
    ordo (red) dinosauria

5. Freya

Freya goddess of eydis

E da!! Nikad ne znam kako idu ti redovi, razredi, familije........! :great:

Fala!! :dry:

6. Veles

Veles ljuta zvijer

red :onoz:

razred (classis) reptilia
    ordo (red) dinosauria

Mada bi se ta klasifikacija mogla preinačiti, pterosauri su dobili svoji vlastiti razred, mogli bi dakle i dinosauri, budući da ih je većina bila nešto na pola puta između gmazova i ptica.

7. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

hoćeš reći da se ne smatraju reptilima? koliko znam, pterosauri uopće nisu preci ptica, nego mali dvonožni dinosauri.

8. Veles

Veles ljuta zvijer

Pterosauri nemaju veze s pticama, a nemaju ni pretjerane veze s dinosaurima. Oni su bili poseban razred izumrlih životinja. Nekad ih se smatralo isto podskupinom gmazova, ali to tumačenje više ne stoji, koliko znam. Naime, fosilni ostatci dokazuju da su pterosauri imali tijela prekrivena dlakom (koje su valjda razvili radi zadržavanja topline, budući da su morali biti toplokrvni da bi letjeli). Ali kako isto tako nemaju veze ni sa sisavcima (u daleko su bližem srodstvu s dinosaurima i krokodilima nego s izumrlim vrstama gmazova od kojih su potekli sisavci), jedino što su paleontolozi mogli zaključiti jest da su pterosauri bili poseban, izumrli razred dlakavih letećih životinja.

Sad, zna se da su barem neki od dinosaura imali perje. To su, međutim, bili one vrste koje su bile toliko srodne pticama da je često vrlo teško reći gdje prestaju dinosauri a počinju ptice (npr., velociraptori su, čini se, prije bili prave ptice nego dinosauri, budući da su, izgleda, evoluirali od predaka koji su imali krila i mogli letjeti; velociraptori su dakle bili kao kokoši ili nojevi, ptice koje su s vremenom izgubile sposobnost letenja). No dobar dio ostalih dinosaura (sauropodi i cijela skupina ornitischia) vrlo vjerojatno nije imao perje. No čak su i oni bili bliži srodnici živućim pticama nego ikojoj postojećoj skupini gmazova, uključujući i krokodile. Sve u svemu, moje je skromno laičko mišljenje da bi se dinosauri zbog toga mogli klasificirati kao zaseban razred izumrlih životinja, mjesto da ih se samo trpa pod gmazove. Naravno, to bi izazvalo poprilične probleme kod (pre)imenovanja kako cijele skupine, tako i svih njenih rodova (svih onih koji imaju grčko saur u nazivu).

9. Freya

Freya goddess of eydis

Sve u svemu, moje je skromno laičko mišljenje da bi se dinosauri zbog toga mogli klasificirati kao zaseban razred izumrlih životinja, mjesto da ih se samo trpa pod gmazove. Naravno, to bi izazvalo poprilične probleme kod (pre)imenovanja kako cijele skupine, tako i svih njenih rodova (svih onih koji imaju grčko saur u nazivu).
    Koliko znam oni već jesu klasificirani kao poseban razred i više ih se ne drži gmazovima.

10. Jedini dinosauri koji bi mogli postojati bi bili oni vodeni u još neistraženim područjima.
    A drugim vrstama dinosaura bi onečišćenje i klimatske promjene bile kobne,tako da nema...

I da,dinosauri su klasificirani ko poseban razred...

11. BlackSnake

BlackSnake DragónA

slonovi ne plivaju koliko ja znan :nice:

Slonovi plivaju! I to jako dobro. :belj:

12. Artonys

Artonys Wolves Die Young

btw. jeste li znali da su mnogi dinosauri za koje smo svi uvijek pretpostavljali da imaju po sebi ljuske, zapravo imali perje? npr. velociraptor po svemu sudeći uopće nije izgledao kao što nam je predočen u jurskom parku, već je po sebi imao perje:

13. Lord

Lord Aesir Illuminati

Prekul, velika kokoš koja te pojede za doručak :D

14. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ne znam kako da ti kažem, al...znali smo :hugz:
    lord, RL raptori su bili metar i dvadeset :w00t:

15. Freya

Freya goddess of eydis

I to je, u kombinaciji s onim zubima, sasvim dovoljna veličina :hugz:

I da, bili su toplokrvni (bar neki), brinuli se za svoj podmladak i tako to.... puno toga drugačijeg od onoga kako se ranije učilo o njima.

16. Veles

Veles ljuta zvijer

btw. jeste li znali da su mnogi dinosauri za koje smo svi uvijek pretpostavljali da imaju po sebi ljuske, zapravo imali perje? npr. velociraptor po svemu sudeći uopće nije izgledao kao što nam je predočen u jurskom parku, već je po sebi imao perje:

E bogami, to je zbilja novost :think: Ne kao da je to neki zgodan momak napisao tri posta iznad i godinu dana prije :lol:

Sad, zna se da su barem neki od dinosaura imali perje. To su, međutim, bili one vrste koje su bile toliko srodne pticama da je često vrlo teško reći gdje prestaju dinosauri a počinju ptice (npr., velociraptori su, čini se, prije bili prave ptice nego dinosauri, budući da su, izgleda, evoluirali od predaka koji su imali krila i mogli letjeti; velociraptori su dakle bili kao kokoši ili nojevi, ptice koje su s vremenom izgubile sposobnost letenja).

17. Artonys

Artonys Wolves Die Young

e, sori kaj ne čitam sve tvoje litanije. :think:

18. Lord

Lord Aesir Illuminati

lord, RL raptori su bili metar i dvadeset :think:

dobro onda ti pojede bubreg za doručak xD

e, sori kaj ne čitam sve tvoje litanije. :lol:

sram te budi

19. Artonys

Artonys Wolves Die Young

zakaj? pa lik non stop piše postove po pola stranice. kome se to da čitat?

20. Lord

Lord Aesir Illuminati

Pa ne piše baš tolike postove, a evo ja to čitam jer su prilično interesantni.

Podijelite ovu stranicu