1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Demoni

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Elvenstar, 17. Lipanj 2007..

1. zanima me moze li netko navesti sto vise "demona" ili neznam kako nazvati takve oblike koji su kao krajnje unistenje duha ili egzistencije iz razlicitih mitologija.
    Znam nesto o egipatskoj mitologiji i trazim nesto poput Ammut-zderacice srdaca koja zla srca pojede i time nemaju pravo na afterlife.

2. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

3. iskreno nisam mislio na "europske" demone tj katolicko-zidovske vec neke mozda indijske, grcke, rimske, egipatske, majanske, asirske ili slicno. Odnosno rijec "demon" je u ovome smislu zamjenica za nesto sto nebih znao opisati drugim rijecima, buduci da Ammut recimo nije demon vec je bozansko stvorenje u nekim izvorima bozanstvo, iako nikad nije stovana. Apophis ili Apep je takodjer "demon"...

4. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Supernatural being, dakle.

5. Alis Wronsky

Alis Wronsky Kič-magičar, Lažni prorok, Čuvar Oltara tajni

Demonima možemo smatrati neke niže duhove raznih mitologija, najčešće vezane uz smrt i bolesti, ali i neke bogove kojima su ljudi pripisivali naročito razorne moći. Npr. aina, aza, uzut kod tatarskih i njima srodnih plemena, duhovi su koji imaju veze s mrtvima, kao draugar(čuvari humaka kraljeva) i fylgja(obiteljski totemi koje čovjek vidi u ljudskom obličju neposredno prije smrti) kod Skandinavaca, kormos, duše mrtvih šamana kod Altajaca, narikače, banshee kod Kelta, rusalke (duhovi utopljenih djevojaka), idimmu kod Babilonaca itd. Zanimljivo je da, u prijevodu, mnoga imena sumerskih demona znače i razne bolesti, tipa, migrena. Sama riječ alkohol dolazi od arapskog demona Algon:)

Evo nekih bogova "demonskog" profila; Erlik(Irlekan), tatarski bog smrti, Ixtab, astečka boginja samoubojstva, Tiamat, sumerska boginja kaosa i početka, južno-američki boginja mjeseca, "starica" Ischel, Ek Chuah (prikazan s repom škorpiona, uništavatelj kozmosa), Koatlikve "ona koja nosi zmijsku haljinu", gnostički Ptahil, demiurg pakla, skandinavska Hel, indijski Kali, Suniya-yakka, Kalkuti, tibetanski Vajarapani, sumersko-babilonski Humbaba, Nam-tar, Nergal, i, naravno, kraljica podzemlja, Ereskhigal.

6. Decadent Sympozium

Možda se varam, ali Tiefling traži bića koja demonima oduzimaju moći.

7. Alis Wronsky

A, takvih ima?:laugh:

8. Decadent Sympozium

trazim nesto poput Ammut-zderacice srdaca koja zla srca pojede i time nemaju pravo na afterlife.

9. Trazim nesto sto bi bilo recimo karakterizirano kao demon a da je na foru Ammut. Dakle neki "demon" koji prozdire ljude, kojemu zrtvuju da ih konzumira. Netko tko je princip pakla, gutac dusa... Sto je dekadent citirao se odnosilo samo na Ammut koja se razlikuje od onoga sto trazim osim principa gutanja srca, simbola duse i osudjenost na pakao

10. Fel

Fel neobuzdani povremeni romantičar

Dakle neki "demon" koji prozdire ljude, kojemu zrtvuju da ih konzumira.

mislim da ti se ovo ne poklapa nikak jer ljudi su obično zrtvovali svojim bogovima da ih zasite, demonima rijetko ili nikad (??)

edit: ja bih trazio mozda među aztecima ili majama, oni su često žrtvovali ljude, jel se to ubraja? :unsure:

11. Decadent Sympozium

Možda da prekopaš sekte?

12. Ne mora biti demon, moze biti bog kao sto sam napomenuo prije. Zapravo bit je da ja prozdirac, gutac, ispijac ili konzumator ljudskih dusa ili simbola duse u odredjenoj kulturi

13. Alis Wronsky

Pa, Kali je žderačica svjetova. I Šiva, ne neki način. Bilo koji bog kaosa se može tako okarakterizirati. S druge strane, Anat je imala pojas od ljudskih glava:) Meni je to bilo baš simpatično.

14. Mictlantecuhtli recimo ima ljudske oci na ogrlici pa nema veze s ovime...

15. Freya

Freya goddess of eydis

Nisu svi demoni nužno 'opaki'. Kod Grka su npr., osim bogova postojali i demoni kao svojevrsna niža božanstva, zapravo sile preko kojih su djelovala pojedina božanstva. Nisu imali određeni lik niti kult, s izuzetkom Agathos Daimona (Dobrog demona) koji je zamišljan u obliku zmije, a djelovao je u vezi s vinogradima pa mu je darivano vino kao žrtva.
    Demoni su bili i sile pridodane smrtnicima koje ih čine sretnima (eudaimon) ili nesretnima (kakodaimon). Tek kasnije su demoni shvaćani kao zle i opasne sile, a u vrijeme helenizma pokojnici se katkada nazivaju demonima.

16. nadam se da necu biti drzak kad kazem da je vjerovatno u ovom topicu dosta opisano o tome sta demoni jesu ili sta nisu i ne zanimaju me definicije demona. takodjer rekoh da ne moraju biti demoni po definiciji... niko me ne shvaca ;( :plaaaaak:

17. Fel

Fel neobuzdani povremeni romantičar

18. Hvala svima na trudu ali neuspjesno... Necu vise komentirati ovo, mozda ponekadd pogledam malo...

19. Gost

Gost Iluminata Ultima

zanima me moze li netko navesti sto vise "demona" ili neznam kako nazvati takve oblike koji su kao krajnje unistenje duha ili egzistencije iz razlicitih mitologija.
    Znam nesto o egipatskoj mitologiji i trazim nesto poput Ammut-zderacice srdaca koja zla srca pojede i time nemaju pravo na afterlife.

A što će ti to? tj. zašto to tražiš?

20. Decadent Sympozium

Siguran sam 97% da traži za gejming.

nadam se da necu biti drzak kad kazem da je vjerovatno u ovom topicu dosta opisano o tome sta demoni jesu ili sta nisu i ne zanimaju me definicije demona. takodjer rekoh da ne moraju biti demoni po definiciji... niko me ne shvaca ;( :plaaaaak:

Da pregenijalno je kak se zaobilazi kaj ti zapravo hoćeš, a ja pak nemam pojma pa ti nemrem pomoći. :lol:

Podijelite ovu stranicu