1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Dobrodošli u novi dom Eydisa.

Forum je prošao kroz premještanje i sada je na novom serveru i domeni. Ukoliko primjetite neke nedostatke, molili bismo vas da obavjestite administraciju u dotičnoj temi.

Hvala na razumijevanju.
    Sakrij obavijest

Brandon Sanderson

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Sammael, 7. Ožujak 2009..

1. Sammael

Sammael Knjižničar

Brandon Sanderson je fantasy pisac najnovije generacije.
    Prva knjiga Elantris izdana mu je tek 2005 i nevjerojatno je kvalitetna.

Knjige koje je napisao su:

Elantris:

Elantris je bio grad bogova. Bogovi su se brinuli za sve, nitko nije bio bolestan da mu bogovi nebi pomogli, nitko nije bio gladan, a najbolje je bilo sto se svatko mogao jednog dana probuditi i shvatiti da je postao jedan od bogova. Elantris je bio raj.
    Onda se sve promjenilo. Svjetleci zidovi elantrisa su potamnjeli, a bogovi su postali gubavci. Elantris kraljevstvo je palo u ruke trgovcima a sam Elantris je postao geto za gubavce. Ali najgore je sto se svatko moze jednog dana probuditi i shvatiti da je postao Elantiski gubavac.
    Prica tece iz tri perspektive
    Elantriski princ- koji se probudio i shvatio da je gubavac (Zamislite miles vorkosigana u fantasy svjetu)
    Princeza saveznog kraljevstva - koja dolazi udati se za princa
    I veliki svecenik religijskog carstva koji dolazi reci Elantrisu da se ili konvertiraju i postanu dio carstva ili ce doci inkvizicija

Mistborn serijal:

Heroj se probio kroz tisucu zamki, sva prorocanstva su mu govorila kuda mora ici i sto uciniti. Heroj je dosao do trenutka kada ce ispuniti svoju sudbinu! I tada je nesto poslo po krivu.
    1000 godina kasnije, Dark Lord vlada. Potomci svih onih koji mu se nisu pridruzili su sada robovi, da se cini s njima sto god potomci onih koji jesu pridruzili Dark lordu, zele.

I tu na scenu stupa grupa genijalnih varalica, prevaranata i opcenito conmana. U stilu Ocean's 11, oni ce pokusati napraviti najvecu prevaru u povjesti. Oteti ce glavni grad Dark Lordu. Na prevaru.

Knjiga za mlade tinejdjere:
    Alcatraz Versus Evil Librerians

Alcatraz uvjek lomi stvari. Sto god se dogadjalo on ima tajanstvenu moc. On je nesposoban i lomi stvari, sve stvari. I njegov djed ima tajanstvenu moc. Covjek nikad ne dolazi na vrjeme. Naravno to se cini malom moci, ali on ne dolazi na vrjeme da bi ga pogodio metak koji je ispaljen na njega, njegova krv ne dolazi na vrjeme na ranu koju je primio pa ne iskrvari. Djed kasni na svoj vlastiti pogreb vec nekoliko godina.
    Koje to veze ima sa zlim knjiznicarima i zasto su mu zli knjiznicari ukrali vrecicu pjeska koju je dobio za rodjendan? procitajte sami.

Warbreaker

Warbreaker je svjet u kojem dah ima nevjerojatnu moc. Od ozivljavanja nezivih stvari, do besmrtnosti. Ako uzmes dovoljno daha od drugih ljudi. Par stotina bi bilo sasvim dovoljno.
    Warbreaker je svjet gdje bogovi vladaju prekrasnim carstvom punim boja. Naravno, nisu svi osobito bozanski. Lightsong bog hrabrosti, koji ne vjeruje u vlastitu religiju, je ljencina i zafrkant. Dok bog smjeha je poprilicno neduhovita osoba.
    Warbreaker je svjet gdje je hrabra princeza dana Bogu Caru za zenu. Svecenici je uvjeravaju: "On je mocan, on je strasan. On je moze pogubiti pokretom ruke. Ona mu se mora u potpunosti pokoriti." PA ZASTO ONDA CJELU NOC SAMO SJEDI I GLEDA JU U BRACNOM KREVETU, I NISTA NE RADI!?!?!

Warbreaker je eksperiment. Brandon Sanderson je Warbreakera stavio na internet, potpuno besplatno. Uz jednostavno objasnjenje. Ja vjerujem u svoje pisanje, u svoje knjige. Ako vam se knjiga svidi, kupite je.
    Mozete procitati ovbjasnjenje i downlodati knjigu ovdje:
    http://www.brandonsanderson.com/book/Warbreaker

Ja sam je procitao. I predbiljezio se za knjigu u algoritmu.

