1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest

Astrologija

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Ayllwyn, 14. Travanj 2012..

1. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Ovako dežurni oltarci i oni koji tak mirišu. Imam govor na temu Astrologije. Pokušala bih obraniti tezu da je astrologija u principu prevara i još jedan način skupljanja love i da zvijezde nemaju apsolutno nikakav utjecaj na našu osobnost ili bol u križima.

Želim potaknuti raspravu o ovoj temi kako bi vidjela vaše mišljenje, tj. vidjela na kojim argumentima se bazira vaša strana te teze.

Da to mogu pokrasti i imati super govor jelte. :nice:

Isto tako, ako možete potkrijepiti svoje argumente nekakvim činjenicama, to bi bilo prekrasno. Znanstvena istraživanja, svakako neki argument autoriteta i za jednu i za drugu stranu.

Krenimo!!

Što se mene tiče ja držim tu tezu, budući da ne vidim na koji način Venera u Marsovoj kući može utjecati na moju ljubavnu vezu ili išta slično. Strašno mi to blesavo zvuči i ne mogu se otet dojmu da su to sve bljezgarije, ne samo horoskop, nego kompletno gatanje. Dawkins je napravio malo istraživanje gdje je usporedio više različitih znakova gdje su svi sebe okarakterizirali istim karakteristikama.

U svakom slučaju, ne bih se zadržala samo na horoskopu, nego i na svim vrstama gatanja.

2. Veles

Veles ljuta zvijer

Slažem se.

3. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Dobro kul, sad mi daj argumente kojima mogu pobiti one koji se ne slažu :D

4. Veles

Veles ljuta zvijer

Dobro, a na koji način ljudima obično dokazuješ da je religija besmislica i da Bog (vjerojatno) ne postoji? Ako za to imaš neku argumentiranu municiju, onda bi ti šoranje astrologije/divinacije/magije whatever trebalo biti još jedno barem deset puta lakše!

5. Alterac

Alterac Novi Član

Nemam pojma o astrologiji, niti me zanima, niti me se tiče no... ako uzmemo u obzir teoriju holografskog svemira ne vidim kako bi ijedan proces u svemiru bio odvojen i potpuno nezavisan od drugog. I ako usporedimo galaksiju s vlastitim mozgom onda položaji pojedinih nebeskih tijela u odnosu na druga nebeska tijela sadrže nekakvu informaciju s kojom bi naši vlastiti živčani sustavi bili u određenoj interakciji ovisno o predispozicijama koje bi eto bile određene danom i satom rođenja jer smo tada u biološkom smislu postali zaseban entitet... itd. itb. Astrologija kao takva bila bi rezultat promatranja tih međuodnosa. S obzirom na složenost svakog od pojedinih sustava i njihove interakcije rekao bih da osim velikog prostora za pogreške otvara se i velik potencijal za šarlatanstvo. :think:

6. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Dobro, a na koji način ljudima obično dokazuješ da je religija besmislica i da Bog (vjerojatno) ne postoji? Ako za to imaš neku argumentiranu municiju, onda bi ti šoranje astrologije/divinacije/magije whatever trebalo biti još jedno barem deset puta lakše!

A je sada...

Argumenti nastaju u raspravi... O ateiznu i krščanstvu ima gro rasprava koje su javne! O astrologiji baš i ne.

7. Lord

Lord Aesir Illuminati

A je sada...

Argumenti nastaju u raspravi... O ateiznu i krščanstvu ima gro rasprava koje su javne! O astrologiji baš i ne.

Argumenti ponajprije nastaju u glavi osobe koja ih iznosi.

Što se astrologije tiče, ja mislim da je koncept zodijaka pomalo promašen. Bio je okej kada je bio nacrt mikro/makrokozmosa jer je imao svoju vrijednost i značenje, a ovo nabacivanje s natalnim kartama mi je čisti bullshit.

8. Alis Wronsky

Alis Wronsky Kič-magičar, Lažni prorok, Čuvar Oltara tajni

Po mom mišljenju, bilo koji sustav koji si postavimo, može donekle nekome zvučati poznato, odnosno, netko će se prepoznati u njemu, netko neće. Zodijak je pomalo kao kulturološki arhetipovi. S obzirom da su svi ljudi donekle slični, tu i tamo se nešto pogodi, ali bome i profula. Primjerice, znam ljude kojima je natalna karta pogodila čak i neke detalje, a meni je pak većinu debelo pogriješila. Svako gatanje se, po mom mišljenju, bazira prvenstveno na psihometriji i eventualno empatiji. Kada bih imala love, napravila bih kvalitativno istraživanje na tu temu. Odabrala bih par gatara, po različitim sustavima i poslala im uzorak ljudi; nekog uobičajenog, ekscentričnog i teško čitljivog, čisto da vidim do koje su mjere dobri u toj empatiji/psihometriji. Jer, činjenica jest da ako dobro procjeniš čovjeka, velika je šansa da možeš pogoditi vjerojatni tok njegovog života. U svakom slučaju, meni je sve to jako zabavno, jer mi daje povratnu informaciju o tome kako me ljudi vide i procjenjuju. Isto tako, mislim da bi mi gatar nešto sasvim drugo rekao da me procjenjuje online, nego uživo. Kad me vide, postaje im jasno da ja nisam ni blizu svoje natalne karte, muahaha

9. Gost

Gost Iluminata Ultima

Želim potaknuti raspravu o ovoj temi kako bi vidjela vaše mišljenje, tj. vidjela na kojim argumentima se bazira vaša strana te teze.