2. PadanFain

PadanFain Novi Član

Kao što svima govorim od kada sam čuo za i pročitao Sandersona, najbolji fantasy pisac nove genracije. Knjige su iznimno čitke, maštovite i stvaraju ovisnost, i čovjek ima dar za zaista neočekivane i predobre cliffhangere.

Elantris je odličan roman, njegovo prvo djelo i mogu reći najbolji debi roman koji sam dosada čitao.

Mistrborn trilogija je izvrsna, svaka knjiga je dio jedne veće cjeline i sama veličina i poimanje svijeta raste iz knjige u knjige. Preokreti su fenomenalni, pogotovo onaj u drugoj knjizi. Sve što ste mislili da znate o svijetu, u prvoj knjizi, vjerojatno nije kakvim se čini. I završetak trilogije je jedan od najzadovoljavajućih koje čovjek ima priliike pročitati.

Warbreakera nisam čitao, jer čekam da izađe hardcover koji ću da naručim na nad izlaska.

Alcatraz isto planiram uzeti.

E sad, Sandersonov stil pisanja vrlo je sličan Jordanu (što nije ni čudo, jer mu je jedan od najvećih uzora), pa vjerujem da će vjerodostojno napisati Memory of Light i da će ispuniti očekivanja.

S druge strane, same Sandersonove knjige nemaju tu dubinu, kompleksnost te razrađeni svijet i likove koju majstor ima, ali još je svjež i trudi se, pa vjerujem da će jednom i dostići tu razinu.

Unatoč ovoj maloj zamjerci, iskreno preporučam najboljeg i najmaštovitijeg pisca nove generacije. Niti Lynch, niti Abercrombie mu nisu do koljena, a koliko čujem sa njim se jedino može mjeriti Rothfuss sa svojom Kingkiller trilogijom. Ali, usporedbe radi, on je dosada izdao samo Name of the Wind, prvi dio trilogije, dok je Brandon izdao Elantris, Mistborn trilogiju, 2 od 3 Alcatraza, napisao je Warbreakera koji izlazi u 6. mjesecu i trenutno je na 400+k riječi 12. knjige WoTa.

3. Sammael

Sammael Knjižničar

Ja sam narucio nekoliko knjiga. PA ako koga zanima, javite mi se.
    NEmam problema sa posudjivanjem knjiga ako mi se vrate, i vrate neostecene. Knjige postoje da bi ih se citalo a ne da bi ukrasavale police.

4. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Ja sam narucio nekoliko knjiga. PA ako koga zanima, javite mi se.
    NEmam problema sa posudjivanjem knjiga ako mi se vrate, i vrate neostecene. Knjige postoje da bi ih se citalo a ne da bi ukrasavale police.

Da sam u tvojoj okolici , prihvatio bih tu ponudu :smile:

5. Sammael

Sammael Knjižničar

E sad, Sandersonov stil pisanja vrlo je sličan Jordanu (što nije ni čudo, jer mu je jedan od najvećih uzora), pa vjerujem da će vjerodostojno napisati Memory of Light i da će ispuniti očekivanja.

S druge strane, same Sandersonove knjige nemaju tu dubinu, kompleksnost te razrađeni svijet i likove koju majstor ima, ali još je svjež i trudi se, pa vjerujem da će jednom i dostići tu razinu.

Na sto ja gledam kao: Sanderson nas ne gnjavi sa 500 grupa ljudi koji sluze istoj svrsi, sa 5000 opisa koji usporavaju knjigu, i 5000000 likova za koje nas nije briga. I ne ignorira glavnu radnju i glave likove nego radnja tece brzo i bez kocenja.
    Sanderson je puno vise "to the point" autor cije me pisanje podsjeca na Lois McMaste Bujold.

6. PadanFain

PadanFain Novi Član

Na sto ja gledam kao: Sanderson nas ne gnjavi sa 500 grupa ljudi koji sluze istoj svrsi, sa 5000 opisa koji usporavaju knjigu, i 5000000 likova za koje nas nije briga. I ne ignorira glavnu radnju i glave likove nego radnja tece brzo i bez kocenja.
    Sanderson je puno vise "to the point" autor cije me pisanje podsjeca na Lois McMaste Bujold.

To je sve stvar ukusa, ja recimo u Bujoldici nikada nisam uživao kao u Sandersonu, jer ona piše nepretencioznu zabavu i avanturu, ali bez velike dubine. Zabanvo za čitati ali bez poticaja da čitam do 4 ujutro kao što se događalo sa Sandersonom i cijelim WoTom. Sanderson pažljivo radi svoju priču i ubacije puno detalja koji nisu vidljivi možda na prvi pogled.