Pa nema tu neke velike rasprave. Astrologija ne spada u nešto znastveno mjerljivo, samim time cijela pripada u sferu spekulacije. Tj. to je metoda koja je gotovo jednaka religioznosti tj. bavi se stvarima i silama koje nisu s ovoga svijeta.
    Inače, u antička vremena grčke, kine i arapske kulture, astrolozi su radili horoskope samo kraljevima, kao nešto u stilu obični ljudi su beznačajni mravi, pa ih ni zvijezde uopće ne vide i ne percipiraju.

10. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

bavi se stvarima i silama koje nisu s ovoga svijeta.

vut. Zar im nije upravo poanta da se oslanjaju na ono što se nalazi "u ovom svijetu," samo što za to nemaju nikakva istraživanja what-so-ever. Ne oslanjaju se na nekakve duhove ili nedodirljive van-svake-pameti sile; nego na sistem za koji tvrde da jest prisutan "u ovom svijetu."

11. Veles

Veles ljuta zvijer

vut. Zar im nije upravo poanta da se oslanjaju na ono što se nalazi "u ovom svijetu," samo što za to nemaju nikakva istraživanja what-so-ever. Ne oslanjaju se na nekakve duhove ili nedodirljive van-svake-pameti sile; nego na sistem za koji tvrde da jest prisutan "u ovom svijetu."

Pa ne baš, budući su osnova cijele priče sazviježđa, a ona realno ne postoje.

12. Decadent Sympozium

Misliš, dio o pripisivanju oblika?

13. Veles

Veles ljuta zvijer

A što su zviježđa ako ne oblici? U astronomiji se zviježđa koriste iz čiste tradicije, tipa tako je naučeno promatrati nebo i po tim kordinatama ili unutar toga onda određivati pojedine zvijezde, whatever, ali je vrlo jasno da su zviježđa kako se nazivaju ili vide sa Zemlje čista izmišljotina, da ne kažemo iluzija, koja nema nikakve veze sa stvarnim položajem zvijezda ili ičega.

14. Gost

Gost Iluminata Ultima

Ehhm :smile:
    Budi ljubazan, pa mi molim te objasni na što se to astrologija oslanja što se nalazi "u ovome svijetu"?
    mislim da se razmijemo, ja vjerujem u utjecaj zvijezda i planeta na ljudski život, ali to je pod broj 1. vjerovanje (ne znanje), a pod broj 2. to nema veze s onime kako tumače utjecaj današnji astrolozi.
    ali prvo ti.

15. Gost

Gost Iluminata Ultima

16. Alis Wronsky

j♥♥eš astrologiju, ali postala sam praznovjerna po pitanju Saturna, od kad sam, nakon izlaska iz dugogodišnjeg stanja ispijenosti duha, da se pjesnički izrazim, doznala za nešto što se u indijskoj astrologiji zove Sade Sati, što isključuje mogućnost autosugestije jer blago rečeno nisam imala pojma koji je to k♥♥♥c. Sada svaki put kada se osjećam specifično bezrazložno opustošeno, provjeravam pravi li Saturn ikakve tranzite kroz moje zaleđeno nebo i uvijek pravi, majku mu. Dok ne nađem racionalnije objašnjenje, morat ću uzeti u obzir da taj prokleti prstenasti planet, iz nekog samo sebi znanog razloga, utječe na mene, za razliku od svega ostaloga čemu se uvijek rado smijem jer pogađa u odnosu 1:1000. (Zavlači se u kanalizaciju, grizući nokte, s luđačkim pogledom. "Nećeš me naći ovdje, prokleta kuglo!"):lol:

17. Lord

Lord Aesir Illuminati

Jel možeš nešto više reći o tom Sade Sati?

18. Gost

Gost Iluminata Ultima

Saturn je ušao u škorpiona, što imaš Alis u škorpionu od planeta?

19. Decadent Sympozium

Jel možeš nešto više reći o tom Sade Sati?

Guglaj. DUH. Imaš milijun linkova s identičnim objašnjenjima.

20. Alis Wronsky

Imam Sunce, Saturnčić i Merkur u Škorpiji. Pluton pred kraj Vage :)

Sade Sati ti je, laički rečeno, prema vedskoj astrologiji, cc sedmogodišnje razdoblje tranzita Saturna kroz određene kuće, ne da mi se sada guglati koje, mislim da se broji od pozicije mjeseca. što se značenja tiče, to se razdoblje smatra nečim kao "dostigla te karma" , tj.
    razdoblje kada ti se duh pročišćava, sprema za transformaciju i u tom fazonu. iako to ne mora biti nešto što se nužno jako osjeti, koliko sam čitala, kod nekih ljudi to zna biti jako gadno, ako je vjerovati onome sto selo priča:)

Podijelite ovu stranicu