Isto tako, drukčije gledam na ovo što si napisao za Džokija, meni recimo nikada nije bilo zamorno čitati, pa čak ni 8. i 10. knjigu. Istina, radnja nije toliko brza kao prije, ali ako se prihvati za to što je, a to je jedan veliki roman u 12 knjiga, a ne 12 razlčitih knjiga onda se itekako može uživati. Ali ako netko očekuje da će roman biti jedno, a on ispadne nešto drugo onda normalno da će se razočarati bez obzira o samoj kvaliteti djela.
    Opisi smetaju? Pa i ne, preko njih se preleti i u glavi se lijepo složi slika i kao da gledaš film, to je jedna od njegovih kvaliteta kao pisca. Vrlo filmski doživljaj čitajući knjige. Vrlo jednostavan način pisanja koji dočarava puno toga. Također ima zanimljiv način da unutarnje stanje likova prikaže vanjskim akcijama (recimo čestim namještanjem haljina i sl.) No opet, to će nekoga živcirati samo ako si to dopusti. I opet, više će se primjetiti ako roman nije čitan u komadu, nego sa razmakom između knjiga).
    Nisam tu da branim, nego samo da ti kažem da drukčije gledam na to. Ti slobodno misli što hoćeš.

7. Aka

Aka Baby steps

Dakle, da oživim temu.

Poprilično razmišljam o kupovini Sandersonovog Mistborn serijala. Po onom što čitam po Wikipediji, čini mi se zanimljv plot i setting.

Da li je tko od još živučih čitatelja pročitao i da li mi zna reći malo više?

8. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Mistborn je dobar.

Stormlicht Archives je bolestan.

Ideje. Ideja ima da ti pamet stane.

9. Strahozec

Strahozec Douchebag

Pridružujem se pobvalama za Mistborn i Stormlight archive. Nadam se skoro bacit na ostatak njegova Cosmera

Ne pridružujem se kritici da mu Abercrombie nije ni do kolina. Abro napjše više u 100 stranica konkretnog sadržaja nego neko u cijeloj trilogiji.
    A o ripoff HP-a Kinigkillers croniclama ne bi riječi trošio

10. loki74

loki74 Novi Član

Čitao sam Mistborn, i sve ukupno sam zadovoljan. Ideja je fenomenalna, nije klasična ef, na neki način vuče i na sf. Prva knjiga je za desetku, no u sledeće dve mi prilično pada, pogotovo u trećoj, mada opet je i to prilično solidno. No, većina jako hvali sve tri knjige.
    U Stormlight archive se još nisam upustio, čekam malo više mišljenja i utisaka sa raznih strana...pošto je reč o prilično gigantskom serijalu, malo odmeravam da li da se upustim u nešto što će koštati i vremena i novaca bogami...u zadnje vreme izbegavam serijale od 5+, a pogotovo 10+knjiga,upuštam se jedino ako čujem da su stvarno vrh vrhova...

11. Strahozec

Strahozec Douchebag

Stormlight je mnogo bolji od Mistborna
    samo kod sandersona se radio o 30+ knjiga :D

12. autumn

autumn |-O

skoro na kraju mistborna prvog, j♥♥ena mi knjiga
    kad meni tijekom dana padne 10+ puta na pamet knjiga i kako bi sad bas citala, znam da je dobra :D

ideja, setting, likovi, magija, sve mi je mrak :D

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  13. Ogard

Ogard Aktivan Član

jel to ima prijevod?
    koliko vidim uopće je preveden vrlo malen broj knjiga

14. Bibendum

Bibendum Novi Član

15. Sherpa

Sherpa Legenda

srbi su preveli

16. Bibendum

Bibendum Novi Član

Ja vidim samo Put kraljeva na srpskom.

17. Sherpa

Sherpa Legenda

18. Ogard

Ogard Aktivan Član

a radije engleski onda :mrgreen:

ali svka čast imaju masu prijevoda

19. Sherpa

Sherpa Legenda

To ne treba cuditi. Znaju oni cesto zaobici autorska prava :/

20. Strahozec

Strahozec Douchebag

Sandersona na engleskom mi je puno lašnje čitat nego Abru

Jesenska
    Ako ćeš nastavit čitat djela iz Cosmer svjeta nakon maglenika pročitaj warbreakera pa tek onda Stormlight archive

Podijelite ovu stranicu